با برنامه ریزی به روش افراد موفق شما هم به اهداف‌تان برسید

Get-your-goals-and-aspirations-by-planning-how-successful-people-are

زیگ زیگلار-داشتن برنامه برای رسیدن به موفقیت

احتمالا شما هم بارها و بارها برای انجام کارهایتان، برنامه هایی را برای خودتان تنظیم کرده اید. البته نه برنامه ریزی به روش افراد موفق! و به همین دلیل، بارها و بارها برنامه ریزی هایتان با شکست مواجه شده، و به همین دلیل تصمیم گرفته اید قید برنامه ریزی روزانه را بزنید و بلند مدت برنامه ریزی کنید. احتمالا هم برنامه های شکست خورده تان چیزی شبیه به این بوده:

  • ساعت ۷: بیدار شدن از خواب
  • ساعت ۷:۳۰: صبحانه
  • ساعت ۸: شروع کار
  • ساعت ۲: ناهار
  • ساعت ۳ تا ۴ استراحت
  • و….

اما اگر تا الان نتیجه درستی از برنامه ریزی برای رسیدن به اهدافتان نگرفته اید، مشکل از اصل برنامه ریزی نبوده؛ بلکه مشکل از نحوه برنامه ریزی شما و عدم آگاهی در مورد برنامه ریزی اصولی بوده است. پس اگر می خواهید به اهداف و آرزوهای بزرگ و کوچک زندگی تان برسید، همین الان دست به کار شوید. کافی است قاطعانه تصمیم بگیرید که همین الان، یک برنامه ریزی دقیق و صحیح را شروع کنید.

برنامه ریزی یعنی آینده را به حال آوردن و فکری به حال آن کردن.

ویکتور هوگو نویسنده

خب اگر عزمتان را جزم کرده اید که از این به بعد با برنامه ریزی به روش افراد موفق، زندگی خود را متحول کنید و به اهداف و آرزوهایتان برسید، با ادامه این مقاله در نت هوش همراه باشید. در ادامه به شما رازهای برنامه ریزی به روش افراد موفق را خواهیم گفت.

 

گام اول: بدانید دنبال چه چیزی هستید

کاغذی بردارید و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تان را روی آن بنویسید. اگر برای سال جاری ۳۰ الی۴۰ هدف کوتاه مدت دارید و تعداد اهداف بلند مدت تان هم ۴-۵ تایی می شود، دست نگه دارید! بهتر است در لیست اهدافتان تجدید نظر کنید. شما با این تعدد اهداف، به جایی نخواهید رسید. پس روی اهداف تان خوب فکر کنید. لیست اهداف سالانه تان را محدود به ۵ الی ۱۰ هدف مهم کنید.

در این قسمت باید کاری را انجام دهید که یکی از تکنیک های مهم و کلیدی برنامه ریزی به روش افراد موفق است. فقط یک هدف مهم که در یک سال پیش رو یا ۶ ماه پیش رو می خواهید به آن برسید را انتخاب کنید؛ سپس تمرکز و برنامه ریزی تان را بر روی دستیابی به این هدف تنظیم کنید. برای اهداف بلند مدت هم همین الگوریتم را پیاده کنید.

البته لازم به ذکر است که این الگو به معنای آن نیست که با انتخاب یک هدف، اهداف دیگر مهم نیستند و تلاشی برای رسیدن به آن ها نکنید. دیگر اهدافتان هم مهم هستند، اما نه به اهمیت هدف اولتان. ضمن اینکه اگر خوب دقت کنید، احتمالا چند تا از اهداف با اولویت کمترتان، در راستای هدف اصلی تان است. مثلا اگر آرزوی داشتن ماشین مدل بالایی را دارید و هدف اصلی تان هم ثروتمند شدن است، مشخص است که داشتن ماشین گران قیمت جرئی از هدف اصلی است.

به قول معروف چون که ۱۰۰ آید، ۹۰ هم پیش رو است.

پیشنهاد برای مطالعه:
چگونه آرزوهای فراموش شده کودکی را به واقعیت تبدیل کنیم؟

 

 

گام دوم: برنامه ریزی مجدد ذهنی داشته باشید

 

ذهن انسان چیزی شبیه کامپیوتر است که برنامه ها را اجرا می کند. اما متاسفانه برنامه ها به زبان بدی نوشته شده اند. زبان اغلب آن ها «زبان ترس» است.

جان فون نویمان دانشمند و ریاضی دان

 

هر آنچه که ذهن شما بتواند تصور کند، می تواند به دست آورد. نظر شما چیست؟ آیا موافق این باور هستید؟ شاید پاسخ تان این باشد که اگر اینطور است، پس چرا هنوز به اهداف و آرزوهایی که در ذهنم تجسم کرده ام نرسیده ام؟

پاسخ، ساده است. فقط تصور ذهنی کافی نیست. تصور ذهنی، شروع مسیر موفقیت و دستیابی به اهداف است. شما باید در گام دوم، برنامه ریزی مجدد ذهنی داشته باشید. برنامه ریزی مجدد ذهن، یکی از تکنیک های برنامه ریزی به روش افراد موفق است. با اینکه برنامه ریزی ذهنی، خودش به تنهایی، یک مبحث مفصل است؛ اما با این حال، در اینجا به گفتن این موارد کفایت می کنیم که:

افکار منفی ذهن تان را با افکار مثبت جایگزین کنید. خودتان را دائم با دیگران مقایسه نکنید و سعی نکنید با تقلید کورکورانه از دیگران به موفقیت برسید.

 

گام سوم: اهداف کوتاه مدت تان در راستای اهداف بلند مدت تان باشد

یکی دیگر از تکنیک‌های برنامه ریزی به روش افراد موفق، همخوانی اهداف کوتاه مدت و بلند مدت است. هر چند عنوان این تکنیک، به اندازه کافی روشن است، ولی اجازه دهید با بیان مثالی آن را روشن تر کنیم. مثلا هدف شما موفقیت در کنکور سال آینده است. قطعا برای دستیابی به این هدف، باید برنامه ریزی روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی داشته باشید تا سرانجام هدف شما محقق شود. فراموش نکنید که برنامه سالانه، از همین برنامه های روزانه، هفتگی و … تشکیل می‌شود.

برای برنامه ریزی روزانه و … نیز نیاز است هدف بزرگتان را به اهداف کوچکتر و ملموس تر تقسیم کنید. مثلا برای موفقیت در کنکور، طوری برنامه ریزی می کنید که ۲ فصل از چند کتاب را خوانده باشید و ماه های بعد هم به همین شکل. در واقع، تقسیم اهداف بزرگ به اهداف کوچک باعث میشود که مشاهده روند پیشرفت، ساده تر باشد. این کار، خود منجر به افزایش انگیزه برای رسیدن به هدف می شود.

هیچ رازی در مورد موفقیت وجود ندارد.
موفقیت نتیجه برنامه ریزی، کار سخت و یادگیری از شکست ها است.

ژنرال کالین پاول سایستمدار

گام چهارم: موانع و مشکلات را پیش بینی کنید

اگر انتظار دارید با برنامه ریزی به روش افراد موفق، معجزه ای پیش بیاید و بدون ایجاد مشکل و مانعی سر راهتان، به اهدافتان برسید، باید بدانید در اشتباه هستید. هدف، مانند قله کوه است. مگر می شود برای رسیدن به قله، از موانع و پستی و بلندی های کوه عبور نکرد؟!

پس از تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت، سعی کنید با تحقیق و مشورت با دیگران، از مشکلات و موانع مسیر راه آگاه شوید. به این ترتیب، با آگاهی از مشکلات، یا با آن ها برخورد نخواهید کرد، یا در صورت برخورد با مشکلات، غافلگیر نمی شوید؛ چرا که از قبل منتظر دست و پنجه نرم کردن با آن ها و شکست شان بوده اید.

اگر نسبت به این مرحله از برنامه ریزی غافل شوید، مانند فردی خواهید بود که از رفتن به اتاق تاریک می ترسد. در اتاق تاریک چیزی وجود ندارد و فقط این ناآگاهی و عدم آمادگی برای مواجه با لوازم درون اتاق است که باعث ترس می شود.

 

گام پنجم: به قانون ۸۰ – ۲۰ یا اصل پارتو نیم نگاهی داشته باشید

احتمالا تا الان  قانون ۸۰-۲۰ که در بسیاری از مباحث کاربرد دارد، به گوشتان خورده است. برای مثال، در بازاریابی و فروش، این اصل می گوید که ۸۰ درصد خریدها، توسط ۲۰ درصد مشتریان انجام می شود. همین اصل را می توان به موفقیت و برنامه ریزی نسبت داد. به عبارتی  ۲۰ درصد کارهای شما هستند که منجر به موفقیت تان می شوند و ۸۰ درصد مابقی، نتیجه خاصی ندارند. 

البته این، به معنی قطعیت اصل بالا نیست؛ یعنی شما با برنامه ریزی صحیح، می توانید درصدهای این اصل را تا حد امکان به نفع خودتان تغییر دهید! پس بهتر است نگاهی به برنامه ریزی کوتاه مدت تان بکنید. اگر فعالیت هایی مشابه فعالیت های زیر دارید، آن ها را تا حد امکان کاهش دهید و برنامه های مفید تری را جایگزین کنید.

  • تماشای بیش از ۲ ساعت تلویزیون در طول روز
  • وقت گذرانی بیش از حد در شبکه های اجتماعی
  • اعتباد به بازی کردن با موبایل
  • دیر از خواب بیدار شدن

 

گام ششم: تا حد امکان، روی ساعت حساب نکنید

اگر زندگی، مطابق آنچه هرکس برنامه ریزی می کرد پیش می رفت، پس از مدت کوتاهی، خسته کننده و تکراری می شد. البته شاید در لحظه اول، موافق این حرف نباشید؛ ولی حقیقت آن است که زندگی، قابل پیش بینی نیست و تعهدی نسبت به ساعت های برنامه ریزی شده ندارد! مثلا اگر برنامه ریزی کرده اید که ساعت ۴ تا ۶ بعد از ظهر، فلان کار خاص را انجام بدهید، ممکن است از ساعت ۳ تا ۱۰ شب مهمان داشته باشید. در نتیجه نه برنامه ۴ تا ۶ تان محقق می شود، نه برنامه مابقی ساعات تا ساعت ۱۰ شب.

برای حل این مشکل، بهتر است که تا حد امکان، برنامه ریزی ساعتی نداشته باشید. سعی کنید بیشتر، برنامه تان را بر اساس رسیدن به اهداف جزئی و کلی تان برنامه ریزی کنید. مثلا اگر هدف تان مطالعه یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای در هفته است، طوری برنامه ریزی کنید که روزانه ۵۰ صفحه مطالعه کنید. یک روز را هم به عنوان روزی که ممکن است فرصت مطالعه نداشته باشید، در نظر بگیرید. با این سبک از برنامه ریزی به روش افراد موفق، بهتر به اهداف تان می رسید. البته به کارگیری این تکنیک، به این معنی نیست که کلا بی خیال ساعت ها و زمان بندی شوید!

 

گام هفتم: به برنامه ریزی تان عمل کنید

اکنون که به ۶ مرحله قبل برنامه ریزی به روش افراد موفق، خوب عمل کرده اید، موقع انجام مرحله آخر رسیده است. افلاطون جمله معروفی دارد که می گوید:

” شروع هر کاری، مهم ترین بخش آن است “

پس آنچه را برنامه ریزی کرده اید، به خوبی اجرا کنید. فقط حواستان باشد که اهداف انتخاب شده و برنامه ریزی انجام شده، مطابق توانایی تان باشد. در غیر این صورت ممکن است با شکست مواجه شوید. در نتیجه، اگر به دنبال موفقیت و پیروزی هستید، با داشتن یک نقشه راه دقیق و درست، راه موفقیت را طی کنید و فراموش نکنید که:

راه رسیدن به موفقیت، انتخاب اهداف درست و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف است.

 

پیشنهاد برای مطالعه:
اگر میخواهید به آرزوهای‌تان نرسید استخدام شوید

 

0/5 ( 0 نظر )

ارسال یک پاسخ