آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی در 6 قدم + مقایسه هزینه روش‌ها

در این مطلب آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی و بهترین روشهای راه اندازی فروشگاه آنلاین بررسی میشود. همچنین بهترین روش طراحی فروشگاه اینترنتی نیز آموزش داده میشود.
آموزش روشهای ساخت فروشگاه اینترنتی

بدون مقدمه به سراغ اصل مطلب می‌روم. این مقاله 2 بخش دارد. در بخش اول می‌خواهم به شما تمامی راه‌هایی که می‌توانید از طریقش یک فروشگاه اینترنتی بسازید را آموزش بدهم. با خواندن این قسمت می‌توانید با توجه به منابع مالی، شرایط و دیگر مواردی که دارید، بهترین روش را انتخاب کنید.

بعد از آن در بخش دوم به آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی پرداخته و یکی از روش‌ های ساخت فروشگاه آنلاین که به نظرم بهترین نوع است را به‌شکل قدم به قدم توضیح می‌دهم. با خواندن این بخش مسیر ساخت فروشگاه برای‌تان بسیار آسان و قابل درک‌تر می‌شود. در نهایت در بخش نظرات همه سوالات شما را جواب می‌دهم.

نظر بیل گیتس درباره فروش اینترنتی
نظر بیل گیتس درباره اهمیت فروش اینترنتی

انواع روش های ساخت فروشگاه اینترنتی

 

خب، همانطور که گفتم در بخش اول مقاله گفتم، قرار است ابتدا با انواع روش‌ های طراحی سایت فروشگاه اینترنتی آشنا شویم. پس با من همراه باشید.

 

1_ همکاری با شرکت طراحی سایت

 

 • هزینه: اصولا شرکت‌های طراحی سایت برای ساخت فروشگاه اینترنتی از شما چیزی بین 3 تا چند 10 میلیون تومان دریافت می‌کنند.

خب اولین راهی که برای ساخت فروشگاه اینترنتی دارید، همکاری با یک شرکت طراحی سایت است. برای انتخاب شرکت مناسب هم می‌توانید همین حالا کلمه “طراحی سایت” را در گوگل جستجو و از میان سایت‌های سطح وب یکی را انتخاب کنید. البته اگر نظر من را بخواهید، وب سایت‌هایی مثل “فرین ایجنسی” و “وب 24” از جمله شرکت‌های خوب در این حوزه هستند.

اما یک سوال مهم‌تر، آیا طراحی فروشگاه اینترنتی به کمک شرکت‌های طراح سایت انتخاب خوبی است؟ خب این انتخاب مزایا و معایب خودش را دارد:

مزایا

 • در صورتی که با یک شرکت معتبر همکاری کنید، خیال‌تان بابت کیفیت سایت راحت است،
 • در صورت همکاری با یک شرکت معتبر، وب سایت در زمان تعیین شده با تمامی جزئیات دلخواه تحویل داده می‌شود.

معایب

 • اصولا شرکت‌ها برای ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی، هزینه بسیار زیادی از شما می‌گیرند،
 • بعد از ساخته شدن فروشگاه اینترنتی احتمالا باید برای هر تغییر جدیدی، باز هم به شرکت طراحی سایت با تعرفه‌های گران، هزینه پرداخت کنید.

2_ همکاری با طراح سایت

 

هزینه: طراحان سایت اغلب هزینه کم‌تری از شرکت‌های طراحی سایت می‌گیرند. برای ساخت یک فروشگاه اینترنتی باید به یک طراح چیزی بین 2 تا 6 میلیون تومان پول بپردازید.

طراحی فروشگاه اینترنتیراهکار بعدی که برای ساخت فروشگاه اینترنتی دارید، همکاری با یک طراح سایت است. اصولا این افراد در منزل و به‌شکل دوکاری فعالیت می‌کنند. اصطلاحا به چنین افرادی فریلنسر یا همان دورکار می‌گویند. اگر قصد دارید از آنها برای طراحی سایت کمک بگیرید، می‌توانید از طریق سایت‌های آگهی مثل دیوار و شیپور پیدای‌شان کنید.

اما خب انتخاب بهتر این است که به سراغ سایت‌های فریلنسری مثل پونیشا یا انجام میدم رفته و در این سایت‌ها با یک نفر همکاری کنید. چراکه در این حالت به دلیل واسطه بودن سایت‌های معرفی شده، امنیت معامله بالاتر خواهد رفت. همینطور با توجه به نظرات مشتریان قبلی در این سایت‌ها، می‌توانید بهتر در مورد فریلنسر مورد نظر تصمیم بگیرید.

مزایا

 • هزینه طراحی فروشگاه اینترنتی توسط طراحان کم‌تر از هزینه‌ای است که شرکت‌ها از شما می‌گیرند،
 • هزینه خدمات اضافه و اعمال تغییرات هم قطعا کم‌تر از هزینه دریافتی توسط شرکت‌هاست.
 •  

معایب

 • پیدا کردن یک طراح که واقعا خدمات خوبی داده و به کارش متعهد باشد، کمی برای‌تان سخت خواهد بود،
 • خیلی از طراحان به دلیل نداشتن دانش کافی، ممکن است سایت نامناسبی تحویل شما داده یا حین انجام پروژه، بی‌مسئولیتی کنند.

نکته: اگر من قصد ساخت فروشگاه اینترنتی به کمک یک طراح فریلنسر را داشته باشم، یا به سراغ بهترین افرادی می‌روم که در سایت‌های فریلنسری فعالیت می‌کنند. یا در سایت‌های آموزشی مثل ایسمینار، فرانش و… به دنبال یک مدرس فعال در زمینه خدمات طراحی سایت می‌گردم چراکه آنها به دلیل برند بودن، مسئولیت‌پذیرتر بوده و کار بهتری به شما تحویل می‌دهند.

 

3_ استفاده از فروشگاه‌ساز

هزینه: سایت‌سازها و فروشگاه‌سازها اصولا به طور سالانه از شما بابت سایتی که در اختیارتان قرار داده‌اند هزینه دریافت می‌کنند. این هزینه چیزی بین 1 تا 6 میلیون تومان است.

چند سالی است در سطح وب انگلیسی و سپس فارسی، ابزارهایی به اسم سایت‌ساز و فروشگاه‌ساز به وجود آمده. برای ساخت فروشگاه اینترنتی با آنها، ابتدا ظاهر دلخواه‌تان را از میان چندین ظاهر مختلف انتخاب می‌کنید، نام دلخواه را روی سایت گذاشته و سپس در کم‌تر از 2 دقیقه سایت ساخته شده و به شما تحویل داده می‌شود. سایتی که این ابزارها می‌سازند با سایتی که از شرکت‌ها و… تحویل می‌گیرید، تفاوت خاصی ندارد. 

مزایا

 • فروشگاه اینترنتی در کم‌ترین زمان ممکن به شما تحویل داده می‌شود،
 • اصولا سایت‌سازها اجازه می‌د‌هند بین 7 تا 14 روز بدون نیاز به پرداخت هزینه، از سایت‌تان استفاده کنید،
 • مدیریت و کار با سایتی که از این ابزارها تحویل گرفته‌اید آسان است و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

معایب

 • با توجه به سالانه بودن نحوه پرداخت، در درازمدت هزینه‌های‌تان بالا می‌رود،
 • در طراحی سایت با این ابزارها محدودیت‌هایی وجود داشته و عملا نمی‌توانید هر تغییری که خواستید به وجود بیاورید.

4_ یادگیری برنامه نویسی

 

 • هزینه: بین 1 تا 3 میلیون تومان هزینه بابت یادگیری و نزدیک به 6 الی 12 ماه زمان.

در صورتی که توانایی حل مسئله زیادی دارید، یکی از راه‌های ساخت فروشگاه اینترنتی، یادگیری برنامه نویسی است! بعد از یادگیری این تخصص، می‌توانید وب سایت مورد نظر خودتان را با جزئیات بسیار ریز و دلخواه بسازید.

آموزش برنامه نویسی برای ساخت فروشگاه اینترنتی
آموزش برنامه نویسی برای ساخت فروشگاه اینترنتی

مزایا

 • خودتان می‌توانید هر تغییری را حتی در کوچک‌ترین بخش‌های سایت ایجاد کنید،
 • می‌توانید حتی از مهارت برنامه نویسی که دارید به درآمد برسید.

معایب

 • یادگیری برنامه نویسی کمی سخت است،
 • یادگیری این مهارت زمان زیادی می‌خواهد.

5_ یادگیری وردپرس و طراحی سایت فروشگاه

 

 • هزینه: در نهایت چیزی بین 1 تا 2 میلیون تومان برای یادگیری طراحی فروشگاه اینترنتی و کار با سیستم وردپرس نیاز دارید.

در سطح وب یک‌سری ابزار به اسم سیستم مدیریت محتوا یا CMS وجود دارند. این سیستم‌ها کمک می‌کنند شما بدون نیاز به کدنویسی، وب سایت یا فروشگاه اینترنتی خودتان را بسازید. در حال حاضر بهترین سیستم مدیریت محتوا، ابزار وردپرس است که به رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد. در صورتی که نحوه کار با این ابزار را یاد بگیرید، می‌توانید یک فروشگاه اینترنتی کامل برای خودتان بسازید.

دقت کنید، طبق آمار بیشتر از 40 درصد کل سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی در سطح وب با وردپرس ساخته شده‌اند، همینطور ایران در رتبه دوم کشورهایی است که از وردپرس بیشترین استفاده را دارد. بنابراین تصور نکنید در مورد یک ابزار بی‌ارزش صحبت می‌کنم

مزایا

 • هزینه‌های ساخت فروشگاه بسیار پایین می‌آید،
 • دست‌تان برای ایجاد تغییرات باز است و نیاز به پرداخت هزینه اضافه ندارید،
 • در صورت به مشکل خوردن سایت از نظر فنی، خودتان می‌توانید مشکلات را برطرف کنید.

معایب

 • شاید یادگیری این مهارت نزدیک به 1 ماه از زمان شما را بگیرد.

برای ساخت فروشگاه اینترنتی کدام روش بهتر است؟

 

اینکه کدام روش برای ساخت فروشگاه اینترنتی بهترین انتخاب است، کاملا به شرایط شما برمی‌گردد.

 • مثلا اگر سرمایه کافی داشته و نمی‌خواهید با مشکل خاصی روبرو شوید، به سراغ شرکت طراحی سایت بروید،
 • اگر سرمایه‌تان اندک است ولی علاقه‌ای به یادگیری هم ندارید، با یک طراح سایت همکاری کنید،
 • اگر با یادگیری مشکلی ندارید و نمی‌خواهید در آینده هم دائما با طراح سایت سر و کله بزنید و برای هر تغییر پول بدهید، کار با وردپرس را یاد بگیرید.

در نهایت به نظر من یادگیری طراحی سایت با وردپرس یکی از بهترین انتخاب‌هاست. به همین دلیل هم در بخش دوم مقاله، آن را به شما آموزش می‌دهم.

 

آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی

 

خب، به دلایلی که بالاتر گفتم، به نظر بهترین انتخاب یادگیری کار با وردپرس و ساخت سایت شخصی است. اما برای شروع چه کنیم؟ ببینید، برای ساخت فروشگاه اینترنتی به کمک وردپرس اول از همه نیاز به یک منبع یادگیری دارید. این منبع می‌تواند ویدیوهای رایگان پراکنده سطح وب در سایت‌های مختلف بوده و همینطور می‌تواند یک دوره کامل و جامع باشد.

خب، به سراغ بحث خودمان برویم. به ترتیب برای طراحی سایت فروشگاهی با وردپرس، باید این مسیر را طی کنید:

 

1_ ثبت اسم وب سایت (دامنه)

 

دامنه یا دامین در واقع اشاره به اسم سایت دارد. مثلا الان نام دامنه یا نام سایت من، NETHOOSH است. در ادامه هر دامنه‌ای یک پسوند هم دارد. مثلا در سایت من، پسوند دامنه .COM است. نکته مهم این است که بدانید در صورت انتخاب شدن یک اسم در پسوندی خاص، دیگر کسی نمی‌تواند آن را برای خودش ثبت کند. این یعنی کسی در سطح وب نمی‌تواند نام NETHOOSH را در پسوند COM ثبت کند.

حالا، قدم اول از ساخت فروشگاه اینترنتی، این است که یک نام برای آن انتخاب کرده و در یکی از پسوندهای رایج مثل IR یا COM یا NET و… آن را ثبت کنید. البته با توجه به قیمت پایین دامنه‌های IR، بهتر است نام مورد نظر را در این پسوند بخرید. برای شروع کافی است در سایت NIC.IR ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام هم می‌توانید نامی که قبلا کسی آن را ثبت نکرده را یافته و آن را بخرید. برای ثبت دامنه، می‌توانید به همان سایت نیک یا دیگر سایت‌های فروشنده دامنه در سطح وب بروید.

 

2_ خرید هاست

 

هاست آن فضایی است که اطلاعات وب سایت شما رویش قرار می‌گیرد. به زبان دیگر، هاست یک رایانه مشابه رایانه خودتان است، با این تفاوت که به‌شکل 24 ساعته در 365 روز سال روشن است. شما به عنوان طراح سایت باید این فضا را به طور سالانه اجاره کرده و اطلاعات سایت را روی آن بارگذاری کنید.

در حال حاضر شرکت‌های بزرگ زیادی در سطح وب وجود دارند که می‌توانید برای اجاره هاست از آنها کمک بگیرید.

اگر به دنبال یک شرکت هاستینگ خوب هستید، اینجا را ببینید.

3_ نصب وردپرس روی سایت

خب، در قدم سوم از آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی، باید وردپرس را روی هاستی که خریدید نصب کنید. در ابتدا باید از طریق این لینک، برنامه وردپرس را دانلود کنید. سپس به پنل هاستی که خریده‌اید بروید و وردپرس را روی آن بارگذاری کنید.

نصب وردپرس روی هاست کار سختی نیست اما خب با توجه به جزئیات فنی و تخصصی که دارد، قطعا باید آن را به‌شکل ویدیویی آموزش ببینید. در مورد این موضوع هم ویدیوهای رایگان زیادی در سطح وب وجود دارد.

4_ انتخاب قالب دلخواه

قدم بعدی این است که یک قالب وردپرس دلخواه بخرید. در واقع سیستم‌های مدیریت محتوا تعداد زیادی قالب با کاربردها و ظاهر متفاوت دارند. شما می‌توانید با توجه به نیازتان، یکی از آنها را خریداری کرده و روی سیستم مدیریت محتوای خودتان که همان وردپرس است، نصب کنید.

برای خرید قالب‌های وردپرسی می‌توانید به سراغ سایت ژاکت یا سایت راستچین بروید. این دو سایت، معروف‌ترین سایت‌های فروشنده قالب وردپرس در ایران هستند.

نمونه قالب فروشگاه اینترنتی برای وردپرس
چند نمونه معروف از قالب‌های فروشگاه اینترنتی وردپرس

نکته: نوعی از قالب وردپرس وجود دارد که دارای یک ویژگی به اسم “بسته نصبی آسان” هستند. اگر قالبی که می‌خرید چنین ویژگی را داشته باشد، حین بارگذاری‌اش روی هاست، هم وردپرس را نصب کرده‌اید و هم قالب را. بنابراین عملا در صورت خرید این قالب‌ها، مرحله نصب وردپرس حذف شده و با مرحله نصب قالب ادغام می‌شود.

در هر حال، برای نصب این قالب‌ها هم باید آموزش‌های اختصاصی را مشاهده کنید. برای این کار عبارت “آموزش نصب قالب وردپرس با بسته نصبی آسان” را در گوگل جستجو کنید.

5_ تغییر ظاهر و تنظیمات

خب، راستش را بخواهید تمامی مراحلی که تا اینجا طی کردید، یک‌سری مراحل ساده و پیش پا افتاده بودند. اما مرحله پنجم مهم‌ترین قسمت از ساخت فروشگاه اینترنتی و وب سایت است.

در این مرحله شما باید ابتدا تنظیمات اولیه وردپرس را تکمیل کنید، بعد از این به بخش مهم‌تر رفته و ظاهر سایت را به‌شکل دلخواه در بیاورید.

همانطور که گفتم وردپرس به شما کمک می‌کند بدون نیاز به کدنویسی یک سایت با ظاهر دلخواه داشته باشید. حالا ابزاری که در وردپرس اجازه می‌دهد بدون کد زدن ظاهر را ویرایش کنید، “صفحه‌ساز” نام دارد. هر قالب وردپرسی یا یک صفحه‌ساز اختصاصی دارد یا از صفحه‌سازهای عمومی معروف مثل المنتور یا ویژوال کامپوزر پشتیبانی می‌کند.

محیط کاربری آسان صفحه‌ساز المنتور

فردی که تخصص طراحی سایت با وردپرس را داشته باشد، به خوبی نحوه کار با این صفحه‌سازها را بلد بوده و می‌تواند هر تغییر و جزئیاتی که نیاز بود را در سایت به کمک آنها به وجود بیاورد.

اگر قصد یادگیری کار با صفحه‌سازها را دارید و نمی‌خواهید یک دوره کامل کسب و کار اینترنتی مثل وبمستر ثروت ساز یا یک دوره کامل طراحی سایت با وردپرس را تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنم به سراغ دوره‌های آموزش صفحه‌ساز المنتور بروید. این صفحه‌ساز یکی از بهترین ابزارها در این زمینه است و در صورتی که کار با آن را یاد بگیرید، می‌توانید وب سایت مورد نظرتان را با تغییرات مورد نیاز بسازید.

 

6_ بهینه‌سازی و مدیریت سایت

 

خب، تا اینجا دیگر شما یک وب سایت کامل دارید که ظاهرش را هم تغییر داده و تمامی جزئیاتی که می‌خواستید را در آن به وجود آورده‌اید. اما قطعا این وب سایت را برای کسب درآمد از اینترنت ساخته‌اید نه صرفا برای کلاس گذاشتن و پرستیژ کاری!

بنابراین قدم بعدی، این است که سایت‌تان را برای نمایش در نتایج جستجو بهینه کنید. در واقع الان از موضوعی به اسم SEO یا همان سئو صحبت می‌کنم.

سئو همان چیزی است که باعث می‌شود وقتی کلمه خرید موبایل را در گوگل جستجو می‌کنید، سایت‌هایی مثل دیجی کالا و MOBILE.IR را در صفحه اول مشاهده کنید! در صورتی که هزاران سایت دیگر هم دوست دارند روی این کلمات در صفحه اول بوده و کاربران را به خودشان جذب کنند. بنابراین اگر شما هم به دنبال جذب کاربر و در نتیجه فروش هستید، باید سایت‌تان را سئو کنید.

در مورد این موضوع در یکی از فصل‌های دوره وبمستر ثروت ساز صحبت کردم. اما به طور کلی برای بهینه کردن سایت‌تان یا باید خودتان این تخصص را یاد بگیرید یا اینکه با پرداخت هزینه به یک سئوکار، از او بخواهید روی یک‌سری از کلمات دلخواه حوزه کاری‌تان، شما را به صفحه اول گوگل برساند.

البته علاوه بر سئو، باید برای رشد کسب و کارتان از دیگر روش‌های دیجیتال مارکتینگ مثل بازاریابی ویدیویی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و… هم کمک بگیرید.

کلام آخر

 

زمانی که اولین کلمه از این مقاله را نوشتم، با خودم عهد کردم که کامل‌ترین مقاله در سطح وب فارسی در مورد این موضوع را بنویسم و الان که به انتهای آن رسیدم، به نظرم به حرفم متعهد بودم!

با این‌حال اگر تصور می‌کنید هر بخش از مقاله برای شما گنگ بوده یا اصلا سوالی دارید که جوابش را نگرفته‌اید، در بخش نظرات آن را مطرح کنید تا به‌شکل تخصصی جواب بدهم.

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله ابتدا با راه های ساخت فروشگاه اینترنتی آشنا شدیم و سپس به آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی به‌شکل قدم به قدم پرداختیم. امیدوارم از مطالعه آن لذت برده باشید.

آموزش روشهای ساخت فروشگاه اینترنتی
سرفصل‌های این مطلب:

14 پاسخ

 1. سلام خدمت شما
  آیا عضویت در “اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی” و “سایت ساماندهی محتوای فضای مجازی” و “گرفتن اینماد” برای فروشگاه هایی که محصول فیزیکی دارند اجباری هست؟
  اگر اجباری نیست، گرفتن این نمادها بهتر هست؟

  1. سلام علیرضا عزیز،
   خیر هیچ اجباری نیست. اما خب بهتر است که در ستاد ساماندهی سایت‌تان را ثبت کنید.
   همچنین داشتن اینماد خیلی بهتر از نداشتن آن است.
   اما عضویت در اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، خیر! به هیچ وجه نیازی نیست.

   1. ممنون از شما
    آخه بعضی از سایت ها این اتحادیه کشوری رو نوعی مزیت میدونن
    گفتم شاید اجباری باشه
    بعد یک سوال دیگه، ببخشید
    آیا به کسب و کارهای مجازی مالیات تعلق میگیره ؟
    یعنی من محصول فیزیکیم رو باید حتما بالای 12 درصد سود برای فروشش در نظر بگیرم ؟
    یعنی 9 درصد ارزش افزوده و 3 درصد مالیات سالیانه ؟

 2. ببخشید شما چطور این دوره هاتون رو ضمانت میکنین من خیلی از اون دوره ها خریدم ولی وقتی شروع به استفاده میکنیم میبینیم در عمل یک ریال هم نمیشه درآمد کسب کرد

   1. سلام و ادب.
    آیا خرید دامنه و هاست الزامی است و اینکه اتباع خارجی می‌توانند دامنه بخرند قانون در این قسمت چه میگه شما لطفاً اگر اطلاع دارین معلومات بدین چون بنده اتباع هستم و کارم طراحی وبسایت و در زمینه انترنت است. تشکر

 3. سلام علیکم. ضمن عرض خسته نباشید و تشکر از شما استاد عزیز میخواستم بپرسم آیا میشه برای بازار خارجی و درامد دلاری هم با این دوره درامد کسب کرد؟

  1. سلام اقای سلطانی،
   ما توی این دوره تمرکزمون فقط روی درآمد ریالی است، و آموزش درآمد دلاری به صورت مستقیم نداریم. اما ماهیت بازار یکسان است.
   بسیاری از شرکت کنندگان دوره های ما با مهارت هایی که یاد گرفته اند وارد بازار درآمد دلاری هم شده اند.

 4. سلام
  وقت بخیر
  من قصد دارم سایتی در زمینه آموزش اوریگامی راه اندازی کنم.
  به نظرون میتونم برای شروع از قالبهای رایگان استفاده کنم؟
  ممنون

  1. سایت شما یک سایت هنری است، قطعا باید زیبایی بصری خوبی داشته باشد.
   بله با قالب های رایگان هم میتوانید، به شرط اینکه کار با یک صفحه ساز خوب مثل المنتور را خوب یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید