اگر هنوز فرد موفقی نیستید شاید نمیدانید موفقیت چیست!

What is the true meaning of success?

واقعاً موفقیت چیست؟!

سوال تکراری ولی هنوز مطرحِ «موفقیت چیست؟» کمابیش در ذهن بیشتر انسان‌ها جولان می‌دهد. هرکسی می‌تواند در حرف، واژه‌ی موفقیت را به هر واژه‌ی دیگری بچسباند، مثل موفقیت مالی، موفقیت درکار، موفقیت تحصیلی، موفقیت در بورس حتی موفقیت در کنکور و …

طی سلسله مطالبی، ابعاد متفاوت این سوال را برایتان خواهم شکافت و با استفاده از بروزترین تجربیات مربیان موفقیت در سطح جهان، به راز و رمز دست یافتن به موفقیت‌های چندجانبه خواهم پرداخت. پس با نت هوش همراه باشید.

 

آیا اصلاً سوال «موفقیت چیست؟» پاسخ یکسانی دارد؟

اگر پاسخ سوال موفقیت چیست را ندانی، تعریف موفقیت را نخواهی دانست؛ و اگر تعریف موفقیت را ندانی، از راز موفقیت آگاه نخواهی شد. وقتی از انسان‌ها می‌پرسیم: به نظر شما موفقیت چیست؟ هر کس نظر متفاوتی اظهار می‌کند و موفقیت را در رسیدن به نتیجه‌ای عالی در یکی از فعالیت‌های مختلف ذهنی و عینی که خودش به آن علاقه‌مند است، می‌بیند. همین‌جاست که باید مکث کنیم. همه‌ی افراد موفق جهان، در هر سطحی از موفقیت که باشند، یک نقطه‌ی اشتراک با هم دارند؛ آیا می‌توانید بگویید آن نقطه‌ی اشتراک چیست؟!

همه‌ی آن‌ها دارای هدف مشخص و تعریف‌شده‌ای هستند! به همین دلیل است که یکی از مشاهیر به نام «ویلیام ماتیوس» می‌گوید: «نخستین قانون موفقیت، تمرکز است»، پس اجازه بده پیش از دادن جواب به سوال «موفقیت چیست؟» بگوییم که هدف‌گذاری برای موفقیت باید از درون آغاز شود.

 

تعریف موفقیت

یافتن موضوعی که به آن علاقه‌ی قلبی داری و هدف‌گذاری برای تبدیل کردن آن علاقه‌ی قلبی به واقعیتی که برای تو و دیگران، مفید واقع شود، تعریف موفقیت از دیدگاهی کلی است؛ پس نتیجه می‌گیریم کسی که می‌خواهد پاسخ اختصاصی خودش برای سوال موفقیت چیست را بیابد، باید توانایی و علاقه‌ی برتر خود را بشناسد و به دنبال هدف‌گذاری برای موفقیت باشد. (بحث هدف‌گذاری را در مقاله‌هایی دیگر پی خواهیم گرفت)

حتماً این شعر مولوی را شنیده‌ای که می‌گوید: چون که صد آمد، نود هم پیش ماست

وقتی تو علاقه و بهترین توانایی‌های خودت را واقعاً بشناسی و آن‌ها را در مسیری مشخص برای رسیدن به یک هدف معین هماهنگ کنی، بدون هیچ تلاش دیگری در عمل تبدیل به یک انسان مسئولیت‌پذیر، سخت‌کوش، منظم و حتی شکست‌ناپذیر خواهی شد. داشتن علاقه و هدف راستین، همان ۱۰۰ است که در خودش ۹۹ مورد امتیازهای گوناگونِ دیگر را برایت به ارمغان می‌آورد. شاید بپرسی چرا من روی موضوع «یافتن علاقه‌ی راستین» این‌همه تأکید دارم؟ چون به قول بسیاری از مشاهیر و ازجمله شکسپیر: «از دست دادن امیدی محال و پوچ، خود موفقیت و پیشرفتی بزرگ است!» پس برای موفق شدن باید عشق و علاقه و بهترین توانایی خود را به‌درستی شناسایی کنی تا عمرت را در انتهای کار نبازی!

شاید بپرسی که چرا من می‌گویم یکی از شرط‌های موفقیت این است که باید کاری که می‌کنی برای خودت و دیگران مفید باشد؟ چون به قول بسیاری از مربیان جهانیِ موفقیت و ازجمله «جان ماکسول»: «لازمه‌ی موفقیت، ثمربخش بودن است.»

حالا می‌خواهم بپرسم که ازنظر تو موفقیت چیست؟ و دوست داری در مورد کدام‌یک از انواع موفقیت، بیشتر بنویسم؟ چیزی که برای تو مهم‌تر است کدام‌یک از موفقیت‌های در پی آمده است:

 

موفقیت مالی:

برای موفقیت مالی باید به تصویری که ناخودآگاهت از پول و ثروتمند شدن دارد، پی ببری! آیا دیده‌ای که برخی افراد هرچقدر هم که درآمد کسب می‌کنند، همه را به باد می‌دهند؟ چنین مواردی می‌تواند علتی در ناخودآگاه فرد داشته باشد. مثلاً کسی که از کودکی به او تلقین شده پول چیز کثیفی است و ثروتمندان الزاماً افراد بدی هستند، به دلیل کدگذاری شدن غلط ناخودآگاهش، احساس گناه پنهان دارد و نمی‌تواند پول را در کنترل خودش نگه دارد!

از سوی دیگر باید پی ببری که توان و علاقه‌ی تو متمایل به کدام کسب‌وکار است و باید از کجا شروع کنی و چطور برای موفقیت مالی پیش بروی؟…

 

 موفقیت درکار:

اصلاً نگران نباش. صرف‌نظر از این‌که چه شغلی داری، موفقیت در کار ازجمله کارمندی یا فنی و مهندسی و اصولاً هر کار دیگری، سلسله قواعد و استانداردهایی دارد که می‌توانی همه‌ی آن‌ها را یاد بگیری. ازجمله باید بدانی که با مشتری یا رئیس و همکارانت و حتی با رقیبان کاری‌ات چطور برخورد کنی؟ و چطور از زمانت بهترین بهره را ببری؟ و …

 

 موفقیت تحصیلی:

اگر در حال حاضر پاسخِ سوال «موفقیت چیست؟» برای تو در موفقیت تحصیلی معنا پیدا می‌کند؛ اول باید از تنظیم رابطه‌ی خودت با خانواده، حول محور تحصیل، شروع کنی؛ بعد طبق علاقه‌ی خودت برنامه‌ریزی کرده، سپس کارهای تکمیلی در مورد محیط درس خواندن و تجهیزات یا دوره‌هایی که نیاز داری را انجام دهی و مهم‌تر از همه تکنیک‌های تقویت روحی و سایر مهارت‌ها مانند تندخوانی و سرعت یادگیری را در دستور کار خودت قرار بدَهی.

 

موفقیت در کنکور:

کلیات موفقیت در کنکور شبیه به موارد گفته‌شده در مورد موفقیت تحصیلی است؛ ولی ازلحاظ تمرکز بر روی یک آزمون خاص، دارای جزئیات ویژه‌ای است که نیاز به بحث و آموزش‌های تخصصی دارد.

 

 موفقیت در بورس:

اگر پاسخت به سوال «موفقیت چیست؟»، موفقیت در بورس است، پس اجازه بِده که از تو خواهش کنم قبل از سرمایه‌گذاری در بورس، بر روی خودت از طریق آموزش، سرمایه‌گذاری کنی. منظورم این نیست که تو حتماً باید یک تحلیل‌گر بازار بورس بشوی، نه! ولی باید چیزهای زیادی در مورد اصول کلی بورس و مثلاً فرق تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) و فاندامنتال (Fundamental) (بنیادی) را بدانی، باید ترفندهای بازار بورس را بشناسی و به آنچه بعضی‌ها به شوخی تحلیلِ «رانتامنتال» (متکی به رانت) می‌نامند، متکی نباشی تا در بازار بورس شکست نخوری!

 

موفقیت در عشق:

شاید زیباترین پاسخ به «سوال موفقیت چیست؟» همین باشد! برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، موفقیت در عشق موضوعی است که از جنبه‌ی واقع‌گرایانه بسیار کم به آن پرداخته شده است و آموزه‌های بسیاری وجود دارد که یاد گرفتن آن‌ها می‌تواند موفقیت در عشق و بقای آن را در سال‌های بعد از ازدواج نیز تأمین کند. اگر ازنظر تو موردی هست که برایت معنای موفقیت دارد، ولی در فهرست بالا نوشته نشده؛ لطفاً در قسمت کامنت‌ها برایم بنویس تا در بروزرسانی‌های بعدیِ این مقاله، آن موضوع را نیز در فهرست بررسی قرار بدهم؛ متشکرم.

  

ارسال یک پاسخ

من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس قول میدهم هیچ ایمیل تبلیغاتی قرار نیست به شما ارسال شود
لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میشود
ارسال با موفقیت انجام شد
برای دریافت لینک دانلود به پوشه Inbox ایمیل‌تان مراجعه کنید.
اینستاگرام حامد هوشیار
ما متوجه شده‌ایم شما به این محصول علاقه‌مند شده‌اید
این کد تخفیف 50% را به شما هدیه میدهیم تا بتوانید همین الان دوره را دریافت کنید
کد تخفیف: disnet50
مهلت استفاده از این کد تخفیف فقط تا 24 ساعت