جلسه 3: هدف‌گیری صحیح بازار و مشتریان

اشتباه در هدف‌گیری صحیح بازار یکی از علت‌هایی بود که بسیاری از کسب‌وکارها نابود شدند.

آنها میخواستند تا حد ممکن به تمام مردم کالا یا خدمات‌شان را بفروشند!

شما به عنوان مدیر یک ایده موفق باید بدانید کدام بخش از بازار را هدف بگیرید و چه افرادی مشتریان شما خواهند بود و چه افرادی مشتری شما نخواهند شد. در ویدئو این جلسه از دوره “چطور یک ایده ثروت‌ساز پیدا کنیم” یاد میگیریم که کدام بخش بازار برای ایده کسب‌وکار ما مناسب‌تر است

یک ایده زمانی خوب است که درآمد خوبی نیز ایجاد کند. اگر ایده‌ای که انتخاب میکنید نتواند برای شما پول خوبی بسازد، هرچقدر هم که فکر جالبی باشد، عملا هیچ سودی ندارد.

یکی از مهم‌ترین اقدامات شما به عنوان صاحب ایده باید انتخاب صحیح حوزه بازارتان باشد. همه کسب‌وکارها دوست دارند بتوانند به همه مردم کالاهای‌شان را بفروشند، اما آن کسب‌وکارها وجود ندارد، چون نابود شده‌اند!

تمام مدیران بیزینس‌های ثروت‌ساز به خوبی میدانند که کالاها و خدمات آنها مخصوص قشر خاصی از مردم جامعه است. تمام کسب‌وکارهای موفق و پر رونق در هدف‌گیری صحیح بازار دقت کافی داشته‌اند. بزرگ‌ترین اشتباه ممکن است که بخواهید به اکثریت جامعه محصول یا خدمات‌تان را بفروشید.

اگر بتوانید بازار دقیق‌ موردنظرتان را تشخیص بدهید، ایده شما یک مرحله دیگر به موفقیت نزدیک‌تر شده است.

هدف گیری صحیح بازار در اقیانوس قرمز

در علم بازاریابی استعاره‌ای وجود دارد به اسم “اقیانوس قرمز” (red ocean).

اقیانوس قرمز همان قسمتی از دریا است که به قدری جنگ و خون‌ریزی ماهی‌ها زیاد شده که رنگ آب دریا به قرمز تبدیل شده است. اگر دقت کرده‌باشید در بسیاری از حوزه‌های پرسود بازار نیز میتوانید اقیانوس قرمز را ببینید. در شهر شما نیز به محض اینکه یک کسب‌وکار جواب میدهد و شلوغ میشود، افراد دیگری نیز به آن بازار حمله میکنند و چنین کسب‌وکاری را بنا میکنند. اینجا همان اقیانوس قرمز است.

اقیانوس قرمز الزاما هیچ ارتباطی به بازارهای سنتی ندارد، بلکه اتفاقا در کسب‌وکارهای اینترنتی هم به وفور دیده میشود. در اقیانوس قرمز، ماهی‌های زیادی برای صید وجود دارد، و البته که کوسه‌های زیادی نیز در این بخش وجود دارند. منظور از کوسه دقیقا همان رقبا هستند که زودتر از ما در آن قسمت بازار وارد شده‌اند و احتمالا از ما نیز قدرتمند هستند.

آیا وارد اقیانوس قرمز بشویم؟

هدف‌گیری صحیح بازار در اقیانوس آبی

در نقطه مقابل اقیانوس قرمز، اقیانوس آبی وجود دارد. جایی که آب دریا کاملا آبی است و هیچ اثری از جنگ و جدل نیست. هیچ خبری از کوسه و رقبای سرسخت نیست و همه چیز آرام است.

آیا وارد شدن در اقیانوس آبی خوب است؟

باز هم هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد. اگر در بخشی از بازار رقبا وجود ندارند الزاما به این معنی نیست که یک فرصت خوب برای شما است! اتفاقا ممکن است دلیل این آرامش بازار نبودن فرصت‌های خوب باشد.

و البته در بسیاری از مواقع هم ممکن است فرصت‌های عالی وجود داشته باشد اما رقبا از وجود آن بی‌اطلاع باشند.

پس چه کار کنیم؟ وارد اقیانوس قرمز شویم یا آبی؟ برای هدف‌گیری صحیح بازار واقعا انتخاب یکی از این گزینه دشوار است و هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند که شما خودتان میتوانید انتخاب کنید. اما من همیشه شخصا ورود به اقیانوس بنفش را توصیه میکنم.

اقیانوس بنفش راهی برای هدف‌گیری صحیح بازار

اگرچه که شما میتوانید در ابتدا وارد یکی از اقیانوس‌های آبی یا قرمز شوید، اما یکی از راهکارها ورود به اقیانوس بنفش است.

اقیانوس بنقش دقیقا مرز بین اقیانوس آبی و قرمز است. جایی که شما بینابین 2 بازار هدف متفاوت حرکت میکنید و میتوانید کمی از هر 2 بازار را در یک زمان محک بزنید. میتوانید تست و بررسی کنید که آیا اقیانوس قرمز بازار شما دارای رقبای بسیار قدرتمندی است یا کوسه‌هایی که شما هم میتوانید در کنار آنها به صید خودتان بپردازید؟

همچنین در اقیانوس بفنش میتوانید گوشه چشمی هم به اقیانوس آبی داشته باشید و اگر فرصت‌هایی را میبینیم از خلا نبود رقیب استفاده کنیم و سود ببریم.

4 دیدگاه دربارهٔ «جلسه 3: هدف‌گیری صحیح بازار و مشتریان»

 1. ناصر امیرمجاهدی

  سلام وقت شما بخیر جناب آقای هوشیار عزیز و ارجمند، این جلسه هم مفید واقع شد، تشکرات من رو از قبل پذیرا باشید.
  فقط اون تمرین که مربوط به حوزه تخصصی نیچ کسب و کار ما میشه، برای انتخاب این حوزه، آیا اون ایده و اون علاقه فردی و اون کارها که در تمرین جلسه قبل انجام شد، باید بصورت خیلی تخصصی روی یک مورد یا جزء ختم بشه تا به نتیجه مطلوب برسه؟ آیا واقعا بهتر جواب میده؟ ممنون اگر پاسخ دهید.

  1. سلام آقای امیرمجاهدی،
   خیلی خوشحالم که مسمم در حال پیشرفت و آموزش دیدن هستید.
   این عالیه که تمرین‌ها رو هم انجام میدهید.
   خیر نیاز نیست خیلی تخصصی و حساس تمرین‌ها رو انجام بدهید. البته خب اینکه زمان کافی برای تمرینها اختصاص بدهید خیلی خوبه، اما نباید اونقدر باشه که دیگه تبدیل به وسواس بشه. هر چه سریعتر استارت رو بزنید.

 2. سلام ما میتونیم در ابتدای کسب و کار یک محدوده را انتخاب کنیم مثلا ساخت منزل برای اقشار کم در آمد و بعد تغییر بدیم حوزمون رو و برای افراد ثروتمند خانه سازی کنیم؟

  1. سلام، اگرچه این‌کار امکان‌پذیر است، ولی توصیه میشود انجام ندهید زیرا تغییر جنس مشتری و ریبرندینگ کار دشواری است.
   وقتی میگوییم هدف گیری بازار منظور جنس مشتریان نیست، بلکه یک بخش خاص و هدفمند از یک بازار است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

چطور روزانه 1 میلیون تومان درآمد واقعی کسب کنیم؟

میخواهی یاد بگیری چطور یک کسب‌وکار اینترنتی با درآمد 24 ساعته داشته باشی؟