هرگز تصمیم نگیرید مگر اینکه این ۱۰ نکته را رعایت کرده باشید

Nethoosh.com-Do-not-decide-until-you've-followed-these-10-points

زندگی هر انسان، برآیندی از تصمیم های گرفته و نگرفته است! این تصمیم ها هستند که گذشته ما را رقم زده اند و آینده مان را ترسیم خواهند کرد. چه بسیار مردمانی که به دلیل نداشتن اراده کافی در تصمیم گیری، موقعیت ها و موفقیت های بزرگی را از دست دادند. با این حال انسان های موفق، همواره دارای اراده قوی برای تصمیم گیری بوده اند. چه اراده برای انجام کار کوچکی مانند سحرخیز بودن، چه اراده انجام کارهای بزرگی مانند تاسیس یه کمپانی بزرگ. اگر شما نیز می خواهید پایتان را  جای پای انسان های موفق بگذارید و به آرزوهای بزرگ زندگی تان برسید، باید اراده قوی برای تصمیم گیری داشته باشید.

اگر واقعا خواهان موفقیت در زندگی هستید،  مجبورید که خوب تصمیم بگیرید!

شاید در نگاه اول، عنوان بالا کمی سخت گیرانه باشد اما بهتر است آن را اینگونه تفسیر کنیم:

شما با داشتن اراده قوی برای تصمیم گیری و اتخاذ تصمیم های درست، می توانید آینده و موفقیت خود را تضمین کنید. این شما هستید که با تصمیم هایتان می توانید از شکست و تلخکامی دوری کنید.

انسان چه بخواهد و چه نخواهد، مختار آفریده شده است. شما کاملا آزاد هستید که برای ریز و درشت کارهایتان تصمیم بگیرید. از انتخاب لباسی که برای امروز می خواهید بپوشید ، پاسخ دادن یا رد کردن یک تماس تلفنی ، انتخاب شریک زندگی تان و …

از آنجا که نتیجه هر تصمیمی بر روی زندگی تان تاثیر خواهد گذاشت، پس مهم است که اولا اراده قوی برای تصمیم گیری داشته باشید، ثانیا بتوانید تصمیم های درستی بگیرید.

 

چگونه می توان اراده قوی برای تصمیم گیری داشت؟

«اراده قوی» و «تصمیم گیری» دو مهارت کلیدی و مهم برای هر فردی است. اما برخی، این مهارت ها را در حد آرزوهای دست نیافتنی تلقی می کنند، در حالی که به شدت در اشتباه هستند.

خیلی اوقات ما به مراحل مهم تصمیم گیری برای انجام یک کار می رسیم، اما به دلیل نداشتن اراده قوی در نهایی کردن آن تصمیم، هیچگاه نمی توانیم آن را عملی کنیم. اگر این نقص بزرگ ، یعنی نداشتن اراده قوی برای تصمیم گیری در ما وجود داشته باشد، هیچوقت نمیتوانیم به موفقیت برسیم. اما از آنجا که همه چیز چاره دارد، جز مرگ! اصلا نگران نباشید. مهارت اراده قوی برای تصمیم گیری، مانند بسیاری دیگر از مهارت های مهم زندگی، قابل یادگیری و اکتسابی است. شما با تمرین و به کارگیری تکنیک هایی که در ادامه این مقاله به شما  گفته می شود، می توانید به راحتی تصمیم های مهم زندگی تان را با داشتن اراده قوی اتخاذ کنید.

همیشه به یاد داشته باش که اراده تو برای موفق شدن مهم تر از هر چیز دیگری است.

آبراهام لینکلن شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا

 

 

۱. خودتان را بشناسید

«خودشناسی» مهمترین رکن در تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف هر کسی است. اگر می خواهید اراده قوی برای تصمیم گیری داشته باشید، گام اول آن است که خودتان را خوب بشناسید. بدانید به چه دلایلی، قدرت و اراده لازم برای تصمیم گیری ندارید؟ مثلا اعتماد به نفس کمی دارید؟ به سادگی تسلیم تمایلات نفسانی خود می شوید؟ برنامه ریزی درستی ندارید؟ یا …

شناخت این عوامل و تلاش برای رفع آنها، به شما در داشتن اراده قوی برای تصمیم گیری کمک بسزایی خواهد کرد.

 

 

۲. خودتان را دست کم نگیرید

متاسفانه «خود کم بینی» و عدم اعتماد به نفس و عزت نفس کافی، مشکلی است که بسیاری از مردم، با آن دست و پنجه نرم می کنند. اگر شما هم با چنین مشکلی روبرو هستید، باید خودتان را تغییر دهید. هدف زندگی، ارزش های درونی  و توانایی هایتان را مدام به خود یادآوری کنید. هیچ کسی نمی تواند در مقابل اراده و تصمیم گیری یک فرد مصمم و با اعتماد به نفس بایستد.

اراده برای پیروز شدن، تمایل برای موفق شدن، اشتیاق برای رسیدن به ظرفیت کاملتان… این ها کلیدهایی هستند که قفل درب های تعالی فردی را باز می کنند.کنفوسیوس

 

پیشنهاد برای مطالعه:
با این ۶ نکته اعتماد به نفس تان را به سقف بچسبانید

 

۳. تصمیم های هماهنگ بگیرید

خیلی وقت است که به دنبال فرصتی مناسب برای مطالعه کتاب مورد علاقه تان هستید. بالاخره تصمیم گرفتید امشب ساعت ۹ تا ۱۱ حداقل بخشی از آن را مطالعه کنید. برای انجام این کار نیز تمام عزم تان را جزم کرده اید. اما در طول روز، آنقدر کارهای بزرگ و کوچک دیگر انجام می دهید که شب برای مطالعه کتاب، دیگر انرژی ندارید. در این شرایط، مشکل شما نداشتن اراده کافی در تصمیم گیری نیست؛ بلکه تصمیم ها و کارهایی است که با یکدیگر همسو و هماهنگ نیستند.

تناقض در تصمیم گیری های معمول روزانه و تصمیم گیری های لحظه ای باعث می شوند که کل برنامه های یک روز و حتی در ابعاد بزرگتر، یک هفته و ماه و سالتان به هم بریزد. شاید این موضوع در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسد. اما اگر مثال فوق را به مسائل مهمتر زندگی تان تعمیم دهید، خواهید دید که برعکس، چقدر مهم و تاثیر گذار است.

 

۴. در برابر وسوسه ها مبارز خوبی باشید

مهمترین دشمن هر فردی، نفس خود آن فرد است. نفس، همیشه به دنبال لذت و راحتی است. پس طبیعی است وقتی تصمیم دارید برای کنکور درس بخوانید، ندایی درونتان بگوید «حالا کو تا کنکور؟ فعلا این فیلم جذاب را ببین. فعلا فلان برنامه را شرکت کن و …»

مردم فاقد قدرت نیستند، آن ها فاقد اراده هستند.

ویکتور هوگو شاعر و رمان نویس

 

انصافا مبارزه با نفس و وسوسه های نفس، کار سختی است. با این حال خودتان را دست کم نگیرید. شما می توانید با تلاش، این کار را انجام دهید. مبارزه با خواسته های نفس، یکی از راه های بسیار موثر در داشتن اراده قوی برای تصمیم گیری است.

 

۵. از استرس دوری کنید

استرس، دشمن تصمیم گیری صحیح است. استرس، چنان دشمن خطرناکی است که هم می تواند با ایجاد تردید و دو دلی، روی داشتن اراده قوی برای تصمیم گیری تاثیر بگذارد، هم حتی باعث ایجاد تصمیم گیری های اشتباه و خطرناک شود. بنابراین اگر فردی هستید که به طور کلی معمولا استرس دارید و در شرایط تنش های پرفشار و استرس زای روحی هستید، حتما به یک مشاور مراجعه کنید. ادامه این روند می تواند زندگی شما را به سمت نابودی سوق دهد.

 

۶. با دیگران مشورت کنید

شاید فکر کنید مشورت با دیگران نشانه ضعف در شخصیت انسان است. تفکری که دقیقا عکس حقیقت است! مشورت کردن با دیگران، نه تنها نقطه قوت هر فردی است، بلکه معمولا تصمیم گیری هایی که ناشی از مشورت و خرد جمعی است، بهتر  بوده و درصد خطایشان کمتر است. به همین دلیل است که قاتون گذاری در بسیاری از کشورهای جهان، توسط مجلس آن کشور صورت می گیرد.

به کسی که به مشورت دیگران گوش ندهد نمی توان کمک کرد.

بنجامین فرانکلین

 

 

 

۷. برای تصمیم های بزرگ انگیزه های بزرگ داشته باشید

  • تصمیم داری برای کنکور سال آینده درس بخونی؟ -بله.
  • هدفت چیه؟ -قبول شدن در رشته پزشکی
  • انگیزت چیه؟ -دکتر شدن!

به مکالمه بالا دقت کنید. هدف فرد با انگیزه فرد یکی است. البته یکی بودن هدف و انگیزه، اصلا اشکالی ندارد و بسیار هم خوب است. اما برای اهداف بزرگ، نیاز به انگیزه های بزرگی است. شاید برای برخی از دانش آموزان، انگیزه دکتر شدن، به اندازه کافی باعث ایجاد اراده قوی برای تصمیم گیری شود، با این حال برای عده قابل توجهی، این انگیزه کافی نیست و باید انگیزه های بزرگتری مثل «کسب ثروت» یا «تمایل به درمان بیماری خاص به دلیل از دست دادن یکی از بستگان نزدیک ناشی از همان بیماری » داشته باشند.

 

۸. از آدم های سست عنصر دوری کنید

آدم های ضعیف و سست عنصر، هم خودشان اراده ضعیفی دارند، هم باعث می شوند دیگران در تصمیم گیری هایشان اراده کافی نداشته باشند. پس به طور کلی از این آدم ها دوری کنید. فراموش نکنید آن ها اصلا گزینه های خوبی برای مشورت کردن نیستند.

پیشنهاد برای مطالعه:
۱۰ مردی که با داشتن سایت به ثروتمندترین افراد تاریخ پیوستند

 

۹. به غذای جسم و روح تان برسید

حتما شما هم جمله معروف «عقل سالم، در بدن سالم است» را شنیده اید. این جمله کوتاه، به خوبی به دو مبحث سلامت جسم و روان پرداخته است. پس اگر می خواهید اراده قوی برای تصمیم گیری داشته باشید، ورزش کنید، استراحت و خواب کافی داشته باشید، خوب غذا بخورید و از نظر جسمی و روحی سالم باشید. انسان سالم در تصمیم گیری های بزرگ و مهم، عملکرد بهتری نسبت به انسان های بیمار (خصوصا بیماران روحی، مانند افراد افسرده) دارد.

 

۱۰. به خدا توکل کنید

شاه کلید داشتن اراده قوی برای تصمیم گیری و موفقیت در کاری که می خواهید انجام دهید، توکل بر خدا است.  خداوند، خود در قرآن فرموده است:

« وَ عَلَی اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ »

البته این آیه و آیات و روایات مشابه، اصلا به معنی سلب اراده از انسان نیست. بلکه به این معنی است که انسان با اراده خود و توکل و استعانت بر خداوند، تصمیم های زندگی اش را بگیرد. از نظر روانشناسی نیز به اثبات رسیده است که تکیه و اعتماد بر یک نیروی قوی و محکم، باعث مصمم تر شدن و آرامش درونی انسان می شود.

الان دیگه وقت تصمیم های بزرگه …

اگر ۱۰ راهکار بالا را خوانده اید، الان دیگر وقت آن رسیده است که با عملی کردن راهکارهای فوق و با بکارگیری اراده قوی برای تصمیم گیری های مهم زندگی تان، مسیر موفقیت تان را روز به روز هموارتر کنید. فراموش نکنید این، اراده شما در تصمیم گیری است که آینده تان را رقم می زند.

رویا از طریق جادو تبدیل به واقعیت نمی شود. بلکه نیازمند عرق ریختن، اراده و کار سخت است.

کالین پاول ژنرال بازنشته و دولتمرد آمریکا

 

پیشنهاد برای مطالعه:
مدیریت ریسک را به روش ثروتمندان یاد بگیرید تا شما هم به جمع آنها بپیوندید

 

0/5 ( 0 نظر )

ارسال یک پاسخ