اشتباهات جبران ناپذیر در انتخاب نام دامنه سایت

در انتخاب نام دامنه نکات مهمی وجود دارد که اگر از آنها اطلاع نداشته‌باشید باعث مشکلات جبران ناپذیری میشود. در این مطلب قرار است با اشتباهات جبران‌ناپذیر و مهلک ثبت دامنه آشنا شوید.
اشتباهات جبران ناپذیر در انتخاب نام دامنه سایت

در مقدمات کسب و کار اینترنتی بیان کردیم، انتخاب صحیح نام دامنه تاثیر کاملا مستقیمی بر برندینگ و هویت کسب و کار اینترنتی شما دارد. با انتخاب یک دامنه زیبا ، رند ، مرتبط ، کوتاه و منحصر به فرد، به سایت تان اعتبار و ارزش می بخشید و به دنیا اعلام می کنید که در کار تان حرفه ای هستید. از آنجا که نام دامنه سایت بعدا قابل تغییر نیست، پس مقوله انتخاب دامنه خوب را جدی بگیرید و با دقت بالایی آن را پیدا کنید حتی اگر لازم است چند روز برای انتخاب آن زمان بگذارید (من هم برای نت هوش همین کار را انجام دادم).

اگر بعدا بخواهید نام دامنه سایت تان را تغییر دهید و با آدرس دیگری مجددا فعالیت تان را ادامه دهید مشتریان ، بازدیدکنندگان و اعتبار تان را تقریبا از دست خواهید داد و خیلی ضرر های بزرگی به کسب  کارتان وارد میشود.

در این مطلب، ۱۰ نکته بسیار ضروری و مهم در انتخاب نام دامنه سایت را توضیح داده ام تا با رعایت آنها بتوانید بهترین نام را برای دامنه سایت تان انتخاب کنید:

نام دامنه سایت بهتر است با کسب و کارتان مربوط باشد

مثلا اگر سایت فروش موبایل دارید، بهتر است نام هایی مثل: موبایل استور ، موبایل بازار ، همراه شاپ ، گوشی کده ، الو کده و… استفاده کنید.

تلفظ ساده و راحتی داشته باشد

نام انتخابی تان باید طوری باشد که وقتی آدرس آن را به افراد مختلف میگویید، راحت متوجه شوند و بتوانند به آسانی آدرس سایت را در مرورگر خود وارد کنند. برای مثال ، اگر اسم دامنه تان به معنای فروشگاه عقاب) باشد،فقط افراد خیلی کم و محدودی متوجه نام صحیح دامنه تان می شوند و شما علاوه بر مشتریان تبلیغاتی، آن خریدارانی را هم که قرار بود از طریق توصیه های دهان به دهان جذب سایت تان شوند، به راحتی از دست خواهید داد.

نام دامنه تا حد ممکن باید کوتاه باشد

یکی از استاندارد هایی که در هنگام انتخاب نام دامنه سایت باید رعایت کنید این است که طول حروف نام دامنه تان تا حد ممکن کوتاه باشد و هر چه کوتاه تر باشد بهتر است.

طبق استاندارد های بین المللی ارائه شده توسط سایت ICANN طول دامنه سایت شما حداقل ۳ حرف و حداکثر ۲۵۵ حرف میتواند باشد. همچنین طبق استاندارد های شرکت IRNIK (برای ثبت دامنه ir) این بازه بین ۳ تا ۶۳ کاراکتر میباشد.

زمانی که طول نام آدرس دامنه بلند باشد، علاوه بر سخت خوانده شدن آن ، میزان به خاطر سپاردن آن توسط مخاطبین تان هم به کاهش می یابد. دامنه های کوتاه خیلی راحت تر و سریع تر در ذهن ها می مانند. مثلا نام “سماسیر رضوان غرب” شانس کمتری دارد که در ذهن بماند در مقایسه با نام “سیر و سفر” دارد.

خط تیره و اعداد نداشته باشد

در قوانین انتخاب نام دامنه برای سایت شما مجاز هستید از حروف و خط تیره کوتاه(Dash) و اعداد استفاده کنید، اما اگر در انتخاب نام دامنه سایت تان تلاش کنید تا از خط تیره و اعداد استفاده نکنید، بازخورد خیلی بهتری دریافت میکنید زیرا کاربران معمولا خط تیره را به حافظه نمی سپارند و اعداد را هم ممکن است به اشتباه به شکل نوشتاری آن بنویسد. مثال: “kalaye30shahr” بر حسب برداشت ذهنی مخاطبین به صورت “kalayecshahr”و یا “kalayesishahr” نوشته شود و همچنین بالعکس این موضوع هم ممکن است اتفاق بیفتد، یعنی سعی کنید عدد را هم به صورت حروف (چه انگلیسی و یا چه فینگلیش) در نام دامنه سایت به کار نبرید، چون احتمال اشتباه در آن هم وجود دارد، مثل: “just-for-fun” و “just-4-fun” همچنین استفاده از کاراکترهای ویژه (@ ? ! & * و از این قبیل علائم) هم برای استفاده در نام دامنه سایت به طور کلی مجاز نمی باشند.

معنی و مفهوم نام دامنه سایت شما در دیگر زبان ها

شما برای رشد و ارتقاء خود نیاز به دیده شدن در همه نقاط کشور و حتی در مراحل بالاتر، در کل دنیا دارید پس حتما باید توجه کنید که نام دامنه تان حرف زشت و یا تمسخر آمیزی در گویش های مختلف کشورمان و یا در زبان های برتر دنیا نباشد. بارها دیده ایم که خیلی از برند های بزرگ دنیا به علت اینکه در زبان یک کشور دیگر معنی و مفهوم دیگری داشته ، نتوانسته به بازارهای بیشتری راه پیدا کند. این مورد را هم در هنگام انتخاب نامه دامنه سایت تان و همچنین نام برند تان مد نظر داشته باشید.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

تا حد ممکن به حالت های مشابه نوشته نشود

این مورد را خیلی جدی بگیرید زیرا یکی از مهم ترین معیار های ضروری در انتخاب نام دامنه سایت است. بسیاری از کلمات توسط اشخاص مختلف با املا های متفاوتی نوشته میشوند. برای مثال کلمه “میثم” هم به صورت Meysam نوشته میشود و هم به صورت Meisam و یا اسمی مثل “یگانه” را هم میتوان Yegane ;نوشت و هم yeganeh و یا  کلماتی مثل  as و  us هر دو “آس” خوانده میشوند. در اینجا نمیخواهیم بحث کنیم کدام حالت املا صحیح است! این یک حقیقت است که وجود دارد و اگر نمیخواهیم تعدادی از مشتریان مان را از دست بدهیم بدون بحث راجب اینکه کدام حالت صحیح و کدام حالت اشتباه است بهتر است این موضوع را بپذیریم و سعی کنیم نام دامنه ای برای سایت مان انتخاب کنیم که به یک حالت واحد نوشته شود و به دامنه خاصی شباهت نداشته باشد.

نکته مهم: نام دامنه سایت شما به نام دامنه رقبایتان نیز، اصلا شباهت نداشته باشد!

کلمه کلیدی کسب و کارتان در نام دامنه سایت

اهمیت این موضوع دو چندان است! زیرا اگر در نام دامنه سایت تان کلمه کلیدی برند تان وجود داشته باشد، هم کاربران خیلی راحت تر با آدرس سایت تام ارتباط برقرار میکنند و به راحتی میفهمند کار شما چیست و هم اینکه الگوریتم های گوگل به این نکته حساس هستند. گوگل طی یک سری معیار ها به سایت شما امتیاز میدهد و جایگاه شما را در نتایج جستجو کاربران مشخص میکند. یکی از فاکتور های خیلی مهم در رتبه بندی شما توسط موتور های جستجو مثل گوگل همین موضوع به ظاهر ساده است که تاثیر بسیار زیادی در بهینه سازی سایت شما دارد و باعث میشود گوگل هم فعالیت کاری شما را بهتر درک کند سایت شما را راحت تر و سریع تر برای نمایش در نتایج طبقه بندی کنید، پس اگر بتوانید کلمه اصلی کسب و کارتان را در نام دامنه سایت بیاورید بسیار عالی خواهد بود.

پسوند های مهم دامنه سایت را از دست ندهید

پسوند های مهم دامنه سایت com. org. net. و در ایران ir. میباشد که شما هر کدام را که مایل باشید در صورتی که در اختیار شخص دیگری نباشد و اصطلاحا دامنه آزاد باشد میتوانید آن را انتخاب کنید. اما دقت داشته باشید اگر فقط یکی از این پسوند ها باز باشد و شما اقدام به خرید آن کنید، این احتمال وجود دارد که اگر پیشرفت سایت تان خوب باشد، هیچ بعید نیست که دامنه شما با پسوند دیگری که در اختیار شخصی دیگر است از اعتبار و زحمات شما سوئه استفاده کند.

اگر در ابتدای خرید دامنه تان محدودیت بودجه ندارید تمام پسوند های مهم را به یک باره خریداری کنید و خیال خودتان را از این بابت راحت کنید، اما اگر محدودیت بودجه دارید، حداقل دو پسوند مهم و ضروری Com و ir را حتما تهیه کنید.

از خرید دامنه های منقضی شده خودداری کنید

بسیاری از دامنه ها تاریخ اعتبار آنها به پایان میرسد و به دلایل مختلف تمدید نمیشوند و دوباره برای خرید آزاد میشوند، سعی کنید از خرید این دامنه ها جدا اجتناب کنید، زیرا اگر آن سایت ها در زمان فعالیت شان تخلفات تکنیکی کرده باشند این احتمال وجود دارد که توسط گوگل امتیاز منفی گرفته باشند و این بدنامی را در کارنامه خود همیشه به همراه دارند و حتی بعد از منقضی شدن شان باز هم گوگل اسم آنها را در لیست متخلفان خود دارد و نگاه خوبی به این سایت ها ندارد.

در هنگام انتخاب نام دامنه سایت، قبل از اینکه خریدتان را انجام دهید، برای اطلاع از روند گذشته فعالیت دامنه مورد نظرتان می توانید از طریق سایت archive.org و جستجو نام دامنه مورد نظرتان گذشته و تاریخچه آن را به روایت تصویر ببینید.
 

تست ماندگاری در ذهن نام دامنه

یک نام دامنه ممکن است فقط به مزاج شما خیلی خوش بیاید، پس لطفا عجله نکنید. لیستی از اسامی مختلف برای دامنه تان را بین دوستان و آشنایانی که به آن ها اطمینان دارید به اشتراک بگذارید و از آنها هم نظر سنجی کنید و آنها را مورد آزمایش قرار دهید تا متوجه شوید کدام اسامی در ذهن آن ها بهتر ماندگار بوده است تا بهترین انتخاب را داشته باشید. اگر نکاتی مهمی که گفته شد را انجام دهید میتوانید در انتخاب نام دامنه سایت تان بهترین اسم را پیدا کنید.

چند توصیه دوستانه در خرید دامنه:

  • سعی کنید در زمان خرید، دامنه تان را ۱۰ ساله بگیرید زیرا با این کار به موتور های جستجو مثل گوگل می فهمانید که شما در کسب و کارتان بسیار جدی هستید و در نتیجه اهمیت دامنه شما از نظر گوگل بالاتر خواهد بود. این نیز یکی دیگر از تکنیک های بسیار کوچک اما هم سئو و بهینه سازی سایت است.
  • اگر بنا به هر دلیلی،سایت شما به شکل های مختلفی نوشته می شود، همه آن دامنه های مشابه را هم ثبت و خریداری کنید و تمام شان را روی دامنه اصلی تان تنظیم کنید (Redirect کنید)، با این کار حتی اگر هم شخصی آدرس سایت تان را به شکل متفاوتی تایپ کرد، به آدرس سایت اصلی تان انتقال داده میشود.
  • در هنگام انتخاب نام دامنه سایت توجه داشته باشید که آن نام در شبکه های مجازی مهم هم باز باشد تا دیگران بتوانند شما را در تمام آنها با یک سرچ ساده و راحت پیدا کنند و برندینگ تان خیلی بهتر انجام شود.
  • تاریخ سررسید اتمام زمان دامنه تان را حتما علامت گذاری کنید که حداقل چند روز قبل از سر رسیدش آن را تمدید کنید و از تصاحب آن توسط رقبای تان جان سالم به در ببرید!

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

اشتباهات جبران ناپذیر در انتخاب نام دامنه سایت
سرفصل‌های این مطلب:

5 پاسخ

  1. سلام استاد عزیز جناب آقای مهندس هوشیار
    بنده دوره وب مستر ثروت ساز رو چند روز پیش خریداری کردم، در خصوص انتخاب نامه دامنه، روش های پیشنهادی جنابعالی بسیار عالی بودن و در جلسه 1 دوره که به این موضوع اختصاص دارد به وضوح درباره همه روش های ممکن برای انتخاب بهتر نام دامنه آموزش های لازم را داده شده است، لکن یک سوال و ابهام برای بنده ایجاد شده و آن اینکه :
    اکثر افرادی که اقدام به خرید دوره می کنند و نه همه آنها، چشم انداز واقعی از انتخاب نوع فعالیت خود ندارند و در برخی از جواب کامنتها شما اشاره کردین که در این صورت یکی از روش های پیشنهادی در دوره به عنوان شغل و کسب و کار اینترنتی انتخاب گردد، خب در اینصورت انتخاب نام دامنه که باید در ابتدای دوره اتفاق بیفتد ممکن است با نوع فعالیت آتی زیاد همسو، همخوان، مرتبط و یا فاقد کلمه کلیدی نوع فعالیت شغلی باشد و این موضوع ممکن است تأثیر سوئی بر روند رشد کسب و کار داشته باشد! نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید