نقشه سایت چیست؟ و چطور سایت مپ (Sitemap) بسازیم؟

نقشه سایت یا همان سایت مپ (sitemap) فایل راهنمای ساختار صفحات وبسایت است. به کمک سایت مپ کاربران و موتورهای جستجو به خوبی میتوانند ساختار صفحات سایت شما را درک کنند.
نقشه سایت یا سایت مپ چیست؟

 نقشه سایت یا همان سایت مپ (Sitemap) یکی از بخش های مهم هر وبسایتی است که برای سئو اهمیت بسیار زیادی دارد. با ساخت نقشه سایت، نه تنها می توانید رتبه سئوی خود را بهبود و ارتقا دهید، بلکه میتوانید بازدیدکنندگان سایت‌تان را هم از سردرگمی و گمراهی نجات بدهید. بسیاری از صاحبان وبسایت نمی دانند که سایت مپ چیست و چه کاربردی دارد و اصلا چگونه باید ساخت نقشه سایت را ایجاد کنند.

مشاهده این ویدئو در کانال یوتیوب

مشاهده این ویدئو در کانال آپارات

در این مقاله می خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم و بگوییم نقشه سایت xml چیست و چگونه باید آن را برای وب سایت خودتان تهیه کنید.

پس اگر وبسایتی دارید که می خواهید سئوی آن را ارتقا دهید و نتایج بهتری را از موتورهای جستجو دریافت کنید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نقشه سایت (sitemap) چیست؟

 نقشه سایت یا سایت مپ، فایلی است که در وب سایت ایجاد می شود و در آن لیستی از محتواها و صفحات و دسته بندی های وبسایت شما قرار دارد.

این فایل مخصوص موتورهای جستجو است و به آنها کمک می کند که بتوانند راحت تر در وبسایت شما به گشت و گذار بپردازند و ساختار وبسایتتان را شناسایی کنند.

اگر وبسایت شما دارای سایت مپ نباشد، موتورهای جستجو باید بدون ساختار وبسایت شما را ایندکس کنند و این موضوع هم در روند سئوی وبسایت شما اختلال ایجاد می کند و هم باعث کند شدن این روند خواهد شد.

نمونه نقشه سایت
نمونه نقشه سایت

برای مشاهده نقشه سایت نت هوش(تصویر بالا) میتوانید این لینک را ببینید: nethoosh sitemap

نقشه xml چیست؟

شاید بپرسید که xml چیست؟ xml یک زبان نشانه گذاری در دنیای وب است و موتورهای جستجو این زبان را به خوبی می توانند بفهمند و درک کنند.

به نوعی می توانیم بگوییم که xml زبان مشترک بین ما و ربات های موتورهای جستجو است و ما باید حرف های خودمان را در قالب این زبان به آنها بگوییم؛ به همین خاطر است که ما نقشه سایت را به صورت زبان xml به موتور جستجو معرفی می کنیم تا بتواند آن را بررسی کند و بفهمد.

خبر خوب: قرار نیست ما این زبان را یاد بگیریم! اگر وبسایت وردپرسی دارید به راحتی آب خوردن این کار به عهده خود سایت میگذاریم.

چرا نقشه سایت مهم است؟

 

نقشه سایت مپ

 • ساختارمندی سایت: موتورهای جستجو از روی ساختار وبسایت شما می توانند درک کنند که کدام کلمات کلیدی برای شما مهمتر هستند و کدام صفحات از اهمیت بیشتری برخوردارند. اگر نقشه سایت این کارها را انجام ندهد، ساختارمندی وبسایتتان را از دست خواهید داد.
 • سرعت گشت و گذار در سایت: اگر بخواهید به یک مکان جدید بروید و نقشه ای نداشته باشید چه اتفاقی می افتد؟ قطعا یا گم می شوید و نمی توانید به جایی که می خواهید برسید، یا به سختی و با آزمون و خطا و تلف شدن وقت به مکان موردنظر می رسید. موتورهای جستجو هم اگر یک نقشه از وب سایت شما داشته باشند، قطعا سریعتر و راحت تر می توانند در وبسایتتان گشت و گذار کنند و این موضوع روند ایندکس شدن وبسایت شما را سریع تر خواهد کرد.
 • اطلاع رسانی تغییرات: هر زمان که شما تغییری در ساختار وبسایت خودتان انجام دهید یا صفحه و نوشته جدیدی را به وبسایتتان اضافه کنید، نقشه سایتتان به روزرسانی خواهد شد. این به‌روزرسانی به موتورهای جستجو هم اطلاع داده می شود و آنها سریع تر و راحت تر می توانند تغییر موردنظر را ثبت کنند و دیتابیس خودشان را به روزرسانی کنند.

چگونه در وردپرس سایت مپ بسازیم؟

خب تا به اینجا در مورد این موضوع صحبت کردیم که نقشه سایت چیست و چه فوایدی دارد. حالا می خواهیم در ادامه بگوییم چطور یک سایت مپ بسازیم؛ پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

روش ساخت سایت مپ، با افزونه yoast seo

افزونه یوآست سئو یکی از بهترین افزونه های کمکی برای سئو وبسایت های وردپرسی است. این افزونه ابزارهای مختلفی را در اختیار وبمستران می گذارد تا بتوانند کارهای خود را راحت تر پیش ببرند. یکی از این ابزارها، نقشه سایت است. برای ساخت نقشه سایت با yoast seo، کافی است این افزونه را نصب کنید، سپس در تنظیمات افزونه به قسمت عمومی و سپس سربرگ امکانات بروید و در این قسمت گزینه نقشه های xml را فعال کنید. از حالا به بعد کافی است به آخر دامنه وبسایت خودتان /sitemap_index.xml را اضافه کنید تا نقشه وبسایتتان را مشاهده کنید.

فعال سازی نقشه سایت در افزونه یوست سئو

 

آموزش نحوه ساخت سایت مپ در افزونه yoast seo

آموزش فعال کردن نقشه سایت در افزونه Rank math

افزونه رنک مث هم یکی از افزونه‌های قدرتمند سئو وردپرس است، برای دوستانی که طرفدار rank math هستند نیز امکان فعال‌سازی sitemap به راحتی فراهم شده. فقط کافی است بعد از نصب و راه‌اندازی رنک مث، به بخش پیشخوان این افزونه بروید و از بین ماژول‌های موجود گزینه sitemap (نقشه سایت) را بیابید و دقت داشته باشید که این گزینه فعال باشد:

فعال سازی نقشه سایت در افزونه رنک مث

 

آموزش نحوه ساخت نقشه سایت در افزونه rank math

همین اقدام ساده برای فعال کردن یا غیرفعال‌سازی نقشه سایت در رنک مث کافی است، اما اگر تمایل داشتید تنظیمات حرفه‌ای تر مربوط به نقشه سایت در این افزونه را انجام بدهید میتوانید این صفحه را مطالعه کنید:

چگونه نقشه سایت را به موتورهای جستجو معرفی کنیم؟

 

بعد از اینکه شما سایت مپ خودتان را ساختید، باید آن را به موتورهای جستجو معرفی کنید تا از این به بعد بتواند با بررسی آن، وبسایت شما را زیر نظر داشته باشند و آپدیت ها را سریع انجام دهند.

 

برای این کار ابتدا شما باید وبسایت خودتان را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید، پس از اینکه مراحل ثبت سایت در سرچ کنسول را انجام دادید، باید در پنل سرچ کنسول به قسمت sitemaps بروید و آدرس دقیق نقشه سایت تان را وارد کنید و دکمه submit را بزنید تا گوگل آن را بررسی و ثبت کند.

 

نیازی نیست آدرس دامنه تان را وارد کنید، بلکه فقط آدرس بعد از دامنه را وارد کنید.

 

اگر نقشه سایت‌تان را با افزونه‌هایی مثل yoast seo یا rank math ساخته اید، باید آدرس را sitemap_index.xml وارد کنید. به همین راحتی نقشه وبسایت شما به موتورهای جستجو معرفی خواهد شد و سئوی وبسایتتان بهبود پیدا می کند.

 

بررسی فعال بودن نقشه سایت در گوگل سرچ کنسول

 

برای اینکه مطمئن شوید نقشه سایت شما با موفقیت در گوگل سرچ کنسول ثبت شده به این شکل عمل کنید:

 

 1. وارد ابزار search console گوگل شوید
 2. به سربرگ sitemap بروید
 3. لیست نقشه‌های سایت ثبت شده و وضعیت آنها را مشاهده کنید.

 

وضعیت سایت مپ در سرچ کنسول

 

مشاهده و بررسی نقشه های سایت ثبت شده در ابزار سرچ کنسول گوگل

 

روشهای گفته شده در این نوشته به شما کمک می کنند تا نقشه سایت خود را سریع و راحت بسازید و این قسمت را در سایت خود اضافه کنید.

 

جمع بندی

 

در این ویدئو در مورد نقشه سایت صحبت کردیم و گفتیم که نقشه سایت چیست و داشتن آن، چه مزایایی برای وبسایت شما دارد. ساخت نقشه سایت باعث سئوی بهتر وبسایت شما می شود و کاربران سایت شما را راهنمایی می کنند که چگونه به بخش های مهم سایت شما دسترسی داشته باشند و از سایت شما استفاده کنند.

امیدوارم این ویدئو بتواند کمک کند نقشه سایتتان را در موتورهای جستجو ثبت کنید و نتایج بهتری را از سئوی خودتان دریافت کنید. از اینکه تا انتهای این مطلب با من همراه بودید سپاسگزارم.

نقشه سایت یا سایت مپ چیست؟
سرفصل‌های این مطلب:

4 پاسخ

 1. جناب هوشیار سلام.
  سوالی داشتم در مورد دوره وب مستر.
  آیا با لپتاپ اپل هم میشه این دوره رو گذروند؟
  منظورم سیستم عامل مکینتاش هستش؟
  چون من به ویندوز دسترسی ندارم.

دیدگاهتان را بنویسید