۷ گام رسیدن به موفقیت مالی به گفته برایان تریسی

۷-Steps-to-Financial-Success---Brian-Tracy

تشبیه موفقیت مالی به مسابقات حرفه‌ای اتومبیل‌رانیِ «فرمول ۱» از آنجا به ذهنم آمد که تعداد زیادی از انسان‌ها توانسته‌اند با پیروی از یک برنامه‌ی هفت ماده‌ای مربی جهانی موفقیت، «برایان تریسی»، با سرعتی باورنکردنی به موفقیت مالی و موفقیت در زندگی دست پیدا کنند. در این مقاله قصد دارم جوهره‌ی تعلیمات برایان تریسی در مورد موفقیت مالی را با شما همراهان پرانگیزه‌ی نت هوش در میان بگذارم.

همه ما انسان‌ها، یا اکثریت ما خواهان رسیدن به موفقیت مالی هستیم و در این بحثی نیست؛ اما آیا برای رسیدن به موفقیت مالی واقعاً آماده‌ایم؟! تعجب نکنید! نخستین سوالی که به عقیده‌ی برایان تریسی برای رسیدن به موفقیت مالی باید از خودتان بپرسید، همین سوال است!

پس ابتدا به یک انگیزه‌ی واقعی و درونی نیاز داریم. پس از داشتن آن انگیزه، خبر خوب این است که در قرن بیست‌ویک، امکان موفقیت مالی سریع به خاطر وجود برخی امکانات که در سالیان و دهه‌های گذشته وجود نداشت، فراهم شده است و تو هم می‌توانی یکی از برندگان مسابقه‌ی فرمول ۱ موفقیت مالی در جهان باشی! به این منظور، از این فرمول هفت ماده‌ایِ برایان تریسی استفاده میکنیم:

 

قدم اول: برای موفقیت مالی، درباره پول افکار مثبتی داشته باش

برای موفقیت مالی، ابتدا باید موانع درونی خودت را از میان برداری. به اعتقاد برایان تریسی یکی از این موانعِ درونی، نگاه منفی به پول است. تصوراتی مانند این‌که ثروتمند شدن، شخص را بی‌عاطفه می‌کند، یا پول خوشبختی نمی‌آورد را کنار بگذارید. شاید برخی افراد پولدار، خوشبخت نباشند ولی هیچ فرد بی‌پولی خوشبخت نخواهد شد و همیشه ناچار به تحمل زجر است. وقتی در مورد پول و ثروت شروع به تفکر مثبت کردیم، فرصت‌های پولدار شدن را بهتر خواهیم دید و آن فرصت‌ها را به سمت خود جذب خواهیم کرد.

 

قدم دوم: برای موفقیت مالی و استقلال مادی، ابتدا و یا دوباره هدف‌گذاری کن

اگر از قبل، هدفی دارید، آن را بازبینی کنید و اگر تاکنون برای موفقیت مالی هدف‌گذاری نکرده‌اید، حتماً یک هدف‌گذاری مکتوب داشته باشید. ابتدا هدف‌های مالی خود را بنویسید و فکر کنید که چطور می‌توانید به آن هدف‌های مالی برسید؟ سپس آن‌ها را در قالب بازه‌ها‌ی زمانی، مرتب کنید. در این میان معمولاً لازم است که یک یا دو هدف مهم‌ترتان را مشخص کنید.

نکته‌ی مهم این است که هدف‌های روزانه‌ی خودتان را بنویسید و آن هدف‌ها را مرور کنید. این کار در روز، فقط ۱۰ الی ۱۵ دقیقه از وقتتان را خواهد گرفت. تکرار این کار، انگیزه و تمرکزتان را زیادتر کرده و امکان موفقیت مالی‌تان را بیشتر خواهد کرد.

 

قدم سوم: برنامه‌ی هرروز را از قبل بنویس

برای هرروز، از شب قبل برنامه‌ای خلاصه بنویسید. همین کار را برای هفته، ماه و سال خود انجام بِدهید. این کار اصلاً دشوار نیست و نیاز به زمان زیادی ندارد. می‌توانید هدف سالانه‌ی خود را نوشته و آن را تقسیم به ۱۲ هدف ماهانه کنید و برای هر ماه نیز چهار هدف هفتگی بنویسید.

این کار، اگر هدفی مشخص و انگیزه‌ای قوی داشته باشید و به‌قدر کافی در مورد درستی هدف‌گذاری خودتان مطمئن باشید، یک یا دو ساعت زمان خواهد برد؛ بعد، هر شب برای برنامه‌ی فردا در راستای رسیدن به هدف هفتگی‌تان، چند خط برنامه‌ی روزانه بنویسید. هم‌چنین هزینه و پولی را که در این مدت‌زمان خرج خواهید کرد، وارد این برنامه کنید تا در صرفه‌جویی و کنترل مالی موفق شوید. مواردی را که امکان صرفه‌جویی مالی را فراهم می‌کند؛ همیشه کشف و اجرا کنید. چنین برنامه‌ای، تمرکز تان را در تمام موارد زندگی‌ بیشتر خواهد کرد.

 

قدم چهارم: برای موفقیت مالی، اصل تمرکز را بیاموز و اجرا کن

وقتی برایان تریسی از شما می‌پرسد: آیا واقعاً آماده‌ی موفقیت مالی هستید یا نه؟ منظورش این است که باید هرروز و هر ساعت، بهترین استفاده را از زمان خودتان ببرید و برای موفقیت مالی، تاب‌آوری خودتان را بیشتر کنید و بر روی یک یا دو هدف بخصوص تان تمرکز کنید.

بدانید که تلاش تان فقط در موفقیت مالی خلاصه نخواهد شد و در سایر موارد نیز برایتان موفقیت‌های دیگری به همراه خواهد داشت. چیزهایی که برای آن‌ها وقت صرف می‌کنید، باید با هدف‌های مالی‌تان واقعاً همخوانی داشته باشند و لازم است همیشه در کارتان بر چیزی متمرکز شوید که بیشترین پول را نصیب‌تان میکند.

 

قدم پنجم: برای موفقیت مالی بر روی خودت سرمایه‌گذاری کن

آیا می‌دانستید که هر انسان، به‌طور متوسط سالانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰ ساعت را پشت فرمان است یا در وسایل نقلیه‌ی عمومی صرف می‌کند؟! در مترو، اتوبوس یا ماشین شخصی‌تان، فایل‌های آموزش مالی را گوش کنید. برایان تریسی یکی از عوامل موفقیت خودش را مربوط به تبدیل کردن خودروی شخصی‌اش به یک دانشگاه و گوش دادن به فایل‌های صوتی آموزشی در خودرو می‌داند. بر روی آموزش خودتان در هر فرصتی سرمایه‌گذاری و اقدام کنید.

 

قدم ششم: از خودت این سوال‌های سحرآمیز را بپرس

بعد از هر جلسه یا اتفاق مهمی که در زندگی برایتان می‌افتد (فروش، انجام یک پروژه، سرمایه‌گذاری و هر فعالیت دیگری) این دو سوال را از خودتان بپرسید:

  • چه‌کارهایی را درست انجام دادم؟
  • بار بعد چه‌کارهای متفاوتی می‌توانم انجام دهم؟

با اجرای این روش، بسیار سریع‌تر از آنچه اکنون تصور می‌کنید به موفقیت مالی خواهید رسید! به‌عبارت‌دیگر، کارهای خودتان را بخصوص در مسائل مهم‌تر، ارزیابی کرده و برای بهبود عملکردتان نقشه‌های جدید طرح کنید. هر دو سوال فوق، اثری مثبت و انرژی‌بخش دارند و هنگام اجرا، فقط چند دقیقه از وقتتان را به خودشان اختصاص خواهند داد. حتی می‌توانید کارهایی را که بار بعد در همان موقعیت، به‌ مراتب بهتر انجام خواهید داد، یادداشت کنید. این کار درآمدتان را افزایش خواهد داد؛ امتحانش هیچ ضرری ندارد!

 

قدم هفتم: با دیگران سخاوتمندانه و محترمانه رفتار کن

در یک‌کلام، برای  موفقیت مالی باید در برخورد با هر کسی با او مانند یک مشتری بزرگ و میلیون دلاری رفتار کنید!  با هرکس در محل کار یا خارج از آن، طوری رفتار کنید که انگار مهم‌ترین انسان دنیا است. منظور، تملق‌گویی نیست؛ بلکه ارزش نهادن و مهم انگاشتن اشخاص است؛ زیرا هر انسانی درنهایت، خود را از دیگر انسان‌ها بیشتر دوست دارد و اجرای این شیوه‌ی برایان تریسی، باعث گرایش انسان‌های اطرافتان و دیگران به کار و همکاری روزافزون‌تر با شما و موافقت با برنامه‌هایتان میشود و درآمد بسیار بیشتری را برایتان به ارمغان خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس قول میدهم هیچ ایمیل تبلیغاتی قرار نیست به شما ارسال شود
لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میشود
ارسال با موفقیت انجام شد
برای دریافت لینک دانلود به پوشه Inbox ایمیل‌تان مراجعه کنید.