ثروت برادران محمدی؛ صاحبان دیجی کالا + 9 مرد ثروتمند دیگر

10 فرد ثروتمندی که با داشتن سایت ثروتمند شدند

در این مقاله ابتدا قرار است شما را با برادران محمدی، یعنی صاحبان دیجی کالا آشنا کنم. بعد از این به بررسی ثروت صاحبان دیجی کالا و ارزش این شرکت بزرگ پرداخته و سپس با یک‌سری آمار جزئی دیگر پیرامون این شرکت روبرو می‌شویم.

اما بعد از دیجی کالا به سراغ معرفی 9 نفر دیگر از مردان ثروتمند می‌رویم که با داشتن سایت و کسب و کار اینترنتی، به درآمد بالا رسیده‌اند.

دارایی حمید و سعید محمدی، ثروت صاحبان دیجی کالا

باعث افتخار است که در ابتدای این لیست از دو برادر موفق ایرانی نام ببریم. حمید و سعید محمدی در سال ۱۳۸۵ دیجی کالا را تاسیس کردند. همانطور که می‌دانیم دیجی کالا بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران و سومین سایت پرمخاطب در ایران است.

ایده راه‌اندازی دیجی کالا از آنجا شکل گرفت که این دو برادر یک خرید سنتی نامرغوب و خیلی بد را تجربه کردند و تصمیم گرفتند به منظور اطلاع‌رسانی بیشتر برای ایجاد تجربه خرید خوب در کاربران، یک فروشگاه اینترنتی تاسیس کنند. در اولین روزهای کاری، آنها فقط ۵ نفر بودند اما خیلی زود دیجی کالا به شرکت بزرگی تبدیل شد که بیشتر از میلیاردها تومان ارزش دارد!

ثروت صاحبان دیجی کالا؛ ثروت برادران محمدی چقدر است؟

خب، جواب دادن به این سوال که صاحبان دیجی کالا چقدر ثروت دارند، کمی سخت است چراکه در ایران شفافیت مالی زیادی وجود ندارد. اما در ادامه با توجه به آماری که طی این چند سال در مورد ارزش دیجی کالا ارائه شده، به شما خواهم گفت که این دو برادر و کارآفرین موفق حدودا چقدر سرمایه دارند.

البته دقت کنید، اینکه دقیقا برادران محمدی چقدر سرمایه شخصی دارند را هیچکس نمی‌داند چون اصلا در ایران چنین سیستمی برای بررسی درآمد و سرمایه شخصی افراد وجود ندارد. چیزی هم که در ادامه من قرار است بررسی کنم، سهم این 2 برادر از دیجی کالاست؛ نه همه دارایی‌شان.

همانطور که در سال 1397 هم گفته شد، از کل سهام دیجی کالا حدود 35 درصد به برادران محمدی تعلق دارد. اما دیجی کالا چقدر می‌ارزد و این سهام چقدر ارزش دارد؟

ارزش دیجی کالا چقدر است؟

دیجی کالا اولین بار و چند سال پیش در سال 2014 توسط مجله معروف Economist، به عنوان یک شرکت موفق با ارزش 150 میلیون دلار معرفی شد. بعد از آن و در سال 1396، طبق چیزی که حمید محمدی گفته بود و البته بنابر گزارش عملکرد 100 روزه دولت دوازدهم، دیجی کالا 21 درصد از سهامش را به قیمت 100 میلیون دلار به یک شرکت هلندی فروخت. عملا این گزارش ثابت می‌کند که در سال 1396 ارزش دیجی کالا بیشتر از 500 میلیون دلار بوده است!

بعد از این و در همان سال 1396، برادران محمدی در یک سمینار خبری چشم‌اندازی 3 ساله از این شرکت معرفی کردند. طبق این چشم‌انداز، قرار شده بود دیجی کالا طی 3 سال به اولین شرکت 1 میلیارد دلاری در ایران تبدیل شود.

بعد از گذشت حدودا 3 سال، ناگهان شیوع کرونا در عین اینکه باعث ایجاد ضرر برای بسیاری از کسب و کارها شد، شرکت‌هایی مثل دیجی کالا و آمازون را رشد داد. بنابراین به احتمال بسیار زیاد دیجی کالا امروز ارزشی بیشتر از 1 میلیارد دلار دارد. مخصوصا که به تازگی شرکت‌های زیرمجموعه زیادی مثل دیجی پی و… راه‌اندازی کرده و اغلب آنها هم مسیر رشد بسیار خوبی را طی کرده‌اند.

با توجه به همه اینها، حتی اگر در بدترین حالت در نظر بگیریم که امروز ارزش دیجی کالا فقط 1 میلیارد دلار است و از این ارزش، 35 درصد به برادران محمدی تعلق دارد، یعنی سرمایه آنها صرفا در دیجی کالا بیشتر از 350 میلیون دلار است. با احتساب دلار 25 هزار تومانی:

ثروت برادران محمدی در سال 1400، برابر با 8 هزار و 750 میلیارد تومان است.

تعداد کارمندان دیجی کالا چقدر است؟

یکی از موضوعاتی که بررسی آن می‌تواند سرعت رشد دیجی کالا را نشان بدهد، آمار کارمندان این شرکت است.

جالب است بدانید در روزهای اولی که دیجی کالا با سرمایه 20 میلیون تومانی برادران محمدی راه‌اندازی شد، این شرکت کلا 5 نفر نیرو داشت که 2 نفرشان هم خود برادران محمدی بودند. این آمار مربوط به سال 1385 است. اما حدود 7 سال بعد یعنی در سال 1392، تعداد نیروهای دیجی کالا به 200 نفر رسیده بود و 1 سال بعد، یعنی در اواخر سال 1393، بین 500 الی 700 نفر در این شرکت فعال بودند.

اما آمار رشد واقعی دیجی کالا را می‌توان با بررسی این عدد متوجه شد که 4 سال بعد یعنی در سال 1397 نیروهای این شرکت از 700 نفر به 2200 نفر رسیده بودند و در سال 1400، یعنی فقط 3 سال بعد، بیشتر از 8 هزار نفر به طور مستقیم در دیجی کالا مشغول شده‌اند! البته هدف‌گذاری برادران محمدی رساندن تعداد کارمندان به 10 هزار نفر بوده که خوشبختانه در حال محقق شدن است.

سرمایه‌گذاران دیجی کالا چه شرکت‌هایی بوده‌اند؟

همانطور که بالاتر هم گفتم، دیجی کالا ابتدا با سرمایه 20 میلیون تومانی برادران محمدی راه‌اندازی شده. اما خب کمی دور از انتظار است که این شرکت صرفا با همین 20 میلیون تومان سرمایه، امروز ارزشی بیشتر از 25 هزار میلیارد تومان داشته باشد!

در واقع دیجی کالا تا امروز 2 بار از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌هایی را پذیرفته تا بتواند زیرساختش را رشد بدهد.

در ابتدا و در اوایل دهه 1390 شمسی، قرار بود شرکتی به اسم Naspers اقدام به سرمایه‌گذاری روی دیجی کالا کند. اما خب به دلیل مشکلات سیاسی که در حوالی این سال‌ها رخ داد، این شرکت خارجی از سرمایه‌گذاری منصرف شد.

در ادامه اما شرکت سرآوا علاقه‌اش به سرمایه‌گذاری در دیجی کالا را نشان داد و در نهایت سال 1391 با برادران محمدی برای سرمایه‌گذاری به توافق رسید. در این همین سال‌ها بود که دیجی کالا از یک سایت فروش لوازم الکترونیکی، به یک فروشگاه اینترنتی همه‌چیز‌ فروش تبدیل شد! در واقع مدیران این شرکت فکر می‌کردند که تمرکز روی محصولات فقط دیجیتال ممکن است آینده کسب و کار را در صورت برخورد با یک رقیب قدرتمند، به خطر بیندازد.

بعد از این و دوباره در سال 1396، یک شرکت هلندی با اسم International Internet Investment Coöperatief U.A یا همان IIIC اقدام به سرمایه‌گذاری 100 میلیون دلاری در ازای دریافت 21 درصد از سهام دیجی کالا روی آن کرد تا برای بار دیگر این شرکت بتواند زیرساخت‌هایش را افزایش داده و قدرتمندتر از قبل اقدام به ارائه خدمات و فروش محصولاتش کند. جالب اینجاست که بدانید دیجی کالا در هدف‌گذاری‌هایش برنامه فروش محصول به مخاطبان دیگر کشورهای آسیایی را هم در برنامه دارد!

نتیجه گیری

خب، به پایان قسمت مرتبط به دیجی کالا و برادران محمدی رسیدیم. در این قسمت اقدام به بررسی ثروت برادران محمدی کرده و فهمیدیم که حدودا دیجی کالا چقدر ارزش دارد. در ادامه اما می‌خواهیم به سراغ دیگر ثروتمندانی برویم که توانسته اند با راه اندازی سایت و کسب و کار اینترنتی، به درآمد و ثروت زیادی برسند.

نیک رابرتسون Asos.com

این شرکت یک فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک است که در لندن تاسیس شد و در حال حاضر در کشور های زیادی شعبه دارد. به طور مستقیم ۳۰۰۰ نفر برای این کمپانی فعالیت می کنند. این سایت فروشگاهی بیشترین توجه و تمرکزش را روی قشر جوان گذاشته است. یکی از ویژگی های جالب این فروشگاه اینترنتی این است که می توان در این وبسایت لباس های دست دوم را هم برای فروش قرار داد. این کمپانی جزو بزرگترین شرکت های خرید در دنیای اینترنت می باشد.

سرمایه خالص نیک رابرتسون مالک این شرکت ۲٫۴ میلیارد دلار می باشد.

جک دورسی Twitter.com

توییتر (Twitter) یک سایت بزرگ و یک شبکه اجتماعی است که در سال ۲۰۰۶ راه اندازی شد. این شبکه اجتماعی به کاربران اجازه می دهد اخبار و اطلاعات خود را به شکل توییت به اشتراک بگذارند. این شرکت بر اساس ایده چه کار میکنید؟ شکل گرفته است. تعداد کارمندان این کمپانی در سال ۲۰۱۱ از مرز ۲۰۰ میلیون نفر گذشت! همچنین تعداد توییت های نوشته شده در همان سال به صورت روزانه چیزی بالغ بر ۲۰۰ میلیون توییت گزارش شده است که برابر با نوشتن ۱۰ میلیون صفحه کتاب می شود. جک دورسی موسس توییتر یکی از ثروتمندترین افراد جهان سایت که با تاسیس این سایت توانست به جمع ثروتمندان تجارت الکترونیک بپیوندد.

جک دورسی سرمایه ای معادل ۳٫۱ میلیارد دلار دارد.

تراویس کالانیک Uber

این  شرکت در  سال ۲۰۰۹ تاسیس گردید . اوبر در اصل اولین تاکسی اینترنتی جهان است. این برنامه از طریق اپ موبایل مسافر را  به نزدیک ترین راننده متصل می کند . این اپ جزو بهترین برنامه های آمریکایی شناخته شد. و کلانیک یکی از اشخاص ثروتمند جهان می باشد. ایده شکل گیری خیلی از تاکسی های اینترنتی از این شرکت گرفته شده است. سرمایه حال حاضر این شرکت در حال حاضر به ۶٫۳ میلیارد دلار می سد.

جو گبیا Airbnb.com

این شرکت که خانه در سراسر جهان به مسافرین اجاره می دهد در سال ۲۰۰۸ توسط جو گبیا و و برایان تاسیس شد . این ایده از آنجایی شکل گرفت که آنها تصمیم گرفتند خانه خود را به عنوان مسافر خانه به مسافرین اجاره دهند بنابراین سایتی زدند و توضیحاتی در مورد خانه دادند و با انجام این کار ۳ نفر مسافر کسب کردند که این ایده تبدیل شد به سایتی که در حال حاضر بالای ۳ میلیون خانه در سطح جهان اجاره می دهد . از خانه های چوبی تا گرانترین هتل ها در این سایت به مسافرین اجاره داده می شود. سرمایه حال حاضر شرکت airbnb  چیزی معادل ۱۰ میلیارد دلار می باشد.

پیر امیدیار Ebay.com

پیر امیدیار کارآفرین ایرانی آمریکایی و موسس شرکت فروشگاه حراجی ای بی می باشد .او را به عنوان پدر تجارت الکترونیک جهان نیز می شناسند.او ۱۱ میلیارد دلار دارای خالص دارد که باعث میشود او یکی از اشخاص ثروتمند جان باشد. این شخص در فرانسه متولد شد و بعد ها به آمریکا به همراه خانواده مهاجرت کرد . او در حال حاضر نیز دومین ایرانی ثروتمند دنیا می باشد.او نخست کار خود را به عنوان یک برنامه نویس آغاز کرد و بعد شرکت ای بی را تاسیس کرد که در حال حاضر دومین فروشگاه بزرگ خرده فروشی جهان به شمار می رود.

سام والتون (walmart)

این شرکت  در سال ۱۹۶۲ در آمریکا تاسیس شد و بزرگترین فروشگاه زنجیره ای جهان در زمینه مواد غذایی و سوپرمارکتی می باشد . این شرکت در حال حاضر بالاترین در آمد در بین شرکت های دیگر را دارد و با داشتن ۲ میلیون کارمند در سراسر جهان بزرگترین شرکت خصوصی جهان می باشد. این شرکت به صورت فروشگاه زنجیره ای در سراسر فعالیت می کند و با روی کارآمدن اینترنت پا به این دنیا گذاشت و جزو بهترین فروشگاه های خرده فروشی در جهان می باشد. خانواده والتون هم اکنون با داشتن ۴۸ درصد سهام از این شرکت جزو افراد ثروتمند جهان به شمار می آیند.سرمایه خالص این خانواده ثروتمند ۲۳ میلیارد دلار می باشد.

جک ما Alibaba.com

جک ما بنیان‌گذار سایت خرید اینترنتی علی بابا می باشد ایشان که اهل چین می باشد با ۳۹ میلیارد دلار سرمایه جزوه ثروتمندترین افراد چین می باشد ودر مجله فوربز جزو ۲۰ انسان ثروتمند جهان قرار دارد. او در جوانی برای کار های زیادی اقدام کرد ولی در همه ی آنها رد شد و استخدام نشد. بعدها با اینترنت آشنا شد و فهمید که این تکنولوژی می تواند بسیار سودمند باشد . در یکی از روزهایی که در کافه نشسته بود اسم علی بابا به ذهنش رسید بنابراین از کارمند آنجا پرسید آیا این اسم را می شناسی و او گفت بله علی بابا و ۴۰ دزد از چندین  نفر دیگه هم این سوال را کرد و  همه همین جواب را دادند. در نتیجه این اسم را برای سایتش انتخاب کرد . این فروشگاه اینترنتی جزو بیست وبسایت برتر دنیا می باشد و جزو ۳ سایت فروش اینترنتی برتر دنیا قرار دارد.

جمله ای زیبا از  جک ما : علی بابا فقط یک کار نیست، یک رویاست، یک علت است. بگذارید سرمایه گذاران وال استریت ما را نفرین کنند، اگر دوست دارند.

مارک زاکربرگ Facebook.com

مارک زاکربرگ مدیر اجرایی حال حاضر فیسبوک این وبسایت را  به همراه ۲ نفر از همکلاسی های خود در خوابگاه دانشجویی خود درست کردند و به دیگران معرفی کردند و به سرعت بین همگان رشد نمود. به این صورت که در حال حاضر این وبسایت اینترنتی بالای ۱٫۵ میلیارد نفر مشترک دارد . سرمایه زاکربرگ در حال حاضز ۵۵ میلیارد تخمین زده شده است که این فرد را  جزو ۵ نفر ثروتمند جهان قرار می دهد.

جمله ای زیبا از زاکربرگ : بهتر است کاری را شروع کنید و موفق نشوید تا اینکه یک عمر حسرت بخورید که چرا آن کار را نکرده اید.

جف بزوس Amazon.com

بزوس ثروتمندترین فرد دنیاست و داشتن این همه پول را مدیون دنیای اینترنت است . وقتی که جوان بود و زمانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شد  در شرکتی مشغول به کار شد اما با توجه به اینکه اطرافیانش به او خیلی اصرار کردند از کار خود استعفا داد و در خانه خود و با توجه به چیزی که در ذهن داشت سایتی تاسیس کرد به نام آمازون و به فروختن کتاب مشغول شد و بعد ها به این وبسایت محصولات دیگری را اضافه کرد به طوری‌که در حال حاضر آمازون بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان می باشد.و هر چیزی که شما تصور کنید در این وبسایت به فروش می رسد .سرمایه خالص بزوس در حال حاضر ۱۴۱٫۳ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

جف بزوس میگوید : کم کردن سود هزینه‌های تولید و قیمت فروش، عاملی بوده که باعث شده است فرصت‌های زیادی پیش روی آمازون قرار بگیرد.

10 فرد ثروتمندی که با داشتن سایت ثروتمند شدند
سرفصل‌های این مطلب:

12 پاسخ

 1. سلام
  متاسفانه امروز در مرداد 1401 شرایط طوری هست که دیجی‌کالا دیگه اعتبار سال‌های قبل رو نداره، فروش اجناس مرجوعی، معیوب، کارکرده و عدم قبول کوتاهی از سوی خود دیجی کالا و فروشگاه‌های همکار رضایت رو کاهش داده.

  اما نکته مهم اینه که اونها مطمئن هستند خریدار هاشون ریزش نمی‌کنند پس به این رویه ادامه خواهند داد

  1. سلام آقا رضا،
   مرسی از نظرتون، مشکلات ارسالی کالا و یا معیوب بودن چیزی نیست که فقط مخصوص دیجی کالا باشد. در اکثر فروشگاه‌های اینترنتی امکان‌پذیر است. حتی در فروشگاه‌های غیر اینترنتی و سنتی هم بسیار رایج است!
   اما با قسمت آخر نظرتون کاملا مخالف هستم، در حال حاظر سایر کسب‌وکارهای اینترنتی نسبت به سال‌های قبل، سهم بیشتری از دیجی‌کالا رو در بازار اینترنتی دارند.
   مطمئن باشید برادران محمدی هم، مثل هر مدیر کسب و کاری تمام تلاش خودشون رو برای افزایش رضایت کاربران‌شون انجام خواهند داد.

  2. منم آبمیوه گیر خریدم راضی نبودم
   اولین روز موقع جا انداختن پارچ ۳ تیکه گیرکن داره اندازه کبریت بود شکست بردم باز کردن کار نکرد یکسره کردند

 2. ۹ مرد ثروتمند…
  مردی، یک اندیشمند را مدام به خانه‌اش، به‌مهمانی فرا می‌خواند. همسایه پرسید چرا آن دانشمند، هرماه به خانه‌‌ت می‌آید؟
  مرد گفت: می‌آورمش که از اندیشه‌هایش استفاده کنم.
  همسایه گفت: من هم می‌توانم به خانه‌م دعوتش کنم؟
  مرد گفت تنها دعوت بسنده نیست.
  همسایه گفت بهترین غذاها را جلویش خواهم گذاشت.
  مردگفت این هم کافی نیست…

  به کنار از یک بریتانیایی و یک اهل چین، از میان این ۹ تن دارامند، ۷ تن امریکایی هستند(از استان‌های هم‌پیمان امریکا)
  اما مهم‌تر این‌که در میان این ۷ تن امریکایی، یک ایرانی و یک آلمانی نیز دیده می‌شوند(زاکربرک)
  این نشان می‌دهد که تنها یک کشور با دروازه‌های باز بسنده نیست تا خلاقیت‌ها‌ی نو بشکوفد، بلکه نیاز است همه بسترهای آزمون و لغزش، برای همه نژادها باز باشد.

   1. دیجی کالا اگه مدیریت سابق و مشتری مداری گذشته را سر لوحه کار خودش قرار بده نیاز به تبلیغات تلویزیونی نداره.به جای اختصاص جوایز بهتره کالاهای درست را سالم و با کیفیتی که نمایش میده به دست مردم برسونه.باعث تاسف است شرکتی با رویکرد و گذشته عالی و خوب دچار تزلزل و خدمات ضعیف و نارضایتی مردم محترم ایران بشه.

 3. متاسفانه از زمانیکه بحث سلر را وارد شرکت کرد حسابی خراب کرد چون این افراد تعهدی حتی به سلامت اجناس خودشون ندارند وای به حال دیجی کالا و باید به عنوان یک خریدار دائم بگم که الان به همین دلیل دو ساله از دیجی کالا خرید که نمیکنم هیچ حتی مانع خرید بستگان درجه یک خود هم شدم.
  در ضمن فقط جذب نیروی انسانی مهم نیست مهم حفظ نیروی انسانیست و…..

دیدگاهتان را بنویسید