چگونه آرزوهای فراموش شده کودکی را به واقعیت تبدیل کنیم؟

How-do-we-turn-a-lost-childhood-dream-into-reality

همه ما از همان کودکی، آرزوهای کوچک و بزرگی در سرمان داشتیم و به دنبال راه ها و روش های رسیدن به آرزوها و رویاهایمان بودیم. اما شاید کسی نبوده که به ما آموزش بدهد چگونه باید به آرزوهای‌مان دست یابیم؟ اما از آنجا که آرزو بر جوانان و بر هیچ کسی عیب نیست، باید مسیر رسیدن به آرزوها را پیدا کنیم و با جسارت در آن، قدم بگذاریم. به قول ریچارد باخ:

هیچ وقت به شما آرزویی داده نمی شود مگر اینکه قدرت به واقعیت پیوستن آن هم به شما داده شود. ولی شاید مجبور باشید برایش تلاش کنید.

ریچارد باخ نویسنده و خلبان آمریکایی

چرا به آرزوهای کودکی مان نرسیدیم؟

تا الان با خودتان فکر کرده اید که چرا از آرزوی خلبانی و پزشکی، به شغل فعلی کارمندی یا هر شغل دیگری که دارید، رسیده اید؟ البته قصد نداریم بگوییم که شغل کارمندی و شغل های دیگر، خوب نیستند. اما الان مساله این است که چرا به ایده آل های دوران کودکی و حتی جوانی مان نرسیدیم !؟

اگر بخواهیم علل نرسیدن به آرزوهای کودکی و جوانی‌مان را به تفصیل بررسی کنیم، مشکلی حل نمیشود. پس یک راست به معمای رسیدن به آرزوها می پردازیم. معمایی که چو حل گشت، قطعا آسان شود!

 

رسیدن به آرزوها، محال نیست

رسیدن به آرزوها، محال و غیر ممکن نیست؛ فقط شما نمی دانستید چگونه به آرزوهایتان برسید؟ اگر الان آرزوی پولدار شدن دارید. اگر آرزوی رسیدن به شغل خاصی را دارید. اگر آرزو دارید در حوزه ای مشهور شوید، و یا هر آرزوی دیگری که دارید، پیشنهاد می کنم در ادامه این مقاله با نت هوش همراه باشید تا بدانید روش رسیدن به آرزوها چگونه است؟

 

مسیر رسیدن به آرزوها در چهار قدم اصلی

 

قدم اول: اهداف تان را تعیین کنید

تعیین درست هدف را می توان مهمترین فاکتور موفقیت دانست. و البته نداشتن هدف را مساوی با شکست. چه شکست در زندگی و چه شکست در کسب و کار. اما سوال اینجا است که چگونه به درستی، اهداف تان را انتخاب کنید؟

پاسخ تفصیلی به سوال فوق، زمان‌بر است. اما به طور کلی باید ابتدا خودتان، علایق‌تان و توانایی‌تان را بشناسید و بعد هدف‌تان را انتخاب کنید. نه علاقه بدون توانایی از شما یک فضانورد می سازد؛ نه توانایی بدون علاقه از شما انیشتین می سازد. پس با توجه به  دو فاکتور علاقه و توانایی، هدف زندگی و کسب و کارتان را انتخاب کنید. 

روزانه حداقل یک حرکت قاطع به سوی هدفت بردار.

بروس لی بازیگر، کارگردان، مدرس هنرهای رزمی

 

قدم دوم: ایده های درستی پیدا کنید

اگر به دنبال کسب ثروت هستید، باید ایده های جذاب و پولساز داشته باشید. چون با یک کارمند ساده بودن، و با کارهای روتین روزانه نمی توانید به آرزوهای بزرگ تان برسید. پس شروع کنید و ایده های تان را روی کاغذ بنویسید. بهترین ایده را انتخاب کنید و آن را گسترش دهید. مهم نیست که ایده شما تا الان، هیچ جای دنیا مطرح نشده باشد؛ بلکه باید ایده شما قابلیت تجاری سازی و کسب ثروت را داشته باشد. یک ایده خوب، می تواند سرعت رسیدن به آرزوها را چند برابر کند.

افکار بزرگ در مورد ایده ها صحبت میکنند.
افکار متوسط در مورد حوادث صحبت میکنند.
افکار کوچک در مورد مردم صحبت میکنند.

النور رزولت دیپلمات

قدم سوم: شروع کنید!

«خواستن، توانستن است» یکی دیگر از ضرب المثل هایی که متاسفانه بسیاری از مردم ایران، به درستی متوجه مفهوم آن نشده اند. باور کنید، فقط خواستن بدون هیچ تلاشی، منجر به توانستن نمی شود. اگر می شد، الان باید بر فراز آسمان در حال خلبانی بودید! پس بعد از تعیین هدف و پیدا کردن ایده مناسب، شروع کنید. از شروع کردن نترسید و هیچ گاه منتظر شنبه ای که هرگز نخواهد آمد، نباشید.

افراد بسیاری دوست دارند که داستانی، شعری، یا حتی کتابی بنویسند، ولی هیچوقت این کار را نمی‌کنند. چرا؟ آن‌ها از شروع کردن می‌ترسند.

دکتر جان مکسول نویسنده و سخنران

قدم چهارم: مهارت های مورد نیاز را کسب کنید

هنر انسان های بزرگ، این است که از صفر شروع می کنند و با کسب مهارت ها و دانش مورد نیاز، به اهداف شان می رسند. اگر زندگی افراد ثروتمند و موفق را بررسی کنیم، بیشتر آن ها از همان کودکی نابغه نبودند، بلکه مثل ما یک آدم معمولی بودند؛ اما فکرشان مانند مردم معمولی نبود. آن ها می دانستند برای رسیدن به آرزوها یشان باید تا می توانند یاد بگیرند و تلاش کنند.

من هر روز صبح به خودم یادآوری می کنم: هر چیزی که امروز بگویم به من چیزی یاد نخواهد داد. پس اگر قرار است چیزی یاد بگیرم، باید با گوش دادن این کار را انجام دهم.

لری کینگ مجری توانمند و معروف Cnn آمریکا

 

پس اگر شما می خواهید یک معمار توانمند، یک طراح سایت مطرح، و یا یک استاد مجرب شوید، باید ابتدا به دنبال یادگیری مهارت های مورد نیازتان بروید. خوشبختانه امروزه آنقدر تکنولوژی گسترده شده که برای یادگیری بسیاری از مهارت ها، مثلا طراحی سایت، نیازی به گذراندن تحصیلات آکادمیک نیست و می توانید در مدت زمان کوتاهی در خانه تان، مهارت مورد نیاز را کسب کنید.

نا امید نشدن، مهم ترین تکنیک است

امید، موتور متحرکه انسان برای زندگی است. اگر انسانی نا امید باشد، نه تنها در رسیدن به آرزوهای خود دچار ناکامی می شود، بلکه از زندگی خود نیز لذت نمی‌برد و روز به روز خموده تر و افسرده‌تر می شود. پس اگر در مسیر رسیدن به آرزوهای‌تان دچار شکست شدید، نا امید نشوید و  فراموش نکنید که شکست، مقدمه پیروزی است.  بدانید که در راه رسیدن به هر هدفتی، سختی ها و مشکلات زیادی است و اصولا، مشکلات بخشی از رسیدن به قله موفقیت هستند. افق نگاهتان را به قله آرزوهای‌تان بدوزید. باور کنید شما برای رسیدن به آرزوها و اهداف تان متولد شده اید!

آرزو نکن که زندگی آسان تر باشد، آرزو کن که خودت بهتر باشی. برای مشکلات کمتر آرزو نکن، برای مهارت های بیشتر آرزو کن. برای چالش های کمتر آرزو نکن، برای خردمندی بیشتر آرزو کن.

جیم ران کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی

 

نکته های مهم و کلیدی برای رسیدن به هر آرزویی

تا اینجا با ۴ گام اصلی رسیدن به آرزوها و رویاها آشنا شدیم. حالا در ادامه میخواهیم ۴ نکته کاربردی دیگر را هم یاد بگیریم تا با سرعت بیشتری در مسیر رسیدن به آرزوها حرکت کنیم.

نکته اول: لازم نیست باهوش باشید!

چرا فکر می کنید که برای موفقیت در کاری و رسیدن به آرزوها باید آدم خیلی باهوشی باشید؟ جالب است حتی آلبرت انیشتین که به هوش زیادش معروف است می گوید:

اینطور نیست که من خیلی باهوش باشم، بلکه فقط مدت زمان بیشتری در کنار مشکلات باقی می‌مانم.

آلبرت اینشتین فیزیکدان برجسته دنیا

پس اگر تا الان فکر می کردید که برای موفقیت باید IQ بالایی داشته باشید، نگاهتان را عوض کنید. در مواجه با مشکلات و سختی‌ها، با تفکر و تلاش زیاد به فکر حل مشکل باشید؛ همان کاری که اینشتین ها میکنند…

نکته دوم: هوش هیجانی و هوش اجتماعی تان را تقویت کنید

بهره هوشی (IQ) با هوش هیجانی (EI) متفاوت است. به طور کلی، هوش هیجانی یا عاطفی، توانایی شناخت، کنترل و به کارگیری صحیح و به موقع احساسات است. هوش اجتماعی نیز همانطور که از نامش پیداست، مهارت برقراری ارتباط موثر با دیگران است. بر اساس تحقیقات، کسانی که دارای میزان بالایی از هوش هیجانی و اجتماعی هستند، در کسب و کار خود نسبت به سایرین موفق ترند.

خبر خوب، این است که شما میتوانید هوش هیجانی و هوش اجتماعی تان را با فراگیری تکنیک های مربوطه و تمرین آنها، تقویت کنید و سوخت موتور رسیدن به آرزوهایتان را تامین کنید.

نکته سوم: خلاقیت خود را تقویت کنید

هرچند بسیاری از ما بر این باوریم که خلاقیت ذاتی است؛ اما دانشمندان چنین اعتقادی ندارند. آن ها معتقدند که خلاقیت، مهارتی اکتسابی است. چرا که خلاقیت از مغز نشات می گیرد و مغز، عضوی است که برای رشد وشکوفایی، مانند بقیه اعضای بدن، به ورزش و تمرین نیاز دارد. اگر مغز خود را ورزش دهید، روز به روز خلاق تر خواهید شد و ایده های خلاقانه تری به ذهنتان خواهد رسید.

بعضی ها خلاقیت را به عنوان نوعی تغییر می بینند، ولی ما هیچوقت واقعا به این شکل، به آن نگاه نکرده ایم. خلاقیت به معنی بهتر کردن چیزهاست.

تیم کوک مدیر اجرایی شرکت اپل

 

نکته چهارم: با عادات خوب، سرعت رسیدن به آرزوهایتان را چند برابر کنید

عادت ها را میتوان اکسیری جادویی دانست که قادر است شما را در رسیدن به آرزوها و رویاهایتان یاری کند و یا بلعکس، از شما یک فرد شکست خورده تمام عیار بسازد. این خود شما هستید که انتخاب می کنید. اگر «عادت های خوبی» داشته باشید به موفقیت خواهید رسید و اگر «عادت های بدی» داشته باشید، به رویاهای تان نمی رسید.

اگر عادت دارید صبح ها دیرتر از همه از خواب بیدار شوید، پولتان را به جای خرید کتاب، خرج لباس کنید، یا عادت دارید همیشه و همه جا آیه یاس بخوانید و … خطر در کمین شما است. پس در اسرع وقت به فکر تغییر عادت هایتان باشید.

اگر هر سال از یک عادت بد دست بکشیم، در دراز مدت بدترین‌ها بین ما هم تبدیل به انسان خوبی می‌شوند.

بنجامین فرانکلین از بنیانگذاران ایالات متحده آمریکا

در پایان، در راه رسیدن به آرزوها و اهدافتان، این جمله سیدنی شلدون را همیشه به خاطر داشته باشی:

تو دو انتخاب داری: می توانی فرار کنی و مخفی شوی و دنیا را به خاطر مشکلاتت سرزنش کنی، یا اینکه ایستادگی کنی و تصمیم بگیری که شخص مهمی باشی.

سیدنی شلدون نویسنده و فیلنامه نویس

 

 

ارسال یک پاسخ

من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس قول میدهم هیچ ایمیل تبلیغاتی قرار نیست به شما ارسال شود
لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میشود
ارسال با موفقیت انجام شد
برای دریافت لینک دانلود به پوشه Inbox ایمیل‌تان مراجعه کنید.
اینستاگرام حامد هوشیار
ما متوجه شده‌ایم شما به این محصول علاقه‌مند شده‌اید
این کد تخفیف 50% را به شما هدیه میدهیم تا بتوانید همین الان دوره را دریافت کنید
کد تخفیف: disnet50
مهلت استفاده از این کد تخفیف فقط تا 24 ساعت