با این 6 نکته اعتماد نفس تان را به سقف بچسبانید

با این ۶ نکته اعتماد به نفس تان را به سقف بچسبانید

قبل از اینکه در این مقاله روش های افزایش اعتماد به نفس را آموزش دهیم باید یک تعریف دقیق داشته باشیم که اعتماد به نفس واقعی چیست سپس به سراغ ۶ روش کاربردی که بهترین روش های افزایش اعتماد به نفس به خصوص در بزرگسالان هستند میپردازیم.

 

تعریف واقعی اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یا Self-confidence  که همان خودباوری است، یعنی ایمان و اعتماد فرد نسبت به خود و توانایی هایش دارد ، این حالت ذهنی نتیجه باوری است که درباره توانمندی های خود پیدا کرده ایم و خود این باور ها ساخته شده و مشتق شده از عقاید، رفتارهای خانواده ، دوستان ، معلم ها و اساتید ، جامعه و اتفاقاتی است که در گذشته برایتان رخ داده است و واکنش هایی که شما نسبت به آنها داشته اید شکل گرفته است.

طبیعی است که اگر در گذشته برای کوچک ترین اشتباهات سرزنش شده اید ، در بزرگ سالی کوچکترین اعتمادی به توانایی ها و استعداد هایتان نداشته باشید ، مثلا فردی که از ترس شکست یا عدم توانایی هایش کاری را شروع نمیکند ، اعتماد به نفس بسیار متفاوتی دارد با شخصی که حتی کوچکترین موفقیت ها را هم برای خودش جشن میگیرد و سعی میکند کارهای بزرگتری را در مرحله بعد انجام دهد و آنها را به بهترین نحو ممکن به ثمر برساند.

هر چقدر موفقیت های حتی به ظاهر ساده شما تکرار شوند ، اعتماد به نفس تان هم در آن موضوع بیشتر و بیشتر خواهد شد. حواستان باشید که اعتماد به نفس با تکبر بسیار متفاوت است. اعتماد به نفس در واقع شناخت باورها و توانایی های وجودی هر فرد است اما تکبر خود بزرگ پنداری و بالاتر دانستن خود از دیگران است.

 

تاثیر اعتماد به نفس در کسب ثروت

اعتماد به نفس و خودباروی اولین و مهمترین عامل برای رسیدن به اهداف تان در دنیای کسب و کار است و موفقیت در کارتان به شدت به این عامل بستگی دارد. فرقی ندارد کسب و کار اینترنتی دارید یا سنتی. شما زمانی که اعتماد به نفس بالایی دارید توانایی های تان را جدی میگیرید و با آرامش و ایمان و انگیزه و شور و هیجان بالا ، شروع به پدیدار کردن و به ثمر رساندن توانایی ها و استعداد هایتان میکنید و تا زمانی که آنها را به ثمر نرسانید متوقف نمیشوید. شما اگر تمام توانایی های جهان را هم داشته باشید اما اعتماد به نفس مناسبی نداشته باشید به موفقیت نمیرسید. به همین علت در این مطلب بهترین و سریع ترین روش های افزایش اعتماد به نفس را یاد میگیرید. به یاد داشته باشید که خداوند تمامی انسان ها را با استعداد و توانا خلق کرده و اگر هنوز توانایی های خود را پیدا نکرده اید ، مانند فردی هستید که خانه ای روی معدن طلا دارد اما حاظر نیست زمین را بکند تا آن را بیرون آورد. مثال:

سرهنگ ساندرز خالق برند KFC

افراد با اراده ای مانند سرهنگ ساندرز به علت عزت نفس بالا میتوانند در ۶۲ سالگی یک دستور پخت متفاوت و جدید برای طبخ مرغ را ارائه کنند که ما امروزه آن را با نام KFC میشناسیم را در نظر بگیریم و بیندیشیم که با یک توانایی کوچک، اما اعتماد به نفس بالا میتوان به ثروت های عظیم دست یافت. شاید اگر این مرد از اعتماد به نفس و خودباوری کافی برخوردار نبود به این ثروت و شهرت دست پیدا نمیکرد.

پس شما هم به خودتان ایمان و اعتماد داشته باشید که شایسته کسب موفقیت های بسیار بزرگ از توانایی های خود هستید. در ادامه میخواهیم روش های افزایش اعتماد به نفس را با هم بررسی کنیم.

 

۱- گزینش دوستان و اطرافیان نشانه اعتماد به نفس شماست

اولین شیوه از روش های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس این است که در انتخاب دوستان و اطرافیان تان حساسیت ویژه ای داشته باشید. همان طور که گفته شد خانواده ، دوستان و اطرافیان شما ارتباط مستقیمی با سطح اعتماد به نفس شما دارند اگر در اطرافتان اکثرا کسانی باشند که همیشه در حال تحقیر و کوچک شمردن شما باشند ، به مرور زمان شما خودتان را در ذهن تان یک انسان بی ارزش و کم اهمیت میبینید که تقریبا اکثر اهداف و آرزوهایش را به دلیل اینکه خود را ناتوان میپندارد فراموش کرده است.

پس گام اول انتخاب افرادی است که خودشان دارای اعتماد به نفس هستند و این حس خوب را به شما نیز القا میکنند. به دنبال افرادی باشید که بعد از حرف زدن با آنها آرامش ، انگیزه و احساسات مثبتی خواهید داشت. آنها به جای تحقیر ، تشویق تان میکنند و همیشه خواهان موفقیت و توانانمندی بیشتر شما و کسب و کارتان هستند.

حضرت علی(ع):
با نیکان همدلی و رفاقت کن تا از آنان باشی، و از بدان جدا شو تا از آنان نباشی.

 

۲- تقویت مهارت مساوی است با تقویت خودباوری

یکی از بهترین روش های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری این است که در شروع و انجام یک فعالیت ، اطلاعات و مهارت های مان را افزایش دهیم. به عنوان مثال فرض کنیم شما به گویندگی علاقه دارید و میخواهید تست گویندگی دهید ، هرچند که علاقه و استعداد خوبی در این زمینه داشته باشید اما اگر اطلاعات و مهارت های پایه ای آن را ندانید احتمالا عملکرد خوبی نخواهید داشت پس قبل از هر کاری به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره آن موضوع بروید.

در گویندگی مثلا مهارت هایی مثل تقویت فن بیان ، تناژ مناسب صدا ، سرعت ، صراحت ، شمردگی کلمات ، زبان بدن و غیره…. وجود دارد و همینکه شما در یک موضوع اطلاعات تان بیشتر شود ، اعتماد به نفس و مهارت تان هم بسیار افزایش می یابد و درنتیجه: احتمال موفقیت شما بیشتر میشود. پس مرحله دوم این است که توانایی های خود را با کسب دانش بیشتر در آن زمینه قدرتمند تر کنید تا اعتماد به نفس تان نیز بیشتر باشد.

 

۳- موفقیت های گام به گام برای افزایش اعتماد به نفس

تمام روش های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس به یکباره خودباوری شما را افزایش نمیدهد. هیچ انسانی در ابتدا اعتماد به نفس بالایی نداشته است، بلکه به صورت تدریجی عزت نفس و خودباوری فردی رشد میکند، پس شما هم نا امید نباشید و بدانید اعتماد به نفس با شروع کردن آغاز میشود. پس کسب و کار مورد علاقه تان را شروع کنید و مرحله به مرحله با تشویق خودتان به خاطر موفقیت های هر چند کوچک، خودتان را رشد دهید. هر چه بیشتر خودتان را به خاطر موفقیت های تان تشویق کنید اعتماد به نفس و خودباوری شما به خصوص در آن زمینه افزایش می یابد.

باز هم در همان مثال گویندگی اگر بخواهیم این مورد را بررسی کنیم شما ابتدا جلوی آینه می ایستید و شروع به صحبت میکنید و بعد از اتمام صحبت، خودتان را تشویق میکنید و در مرحله بعدی صدای خود را ضبط کرده و پس از آن مجددا به خاطر این موفقیت برای خود دست بزنید.

در مرحله بعد از آن یک جمع (افراد مثبت) پیدا کنید و شروع به گویندگی و ابراز تمام توانایی ها و مهارت های تان کنید و در انتها نیز به خودتان افتخار کنید و دوباره و دوباره کارهای جدید و تشویق خود… را تکرار کنید. این مراحل را اینقدر ادامه دهید که ایمان داشته باشید در موضوع مورد علاقع تان، فوق العاده هستید و توانمندی های تان نسبت به خیلی از افراد بیشتر شده است.

 

۴- زبان بدن شما میزان اعتماد به نفس تان را نشان میدهد

زبان بدن بزرگ ترین نشانه ظاهری داشتن خودباوری و عزت نفس افراد است. اگر تمام روش های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری را هم به خوبی انجام دهید باز هم نمیتوانیم اهمیت بالا زبان بدن در اعتماد به نفس را نادیده بگیریم. حالت بدن ، لحن صحبت و سبک لباس پوشیدن شما در افزایش یا کاهش اعتماد به نفس بسیار تاثیر گذار است. حالت های بدنی مثل:  انداختن سر به پایین ، افتادگی شانه ها ، قوز کردن و … و لحن صحبت آهسته و با تردید و همچنین پوشیدن لباس های نامناسب ، کثیف ، نا هماهنگ و چروکیده در کاهش اعتماد به نفس بسیار بسیار تاثیر دارد. 

  • حالت سر و گردن: سعی کنید همیشه زاویه سر تان مستقیم و هم راستا با گردن تان باشد
  • حالت شانه ها و سینه: شانه های تان را کاملا صاف و کمی به عقب بدهید تا به راحتی سینه های تان رو جلو بدهید
  • صدا: تن صدای شما باید کاملا رسا باشد و لحن صدای تان باید محکم و قاطعانه باشد.
  • لباس پوشیدن: همیشه لباس های تمیز ، زیبا ، و مرتب بپوشید و رنگ هایی انتخاب کنید که حس بهتر و انگیزه بیشتری به شما میدهند

 

۵- کمک خواستن از دیگران نشانه عزت نفس شماست

یکی از بهترین روش های افزایش اعتماد به نفس این است که از اطرافیان و دوستان همیشه کمک بگیریم. باید این را بپذیریم که ما نمیتوانیم تمامی کارها را به تنهایی انجام دهیم و اگر هم بخواهیم خودمان انجام دهیم مسلما با نهایت کیفیت انجام نخواهد شد. خیلی وقت ها ما فکر میکنیم که درخواست کمک از دیگران باعث افت شخصیت و کوچک تر شمردن مان میشود و اگر خودمان به صورت فردی یک کار بزرگ را انجام دهیم میتوانیم در مقابل دیگران ادعای قدرت و توانمندی بیشتری داشته باشیم، اما یک فرد با عزت نفس با توجه به خودباوری های درون فردی که دارد، خیلی راحت میتواند از تمام پتانسیل های اطرافیانش به نحو احسن استفاده کند و از آنها درخواست کمک کند. همواره بدانیم که قدرت و موفقیت در عملکرد بالای ما خواهد بود و یکی از راه های افزایش عملکرد ، استفاده از کمک های هر چند کوچک دوستان تان ممکن میشود. فراموش نکنیم که بزرگترین مدیران موفق کسب و کارهای دنیا هیچ کدام به تنهایی موفق نشدند و حتی اولین موفقیت های آنها هم حاصل تلاش یک تیم بوده است.

 

۶- بی توجهی به نگاه های مخالف

مسلما شما هیچ گاه در هیچ جای دنیا موضوعی را پیدا نخواهید کرد که مورد علاقه همه مردم دنیا باشد. به دنبال تمام فعالیت ها و کارهای تان همیشه عده ای مخالف وجود دارد که قصد تضعیف و انصراف شما را دارند و عده ای دیگر نیز حامی و طالب پیشرفت و گسترش آن فعالیت یا توانمندی هستند ، پس اگر بخواهید همه را راضی و خوشحال نگاه دارید حتی نمیتوانید به موفقیت نزدیک شوید.

از دیدگاه های مختلف نترسید ، شما بسیار توانمند و قدرتمند آفریده شده اید. شما بی نظیر هستید و میتوانید فوق العاده عمل کنید ، هرچند که همیشه عده ای هم مخالف شما باشند. پس سعی کنید از مخالفان تان روی برگردانید و نادیده شان بگیرید و به تمام حرکات شان بی توجه باشید، به طوری که گویا آنها اصلا وجود ندارند. البته دقت داشته باشید که این بی توجهی به این منجر نشود که انتقاد پذیری شما از بین برود. انتقادات سازنده برای پیشرفت همه ما بسیار مفید است و باعث میشود کار مان کم نقص تر و کامل تر باشد. انتقادات سازنده را با جان و دل بپذیرید ، اما مخالفان تان را کاملا به فراموشی بسپارید و همیشه سعی کنید یک تراز مناسب بین منتقدین و مخالفین تان برقرار کنید.

در نهایت فراموش نکنیم که اعتماد به نفس یک شبه از بین نمیرود و یک شبه هم به وجود نخواهد آمد و نیاز به توجه و تمرکز مستمر برای بهبود دارد. با تمرین و تکرار روزانه روش های افزایش اعتماد به نفس که گفته شد میتوانیم هر روز خیلی بیشتر از روز قبل قبل خود را ارتقا دهید و با مرور زمان حس ارزشمند تری نسبت به درک توانایی های مان داشته باشیم، پس سعی کنیم در مسیر رسیدن به اعتماد به نفس و خودباوری صبور باشیم.
یک فرصت خوب برای اثبات میزان اعتماد به نفس شما:
میتوانید همین الان با درج یک کامنت در انتهای این مطلب احساس تان را نسبت به خودتان توصیف کنید. این یک فرصت مناسب برای سنجش میزان اعتماد به نفس و عزت نفس تان است…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس قول میدهم هیچ ایمیل تبلیغاتی قرار نیست به شما ارسال شود
لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میشود
ارسال با موفقیت انجام شد
برای دریافت لینک دانلود به پوشه Inbox ایمیل‌تان مراجعه کنید.