جلسه 1: باورهای ذهنی برای پیدا کردن ایده کسب‌وکار

اولین مرحله قبل از پیدا کردن یک ایده خوب این است که ذهن ما برای دیده ایده‌ها آماده باشد. در اولین جلسه از دوره چطور یک ایده ثروت‌ساز پیدا کنیم، میخواهیم به موانع و باورهای ذهنی بپردازیم که باعث میشود شما هیچ‌وقت نتوانید یک ایده خوب ببینید.
 
ذهن‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید.
 
 

همه ما موانع ذهنی مختلفی داریم که باعث میشود نتوانیم ایده‌های خوب را شناسایی کنیم. مشکل اینجاست که اکثر ما از وجود چنین موانعی حتی خبر هم نداریم!

یکی از اولین مانع‌های ذهنی تعریف خود ایده است که در ذهن اکثر ما اشتباه تعریف شده است. پس بیایم در ابتدا یک تعریف صحیح و درست از ایده خوب داشته باشیم.

ایده خوب برای کسب و کار چیست؟

اگر اینجا هستیم و داریم درباره ایده صحبت میکنیم، قطعا منظور ما ایده راه‌اندازی کسب و کار و مخصوصا ایده برای درآمد اینترنتی است.

پس کاری با سایر مفاهیم مرتبط با ایده، مثل ایده در هنر، ایده در فیلم، ایده ساخت و ساز و …. نداریم. ما اینجا فقط درباره ساخت ایده‌های اینترنتی و درآمدزایی آنلاین صحبت میکنیم.

هرچند تعریف‌های بسیار زیادی برای ایده وجود دارد که اکثرا آکادمیک و خیلی رسمی هستند، اما اگر بخواهیم یک تعریف ساده و روان از یک ایده خوب داشته باشیم میتوانیم بگوییم:

ایده خوب کسب و کار، یعنی اینکه ما چه بیزینسی را راه‌اندازی کنیم تا باعث سودآوری مالی ما و همچنین رضایت مخاطبین آن کسب و کار شود.

آیا ایده باید حتما بکر و جدید باشد؟

یک باور ذهنی اشتباه در مورد ایده‌یابی وجود دارد که باعث میشود اکثر انسان‌ها در تله ایده‌یابی بیفتند و آن هم بکر بودن ایده است! این یکی از مخرب‌ترین باورهایی ذهنی است که میتواند باعث شود حتی تا آخر عمر درجا بزنید و در جستجوی ایده باقی بمانید.

اید خوب نیاز نیست بکر و منحصر به فرد باشد، بلکه اتفاقا میتواند کاملا تکراری باشد و هیچ ایرادی ندارد. البته منظور این نیست که شما ایده‌های بقیه را کپی کنید، اما با خیال راحت میتوانید از آنها الگوبرداری کنید و الهام بگیرید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید اکثر ایده‌های موفق کسب و کار (و همچنین بیزینس‌های اینترنتی) عمدتا الگوبرداری شده از نمونه‌های موفق خارجی بوده‌اند و هیچ‌کدام بکر و منحصر به فرد نبوده‌اند. مطمئنا شما بسیاری از آنها را میشناسید:

آپارات، اسنپ، دیجی‌کالا، دیوار، شیپور، تپسی و ….

ایده‌های موفق ایرانی که از ایده‌های خارجی کپی‌برداری شده‌اند
هیچ‌کدام از ایده‌های موفق اینترنتی داخل ایران بکر و ناب نبودند، و همگی کپی‌برداری از نمونه‌های موفق خارجی بودند

تاثیر مدرک تحصیلی در پیدا کردن ایده

یکی دیگر از باورهای ذهنی افراد جویای ایده این است که صاحبین ایده‌های موفق احتمالا مدارک تحصیلی بالایی دارند، یا جز نوابغ و نخبگان برتر کشور هستند و یا از از دانشگاه‌های معتبر و تراز اول کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند. به جرات میتوان گفت این باور بسیار غلط است.

اگر کمی در زندگی‌نامه افراد موفق و صاحبین ایده‌های پردرآمد جهان و ایران جستجو کنید، خواهید یافت که بخش کثیری از این افراد مدرک دانشگاهی ندارند، و یا حداقل مدرک تحصیلی مرتبطی ندارند.

البته قصد کتمان نداریم که برخی نیز دارای مدرک تحصیلی بوده‌اند و یا حتی جزو نوابغ بوده‌اند اما بخش اکثریت آنها را افرادی تشکیل داده‌اند که فاقد مدارک آکادمیک مرتبط بوده‌اند.

بهترین سن برای پیدا کردن ایده کسب و کار چه سنی است؟

بسیاری از افراد فکر میکنند ایده‌های خوب وقتی به سراغ ما می‌آید که در یک سن ایده‌آل و مناسبی باشیم. اگر هنوز خیلی جوان هستیم پس هنوز وقت مناسبی نیست. چرا؟

چون احساس میکنند نیاز به بلوغ فکری و عقلی بیشتری است، و یا باید سن‌مان بیشتر باشد تا مشتریان به ما اعتماد کنند، و یا برای گرفتن مجوز باید به حداقل سن رسیده باشیم و …. کلی عوامل مختلف دیگر که به خودشان اثبات کنند هنوز سن‌شان برای پیدا کردن ایده مناسب کم است.

جالب اینجاست که در در نقطه مقابل این گروه سنی، افراد دیگری هستند که احساس میکنند چون خیلی جوان نیستند و سن آنها کمی بالاتر رفته (یا خیلی بالاتر) پس بازهم آنها نمیتوانند ایده خوب پیدا کنند. هر وقت از آنها بپرسیم چرا به فکر پیدا کرده یک ایده خوب برای راه‌اندازی کسب و کار نیستید؟ معمولا پاسخ آنها به مفهوم “از ما که گذشته است” ختم میشود.

شما جز کدام گروه هستید؟ هیچ تفاوتی ندارد که جز کدام هستید. موضوع این است که این هم یکی دیگر از عوامل ذهنی مخرب است که اجازه نمیدهد شما ایده‌های خوب را پیدا کنید. اگر به تاریخ کل بشر نگاه کنیم میبینیم تمام ایده‌های موفق جهان، چه سنتی و چه اینترنتی حاصل ذهن همه گروه‌های سنی بوده است.

نوجوان‌ها، جوان‌ها، میان‌سال، بزرگ سال و ….

هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، تمام این محدودیت‌ها توسط ذهن شما ساخته و ایجاد شده است. هیچ فرقی ندارد که الان عصر ارتباطات است یا عصر صنعتی یا حتی دوره کشاورزی… در هر زمانی با هر سن و سالی که باشید میتوانید ایده‌های خوب را شناسایی و راه‌اندازی کنید.

ایده‌های خوب را آقایان پیدا میکنند یا خانم‌ها؟

در این قسمت روی صحبت‌مان بیشتر با خانم‌ها است.

نمیخواهیم در مورد این بحث کنیم که آیا حقوق آقایان و خانم‌ها در کشور ما برابر است یا خیر؟ و یا اینکه راه حل چیست و باید چه کار کرد و….

میخواهیم به 2 باور مثبت اشاره کنیم که باید سرلوحه ذهنی شما نیز باشد:

 1. اگر آقایان میتوانند ایده‌های خوب پیدا کنند، پس 100% خانم‌ها نیز میتوانند
 2. اگر قبلا خانمی توانسته که یک ایده موفق کسب و کار داشته باشد پس باز هم 100% شما میتوانید.

همیشه رکوردهای مختلف در ورزش‌های متفاوت شکسته میشود. میدانید چرا؟ چون نفرات جدید به این باور میرسند که اگر فردی قبلا توانسته به آن رکورد بزرگ برسد پس من هم می‌توانم.

هیچ تفاوتی ندارد قصد راه‌اندازی کسب‌وکار سنتی را دارید، یا تجارت الکترونیک. همیشه بانوان موفق فعالی وجود دارند که میتوانید از آنها الگو بگیرید. و فراموش نکنید اگر قبلا افرادی وجود داشته‌اند پس شما هم میتوانید.

به نظر من حتی اگر قبلا افرادی هم نبوده‌اند، چرا شما اولین نفر نباشید؟!

با هر جنسیتی که هستید باور داشته باشید که میتوانید ایده‌های خوب و موفقی برای راه‌اندازی کسب‌وکار پیدا کنید. اینها شعار نیستند، حقایق واقعی هستند که شاید شما توجه نکرده‌بودید.

دیگر چه باورهای ذهنی باعث جلوگیری از ایده‌یابی میشود؟

اگر بخواهیم در این مطلب فقط درباره باورهای ذهنی صحبت کنیم، این مطلب هیچ‌وقت تمام نخواهد شد، زیرا به ازای تمام تعداد انسان‌های جهان، گاردها و باورهای بازنگهدارنده ذهنی وجود دارد که میتوانید باعث جلوگیری از ایده‌های ثروت‌ساز شما بشود. من نمیدانم برای شما دیگر چه باورهای اشتباهی ممکن است وجود داشته باشد، و حتی شاید خودتان هم ندانید چه باورهای غلطی دارید.

پس باید چطور باورهای اشتباه را پیدا کرد؟

واقعا هیچ راهکار تضمینی 100% برای شناسایی باورهای فکری غلط وجود ندارد اما من یک روش ساده دارم که خودم از آن نتیجه گرفته‌ام، و به نظرم روش مناسبی است. نگران نباشید روش پیچیده‌ای نیست و خیلی ساده است، اما با وجود سادگی بسیار قوی و کارمد است. از خودتان بپرسید چرا نمیتوانید ایده‌های خوب پیدا کنید و به چه دلیل. فرمول اینگونه خواهد بود:

من نمیتوانم ایده خوب پیدا کنم به این دلیل

به عنوان مثال:

من نمیتوانم یک ایده خوب پیدا کنم چون اینجا ایران است

من نمیتوانم ایده موفقی پیدا کنم زیرا در روستا زندگی میکنم

من نمیتوانم ایده عالی پیدا کنم زیرا من در پایتخت زندگی نمیکنم

من نمیتوانم ایده کسب و کار پیدا کنم زیرا هنوز هیچ درآمدی نداشته‌ام

و…..

اصلا مهم نیست شما چقدر بتوانید لیست بالا را ادامه بدهید و چقدر بتوانید دلایل محکمه‌پسندی بیاورید که اثبات کنید به فلان دلیل شما نمیتوانید. زیرا در همان شرایط که شما مثال میزنید (و حتی بدتر از آن) افراد بسیار زیادی بودند که توانستند موفق شوند، پس شما هم میتوانید.

حتما ذهن‌تان را ریشه‌یابی کنید و عوامل مخرب ذهنی که باعث جلوگیری از ایده‌یابی میشود را کشف کنید. با پیدا کردن مثال‌های مختلف از افرادی که در شرایط شما یا بدتر از شما بوده‌اند، به منطق ذهن‌تان یادآوری کنید که اشتباه کرده است و پیدا کردن ایده مناسب کسب و کار کاملا امکان‌پذیر و بدیهی است.

اگر دوست داشتید میتوانید از باورهای اشتباه ذهنی، یا باورهای مثبت ذهنی‌تان در مورد ایده‌یابی، یا تجربه‌هایی که در این ضمینه داشته‌اید در بخش کامنت‌ها بگویید.

12 دیدگاه دربارهٔ «جلسه 1: باورهای ذهنی برای پیدا کردن ایده کسب‌وکار»

 1. ناصر امیرمجاهدی

  تا قبل از شروع دوره چطور یک ایده ثروت ساز پیدا کنیم، (در اولین جلسه از دوره شروع الفبا) یک ایده ناب مانند یک خط ذهنی و خیلی یکدفعه مثل برق از ذهن من عبور کرد، که من با یادداشت کردن اون ایده، بخاطر اینکه فراموش نکنم، و بعدا اون رو عملی کنم، همون موقع هم داشتم به موانع ذهنی که جلوم سبز شد فکر می کردم، اینکه چطور ممکنه و اینکه کلی سرمایه می خواد و اینکه به زمان زیادی نیاز داره و کلا گفتم بزار شروع کنم و از 0 تا 100 کسب و کار اینترنتی که میگن عالیه و منم بهش ایمان دارم رو با دقت و حوصله از دوره شما که مدت ها مد نظرم بود شروع کنم و روی خودم سرمایه گذاری کنم.
  تقریبا یک ماهه دوره وبمستر ثروت ساز رو خریداری کردم و بخاطر شرایط ناهموار زندگی، خیلی وقت من کشته شد، بخاطر همین مجددا، یکسری جلسات الفبا رو مرور کردم و الان دوره ایده یابی رو شروع کردم و ان شاءالله پر قدرت میرم جلو تا نتیجه مهمی رو ازش بگیرم و تو زندگی آینده مسیر مساعدی رو چه از لحاظ ارزش کار و چه از لحاظ مالی برای خود و خانوادم هموار کنم.

  1. سلام آقای امیرمجاهدی،
   مرسی به این همه اراده و انرژی شما. باعث خوشحالیه که دوستانی مثل شما اینقدر مصمم روی آموزش دیدن خودشون برنامه‌ریزی میکنند و وقت میگذارند.
   فقط مراقب باشید روند آموزش دیدن فشرده‌تان، قدرت عملگرایی شما را کاهش ندهد.
   قطعا نتایج عالی پیش رو خواهید داشت.

 2. با سلام ممنون از مطالب بسیار مفیدتون
  سایت هایی مثل آپارات آیا فقط از طریق تبلیغات کسب درآمد می‌کنند؟

  1. سلام آقا سینا،
   بله، بزرگ‌ترین درآمد سایت‌هایی همچون یوتیوب و آپارات و سایر پلتفرم‌های به اشتراک‌گذاری ویدئو تبلیغات است

 3. امین ورناصری

  نتیجه جلسه اول از نظر من وچیزی که شما برامون گفتین این بود میتونیم از ایده ها یا دیگران که به قول شما بکر یا ناب بودن میشه یه ایده دیگه ساخت یا تقریبا مشابه اون ایده باشه درسته استاد

 4. امین ورناصری

  سلام خسته نباشید
  جلسه اول واقعاجلسه خوبی بود باتشکر از شما استاد عزیز
  میگم چه طورسایت مشابه سایت های خودمون رو در ایران مقایسه کنیم

  1. سلام، خواهش میکنم.
   روش‌های مختلفی وجود داره. یکی از ساده‌ترین روش‌ها استفاده از ابزار alexa است که در دوره رایگان الفبای شروع کسب و کار اینترنتی آموزش داده شده

 5. حسین صحرانورد

  با سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرانقدر و بزرگوار.بنده یکی از افرادی هستم که تا یکسال پیش هیچ چیزی در مورد طراحی سایت نمی دانستم ولی باتهیه دوره بسیار کابردی و خوب وبمستر ثروت ساز الان دانش و اطلاعاتم بسیار زیاد شده و می توانم براحتی یک سایت طراحی کنم.و خواستم در اینجا مراتب قدردانی و تشکر خود را بجا بیاورم. من خودم مدرس زبان هستم ولی وقتی میبینم که استادی با این همه دانش و اطلاعات این چنین رایگان مطالب مفید رو در اختیار دیگران قرار میده واقعا شگفت زده می شوم.دورد بر شما استاد حامد هوشیار عزیز.امیدواریم که بتونیم زحمات شما رو جبران کنیم.

  1. سلام جناب صحرانورد عزیز، خیلی خوشحالم که دوستانی همچون شما، روی یادگیری و بهبود مسمتر خودشون وقت میگذارن.
   مطمئنا دنیا جای بهتری خواهد شد.

 6. ابوالفضل

  شما گفتید که از دوره ی شروع الفبای کسب وکار الکسا رو بشناسیم ولی سایتتون رو زیر و رو کردم همچین دوره ای ندیدم لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

چطور روزانه 1 میلیون تومان درآمد واقعی کسب کنیم؟

میخواهی یاد بگیری چطور یک کسب‌وکار اینترنتی با درآمد 24 ساعته داشته باشی؟