10 روش تبلیغاتی رایگان، که بیش‌تر از ۱۰ میلیون تومان تبلیغ ماهیانه ارزش دارد

بهترین روش‌های تبلیغات رایگان که برای وبسایت شما ورودی و جذب مخاطب بالایی دارند، و حتی 1 ریال هزینه ندارند. در این مطلب و ویدئو با چند روش تبلیغاتی رایگان قدرتمند آشنا میشوید.
10روش تبلیغات رایگان به ارزش ۱۰ میلیون تومان تبلیغ ماهیانه

اگر بودجه تبلیغات حداقل ۱۰ میلیون تومان در ماه داری، احتمالا به روش‌های تبلیغات رایگان نیاز نداشته باشی و خواندن این مقاله برایت مفید نباشد. اما اگر در ابتدای شروع راه اندازی کسب و کار اینترنتی خودت هستی، یا به هر دلیلی نمیتوانی بابت تبلیغات، هزینه‌ای بپردازی اصلا نگران نباش، چون در این مقاله میخواهم به تو آموزش بدهم که چطوری تبلیغات رایگان داشته باشی و بدون یک ریال هزینه، مشتری جذب کنی.

مشاهده این ویدئو در کانال یوتیوب

مشاهده این ویدئو در کانال آپارات

توجه داشته باش که تمام این روش‌ها نیاز به زمان دارند! بر خلاف تبلیغات غیر رایگان (پولی)، که پول میپردازی اما خیلی سریع‌تر مشتری به دست می‌آوری، در این روش‌ها، بودجه تبلیغاتی که باید مصرف کنی زمان است. اگر هم نمیخواهی به تبلیغات پول بدهی و هم نمیخواهی از وقتت برای این روش‌ها مصرف کنی، در حال حاضر راهکاری برایت ندارم! اما اگر حاضری برای دریافت تبلیغات رایگان کسب و کارت زمان بگذاری، این ۱۰ روش به‌طور قطعی برایت نتیجه بخش خواهد بود.

۱- نوشتن پست مهمان در وبسایت‌های دیگر

یکی از راه‌های گرفتن تبلیغات رایگان، استفاده از پست مهمان است. پست مهمان یعنی، تو در سایتی به جز سایت خودت هم محتوا بنویسی. بسیاری از سایت‌های بزرگ هستند، که به نوعی ممکن است با کسب و کار تو مرتبط باشند. میتوانی در آن سایت‌ها محتوای رایگان بنویسی و احتمالا آنها نیز از این موضوع استقبال میکنند که شخصی به عنوان مهمان برای آنها محتوا تولید کند. با این کار میتوانی مقالاتی را در سایت‌های قدرتمندتر قرار بدهی و در انتهای آن مطلب به نام برند کسب و کار خودت اشاره کنی.. یا در صورت اجازه سایت میزبان، لینکی به وبسایت خودت بدهی.

البته اگر مستقیما سراغ رقبای خودت بروی، احتمالش خیلی کمتر است که پیشنهادت را قبول کنند! اما میتوانی به سراغ وبسایت‌هایی بروی که به نوعی به کسب و کار تو مربوط باشند؛ سپس برای نوشتن پست مهمان در سایت دلخواه، با آنها وارد مذاکره شوی. خیلی وقت‌ها محتوا و پست‌هایی را که در سایت‌های دیگر می‌نویسی، بسیار پربازدیدتر از سایت خودت خواهند بود، و این یک امتیاز بزرگ برای تو هست؛ چون میتوانی مشتریان رایگان خوبی از آن سایت ها کسب کنی.

2- پیشنهاد مصاحبه و تولید پادکست

یکی از اصول مهم تولید و بازاریابی محتوا این است که تو باید تا حد ممکن از همه نوع ساختار محتوا استفاده کنی. یکی از محبوب‌ترین انواع محتوا، پادکست‌های صوتی هستند. علاوه براینکه در وبسایت خودت پادکست‌های صوتی ایجاد میکنی، میتوانی از مجلات اینترنتی یا وبسایت‌های فعالی که خبرهای جدید صوتی منتشر میکنند یا مصاحبه‌کننده‌ها و پادکسترهای فعال حوزه وب، بخواهی که با تو ترتیب یک مصاحبه و تولید پادکست را بدهند، و تو بتوانی محتوای ارزشمندی را با کمک آنها به صورت صوتی تولید کنی. با اینکار آنها محتوای صوتی تولید شده که مصاحبه‌ای با تو بوده است را در وبسایت‌شان انتشار میدهند و مخاطبین آنها با تو آشنا میشوند. به این ترتیب، هم آنها سوژه‌های خوب برای تولید محتوا خواهند داشت، و هم تو میتوانی ترافیک رایگان بگیری.

فقط فراموش نکن که تو واقعا باید حرفی برای گفتن داشته باشی! اگر حرفی برای گفتن نداری یعنی در حوزه کسب و کار خودت هنوز دانش کافی نداری.

۳- شرکت در رویدادها و پرزنت کردن در ایونت‌ها

یکی دیگر از بهترین روش‌های تبلیغات رایگان، استفاده از خود رویدادها و همایش‌های رایگان است. در تمام  مراکز استان و خیلی از شهرهای بزرگ غیر مرکزی، رویدادها و همایش های مخصوص استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای نوپا ایجاد میشود که عموما این همایش‌ها هم رایگان هستند و به راحتی میتوانید در این گردهمایی ها شرکت کنید.

نمونه یک رویداد استارت‌آپ ویکند
نمونه برگذاری یک استارت آپ ویکند.منبع عکس: نت برگ

معمولا در این رویدادها که به صورت هفتگی یا ماهیانه برگزار میشود، کسب و کارها و افراد، فارغ از سن و جنسیت و تحصیلات، دور هم جمع میشوند و درباره حوزه فعالیت‌شان و نیازمندی‌های‌شان صحبت میکنند. معمولا به هر کسب و کار، زمان کوتاه مشخصی داده میشود تا بتواند خودش و خدماتش را پرزنت کند. با استفاده از این فرصت، نه تنها میتوانید کسب و کارتان را رایگان معرفی کنید بلکه میتوانید از یک سری مزایای دیگر مثل پیدا کردن افراد مشتاق به عنوان هم‌تیمی هم استفاده کنید.

به طور کلی فارغ از بحث تبلیغات رایگان، توصیه میکنم در این جلسات شرکت کنی، زیرا به افزایش قدرت همفکری و انگیزه پیشرفت کسب و کارت بسیار کمک میکند.

۴- در آپارات و یوتیوب ویدئو منتشر کن

اگر میخواهی بهتر و سریع‌تر دیده شوی، با تولید محتوای ویدئویی میتوانی این کار را انجام بدهی. دو سرویس بزرگ اشتراک گذاری ویدئو یعنی آپارات و یوتیوب کمکت میکند تا این کار را انجام دهی.

لوگو آپارات
آپارات، پربازدیدترین سایت ایرانی در کشور است که طبق گزارشات خود سایت آپارات تعداد نمایش ویدئو‌هایش در روز از مرز ۱۰٫۵ میلیون نمایش موفق گذشته است و ماهانه ۲۹ میلیون کاربر فعال دارد که این یعنی ۶۷% کل کاربران اینترنت کشور! آیا به نظرت اگر از این سرویس اشتراک گذاری رایگان ویدئو برای داشتن تبلیغات رایگان استفاده نکنی، اشتباه نکرده‌ای!؟

لوگو یوتیوباز طرف دیگر یوتیوب بزرگترین سایت اشتراک گذاری رایگان ویدئو در جهان است که طبق آخرین آمار گزارش شده، کاربران یوتیوب ماهیانه بیش از ۲ بیلیون بار به یوتیوب مراجعه میکنند. همچنین ۵۹% افرادی که ویدئو قرار میدهند نیز قبل از ساخت ویدئو‌های‌شان، ویدئوهای دیگران را تماشا میکنند. ساخت فیلم‌های جذاب و آموزنده در یوتیوب، یکی از کارآمدترین روش‌های فروش است. اگر اینکار را به درستی انجام بدهی بازدیدکنندگان ویدئوها، وبسایتت را نیز جستجو و مشاهده خواهند کرد.

پیشنهاد میکنم نه تنها از سرویس اشتراک گذاری آپارات و یوتیوب، بلکه از وبسایت‌های معتبر مشابه دیگر هم که مخصوص اشتراک‌گذاری ویدئو هستند استفاده کنی. این یک راهکار بسیار قدرتمند و عالی برای داشتن تبلیغات رایگان است.

۵- پاسخ‌هایی که پاداش آن، جذب ترافیک رایگان است!

پاسخ به پرسش‌ها یک روش عالی برای دریافت تبلیغات رایگان
پاسخ به پرسش‌ها یک روش عالی برای دریافت تبلیغات رایگان

 به راحتی با پاسخ دادن به سوالات دیگران و ارائه راهکار میتوانی اعتماد آنها را نسبت به خودت جلب کنی، و از آنها دعوت کنی که ادامه پاسخ یا جزئیات بیشتر را در وبسایتت ببینند و در انتهای پاسخ، آدرس لینک مشخصی از وبسایتت را قرار بدهی، به این طریق میتوانی کاملا رایگان، ترافیک دریافت کنی و از آن بهتر اینکه تمام افرادی که از این طریق وارد وبسایت و صفحه مورد نظرت میشوند، کاملا هدفمند هدایت شده‌اند و حتی آماده هستند که مستقیما به آنها کالا و خدمات، فروخته شود. من خودم شخصا از این تکنیک به خوبی استفاده کرده‌ام و مشتریان خوبی هم بدست آورده‌ام. توصیه میکنم حتما از این روش استفاده کنی.

۶- استفاده از LinkedIn

در کشور ما شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام یا تلگرام، کلا بیشتر جنبه سرگرمی و دورهمی دارند و  معمولا استفاده تخصصی برای کسب و کار از آنها نمیشود. اما به شدت توصیه میکنم حتما از شبکه LinkedIn برای گسترش کسب و کارت استفاده کنی. مخصوصا اگر کسب و کارت بیشتر جنبه تخصصی دارد، Linkedin گزینه بسیار مناسبی برای گسترش و بهبود وضعیت کارت خواهد بود که میتوانی به صورت رایگان از آن استفاده کنی.

عموم افرادی که از این شبکه اجتماعی استفاده میکنند، کاملا هدفمند و تخصصی و فقط به منظور استفاده در کسب و کار در لینکدین جمع میشوند، در نتیجه دیگر خبری از پیام‌های جک و دلقک‌بازی و مسخره‌بازی نیست.

وقتی توانمندی و توانایی‌های شغلی‌ات را در این شبکه اثبات کنی، خواهی دید که خیلی راحت و آسان، کسب و کارت بین سایرین به اشتراک گذاشته میشود و از این طریق هم میتوانی ترافیک خوبی بگیری.

۷- ایمیل مارکتینگ، لیست مشتریانی که مشتری تولید میکند

با قاطعیت نمیگویم ایمیل مارکتینگ یک روش صد در صد رایگان برای تبلیغات کسب و کار است! اما با اطمینان میگویم که اگر درست و صحیح ایمیل مارکتینگ کنی، نه تنها در مقایسه با نتایجی که کسب میکنی، برایت رایگان خواهد بود؛ بلکه برایت به یک سرمایه‌گذاری صد در صد سودآور نیز تبدیل میشود. بازاریابی ایمیلی، یک روش بسیار عالی است که خیلی ارزان قیمت تمام میشود، و آن هزینه ناچیز هم در مقایسه با نتیجه‌هایی که میگیری، غیر قابل ذکر خواهد بود؛ پس اکیدا توصیه میکنم ایمیل مارکتینگ را جدی بگیری.

ارسال ایمیل گروهی به لیست مشتریان و مخاطبینت، فروش‌های بسیار شیرینی را برایت رقم می‌زند.

۸- محصول رایگان، پیشنهادی رد نشدنی، برای دریافت تبلیغات رایگان

دریافت هر هدیه رایگانی، لذت بخش است.

یک ضرب‌المثل ایرانی داریم که میگوید: شاید طناب دار را هم به تو رایگان دادند! آیا باید خودت را دار بزنی؟

با عرض پوزش از طراح محترم ضرب‌المثل، خیر! خودمان را دار نمیزنیم، ولی طناب دار رایگان را دریافت میکنیم و میبریم آن را میفروشیم یا استفاده دیگری از آن میکنیم. (استفاده به جای بند رختی، بکسل کردن ماشینی، چیزی توی این مایه‌ها…)

جدا از بحث شوخی، یکی دیگر از شیوه‌های دریافت تبلیغات رایگان، استفاده از اهداء محصولات به دیگران است. اهداء محصولات، ساده‌ترین راهکار برای انگیزه‌دادن به بازدیدکنندگان جدید وبسایت است، که به تازگی سایت تو را دنبال میکنند. اهدای یک سری محصولات یا هدایای فیزیکی یا مجازی به آنها، یک روش بسیار عالی و اثرگذار برای تبلیغات رایگان است.

میتوانی یک فایل آموزشی جذاب و کوتاه را در قالب ویدئو ارائه کنی، یا میتوانی یک فایل PDF ارزشمند از اطلاعاتی که برای کاربرانت مفید باشد، یا یک بخش کوچکی از محصول اصلی‌ات را هدیه بدهی.

۹- استفاده از گوگل بیزینس (Google Business) برای داشتن تبلیغات رایگان

یکی از بهترین روش‌های دریافت تبلیغ رایگان این است که از خدمات گوگل استفاده کنیم. یکی از بخش‌های خیلی خوب گوگل که کمتر کسی را دیده‌ام درباره آن چیزی بگوید، قسمت معرفی کسب و کارها به گوگل است. کمپانی گوگل یکی از خدمات خوبش این است که به صاحبان کسب و کارهای اینترنتی (و همینطور غیر اینترنتی)، این امکان را میدهد تا بتوانند کسب و کارشان را به طور کامل در گوگل ثبت کنند.

 این کار باعث میشود تا:

 • در جستجوهای محلی کسب و کارتان بیشتر دیده می شود.
 • روی نقشه گوگل  کسب و کار شما ثبت می شود و در محدوده جغرافیایی محل کسب و کارت، هر کسی که خدمات یا کالاهایی را که تو ارائه میکنی را جستجو کند، شانس دیده شدن و پیشنهاد شدنت توسط گوگل به کاربران بیشتر می شود.

البته این مقاله صرفا به معرفی روش‌ها میپردازد و قطعا فرصت آموزش گوگل بیزینس در اینجا وجود ندارد؛ اما استفاده از آن بسیار آسان و ساده است. میتوانی از دکمه زیر، کار را برای معرفی کسب و کارت شروع کنی

نکته مهم: متاسفانه گوگل به علت تحریم‌های سیاسی، کشور ایران را از لیست کشورهای دریافت خدمات برای این سرویس و خیلی سرویس‌های دیگر حذف کرده است. برای استفاده از گوگل بیزینس میتوانید کشور دیگری را هنگام ثبت‌نام انتخاب کنید و بعد از ثبت شدن کسب و کارتان، محل فعالیت را به کشور ایران تغییر دهید

۱۰- مشارکت با دیگران برای دستیابی به تبلیغات رایگان

در هر حوزه‌ای که در حال فعالیت هستی، حتما یک سری کسب و کارهایی وجود دارند که به نوعی با آنها در ارتباط هستی و میتوانی هم از آنها کمک بگیری و هم به آنها کمک کنی. احتمالا تجربه کرده باشی (یا دیده باشی) که خودروی شخصی‌ات را برای تعمیر به یک تعمیرگاه میبری و بعد از پایان سرویس، تعمیرکار به تو میگوید: راستی سیم‌کشی ماشینت هم ایراد دارد!  ماشینت را ببر پیش فلان سیم‌کش، کارش خیلی خوب است. بگو اصغر من را فرستاده!

 

سال‌ها پیش، زمانی که ماشین پژو ۲۰۰۰ داشتم، این اتفاق زیاد برام می‌افتاد. در صفحه درباره حامد هوشیار میتوانی عکس آن ماشین را ببینی! البته بیشتر شبیه به ماشین حمل جنازه بود تا یک ماشین عادی

از مثال بالا ۲ نتیجه خوب میگیریم:

 1. همیشه از خودروهای خوب و معتبر استفاده کنیم
 2. از اصغر یاد بگیریم که چطور مشتری بفرستیم و مشتری بگیریم

در حوزه کسب و کار تو قطعا مشاغل دیگری وجود دارند که با کار تو مرتبط هستند و میتوانی با آنها وارد مذاکره برای ارسال و دریافت مشتری شوی. این یک روش عالی تبلیغات رایگان است که خیلی راحت، هم میتوانی به کسب و کارهای دیگر کمک کنی و هم از آنها برای دریافت مشتری، کمک بگیری.

مرور ۱۰ روش دریافت تبلیغات رایگان که در این مقاله یاد گرفتیم:

 1. استفاده از Google Business
 2. نوشتن پست مهمان در وبسایت‌های دیگر
 3. پاسخ به سوالات دیگران در وبسایت‌ها
 4. تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی
 5. پیشنهاد مصاحبه به پادکست‌های دیگر
 6. ایمیل مارکتینگ را فراموش نکن
 7. شرکت در رویدادها و پرزنت کردن
 8. محصول رایگان پیشنهادی رد نشدنی است
 9. در آپارات و یوتیوب ویدئو تولید کند
 10. از مشارکت کسب و کارهای دیگر استفاده کن

اگر برای استفاده هر کدام از این ۱۰ روش، سوال یا ابهامی داری و نیاز به اطلاعات بیشتری داری، میتوانی در قسمت کامنت‌های پایین همین صفحه بپرسی تا در اولین فرصت راهنمایی‌ات کنم.

10روش تبلیغات رایگان به ارزش ۱۰ میلیون تومان تبلیغ ماهیانه
سرفصل‌های این مطلب:

12 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر محتوای شما عالی بود فقط اینکه لینک گوگل بیزنس که گذاشتید وقتی کلیک میکنم دوباره به همین صفحه ریدایرکت میشم لطفا لینک این دکمه رو تغییر بدید ممنون

 2. سلام آقای هوشیار من مبتدی در کسب درآمد از اینترنت هستم و میخواهم بپرسم به چه طریق و چگونه صاحبان کسب و کارهای دیگر تبلیغات خودشان را به ما بسپارند تا ما برای آنها به عنوان واسطه گر تبلیغات کنیم ۲- کدام سایت ها هستند که تبلیغات چه پولی و چه رایگان انجام می‌دهند. لطفا اگر در این خصوص میتوانید راهنمایی نمایید یا مقاله ای می‌شناسید بمن معرفی نمایید تا من هم استفاده کنم.ممنونم

  1. سلام، سوال شما خیلی خیلی کلی است و عملا امکان پاسخگویی کوتاه به چنین سوالی وجود ندارد.
   شما الان دنبال راهکار میگردید که مشتریان چطور به شما اعتماد کنند و تبلیغاتشان را به شما بسپارند، در صورتی که همین الان
   خودتان در سوال دوم‌تان دارید میپرسید در کدام سایت ها تبلیغ کنید؟! اگر شما در این زمینه مسلط هستید که نباید این سوال را بپرسید!
   اگر هم در این زمینه فعلا تخصص ندارید، که پس چرا دغدغه‌تان اعتماد مشتری به شما بابت سپردن تبلیغات است؟
   سوالات‌تان با هم مغایرت عجیبی دارد.

 3. بسیار عالی و مفید خیلی ممنون بابت توضیحاتتون مطمئن باشید که هرکسی نحوه تبلیغ کردنو از من بپرسد شمارو معرفی میکنم
  من سایت خرید و فروش زرشک و زعفران رو زدم

  1. سلام خانم آتنا،
   چیزی به اسم بهترین وجود نداره که برای شما تجویز بشه. متناسب با کسب و کارتون و نحوه فعالیت تون میتونه متفاوت باشه.
   توصیه میکنیم همه حالت ها رو امتحان کنید و ببینید کدوم یکی برای کسب و کار شما بازدهی بهتری داره. این موارد کاملا تجربی هستند.

 4. سلام وقت بخیر . ببخشید من تازه یک چنل آپارات شعبده بازی تاسیس کردم ولی هیچ کس هنوز دنبالش نکرده و خیلی دلم میخواد پر بازدید بشه و پر از دنبال کننده . توی این روش هایی که شما گفته اید کدومشون ساده ترین روش هست؟

  1. چیزی به اسم ساده ترین روش و سخت ترین روش وجود ندارد، توصیه میشود از حداکثر روش های ممکن استفاده کنید.
   ضمنا سرمایه گذاری زمانی بر روی چنل یوتیوب به مراتب برای شما درآمد بیشتری از آپارات خواهد داشت.

 5. سلام وقت بخیر
  ما پلتفرم ارایه خدمات انجام دادیم الان در حال تست آزمایشی هستیم برای تبلیغ این پلتفرم و اینکه شناخته بشه وکاربران زیادی ازش استفاده کنند چه باید کرد
  در ضمن محصول رایگان نداریم

دیدگاهتان را بنویسید