جلسه 1: باورهای ذهنی برای پیدا کردن ایده کسب‌وکار

باورهای ذهنی خوب برای پیدا کردن ایده کسب و کار
اولین مرحله قبل از پیدا کردن یک ایده خوب این است که ذهن ما برای دیده ایده‌ها آماده باشد. در اولین جلسه از دوره چطور یک ایده ثروت‌ساز پیدا کنیم، میخواهیم به موانع و باورهای ذهنی بپردازیم که باعث میشود شما هیچ‌وقت نتوانید یک ایده خوب ببینید.
 
ذهن‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید.
 
 

همه ما موانع ذهنی مختلفی داریم که باعث میشود نتوانیم ایده‌های خوب را شناسایی کنیم. مشکل اینجاست که اکثر ما از وجود چنین موانعی حتی خبر هم نداریم!

یکی از اولین مانع‌های ذهنی تعریف خود ایده است که در ذهن اکثر ما اشتباه تعریف شده است. پس بیایم در ابتدا یک تعریف صحیح و درست از ایده خوب داشته باشیم.

ایده خوب برای کسب و کار چیست؟

اگر اینجا هستیم و داریم درباره ایده صحبت میکنیم، قطعا منظور ما ایده راه‌اندازی کسب و کار و مخصوصا ایده برای درآمد اینترنتی است.

پس کاری با سایر مفاهیم مرتبط با ایده، مثل ایده در هنر، ایده در فیلم، ایده ساخت و ساز و …. نداریم. ما اینجا فقط درباره ساخت ایده‌های اینترنتی و درآمدزایی آنلاین صحبت میکنیم.

هرچند تعریف‌های بسیار زیادی برای ایده وجود دارد که اکثرا آکادمیک و خیلی رسمی هستند، اما اگر بخواهیم یک تعریف ساده و روان از یک ایده خوب داشته باشیم میتوانیم بگوییم:

ایده خوب کسب و کار، یعنی اینکه ما چه بیزینسی را راه‌اندازی کنیم تا باعث سودآوری مالی ما و همچنین رضایت مخاطبین آن کسب و کار شود.

آیا ایده باید حتما بکر و جدید باشد؟

یک باور ذهنی اشتباه در مورد ایده‌یابی وجود دارد که باعث میشود اکثر انسان‌ها در تله ایده‌یابی بیفتند و آن هم بکر بودن ایده است! این یکی از مخرب‌ترین باورهایی ذهنی است که میتواند باعث شود حتی تا آخر عمر درجا بزنید و در جستجوی ایده باقی بمانید.

اید خوب نیاز نیست بکر و منحصر به فرد باشد، بلکه اتفاقا میتواند کاملا تکراری باشد و هیچ ایرادی ندارد. البته منظور این نیست که شما ایده‌های بقیه را کپی کنید، اما با خیال راحت میتوانید از آنها الگوبرداری کنید و الهام بگیرید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید اکثر ایده‌های موفق کسب و کار (و همچنین بیزینس‌های اینترنتی) عمدتا الگوبرداری شده از نمونه‌های موفق خارجی بوده‌اند و هیچ‌کدام بکر و منحصر به فرد نبوده‌اند. مطمئنا شما بسیاری از آنها را میشناسید:

آپارات، اسنپ، دیجی‌کالا، دیوار، شیپور، تپسی و ….

ایده‌های موفق ایرانی که از ایده‌های خارجی کپی‌برداری شده‌اند
هیچ‌کدام از ایده‌های موفق اینترنتی داخل ایران بکر و ناب نبودند، و همگی کپی‌برداری از نمونه‌های موفق خارجی بودند

تاثیر مدرک تحصیلی در پیدا کردن ایده

یکی دیگر از باورهای ذهنی افراد جویای ایده این است که صاحبین ایده‌های موفق احتمالا مدارک تحصیلی بالایی دارند، یا جز نوابغ و نخبگان برتر کشور هستند و یا از از دانشگاه‌های معتبر و تراز اول کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند. به جرات میتوان گفت این باور بسیار غلط است.

اگر کمی در زندگی‌نامه افراد موفق و صاحبین ایده‌های پردرآمد جهان و ایران جستجو کنید، خواهید یافت که بخش کثیری از این افراد مدرک دانشگاهی ندارند، و یا حداقل مدرک تحصیلی مرتبطی ندارند.

البته قصد کتمان نداریم که برخی نیز دارای مدرک تحصیلی بوده‌اند و یا حتی جزو نوابغ بوده‌اند اما بخش اکثریت آنها را افرادی تشکیل داده‌اند که فاقد مدارک آکادمیک مرتبط بوده‌اند.

بهترین سن برای پیدا کردن ایده کسب و کار چه سنی است؟

بسیاری از افراد فکر میکنند ایده‌های خوب وقتی به سراغ ما می‌آید که در یک سن ایده‌آل و مناسبی باشیم. اگر هنوز خیلی جوان هستیم پس هنوز وقت مناسبی نیست. چرا؟

چون احساس میکنند نیاز به بلوغ فکری و عقلی بیشتری است، و یا باید سن‌مان بیشتر باشد تا مشتریان به ما اعتماد کنند، و یا برای گرفتن مجوز باید به حداقل سن رسیده باشیم و …. کلی عوامل مختلف دیگر که به خودشان اثبات کنند هنوز سن‌شان برای پیدا کردن ایده مناسب کم است.

جالب اینجاست که در در نقطه مقابل این گروه سنی، افراد دیگری هستند که احساس میکنند چون خیلی جوان نیستند و سن آنها کمی بالاتر رفته (یا خیلی بالاتر) پس بازهم آنها نمیتوانند ایده خوب پیدا کنند. هر وقت از آنها بپرسیم چرا به فکر پیدا کرده یک ایده خوب برای راه‌اندازی کسب و کار نیستید؟ معمولا پاسخ آنها به مفهوم “از ما که گذشته است” ختم میشود.

شما جز کدام گروه هستید؟ هیچ تفاوتی ندارد که جز کدام هستید. موضوع این است که این هم یکی دیگر از عوامل ذهنی مخرب است که اجازه نمیدهد شما ایده‌های خوب را پیدا کنید. اگر به تاریخ کل بشر نگاه کنیم میبینیم تمام ایده‌های موفق جهان، چه سنتی و چه اینترنتی حاصل ذهن همه گروه‌های سنی بوده است.

نوجوان‌ها، جوان‌ها، میان‌سال، بزرگ سال و ….

هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، تمام این محدودیت‌ها توسط ذهن شما ساخته و ایجاد شده است. هیچ فرقی ندارد که الان عصر ارتباطات است یا عصر صنعتی یا حتی دوره کشاورزی… در هر زمانی با هر سن و سالی که باشید میتوانید ایده‌های خوب را شناسایی و راه‌اندازی کنید.

ایده‌های خوب را آقایان پیدا میکنند یا خانم‌ها؟

در این قسمت روی صحبت‌مان بیشتر با خانم‌ها است.

نمیخواهیم در مورد این بحث کنیم که آیا حقوق آقایان و خانم‌ها در کشور ما برابر است یا خیر؟ و یا اینکه راه حل چیست و باید چه کار کرد و….

میخواهیم به 2 باور مثبت اشاره کنیم که باید سرلوحه ذهنی شما نیز باشد:

 1. اگر آقایان میتوانند ایده‌های خوب پیدا کنند، پس 100% خانم‌ها نیز میتوانند
 2. اگر قبلا خانمی توانسته که یک ایده موفق کسب و کار داشته باشد پس باز هم 100% شما میتوانید.

همیشه رکوردهای مختلف در ورزش‌های متفاوت شکسته میشود. میدانید چرا؟ چون نفرات جدید به این باور میرسند که اگر فردی قبلا توانسته به آن رکورد بزرگ برسد پس من هم می‌توانم.

هیچ تفاوتی ندارد قصد راه‌اندازی کسب‌وکار سنتی را دارید، یا تجارت الکترونیک. همیشه بانوان موفق فعالی وجود دارند که میتوانید از آنها الگو بگیرید. و فراموش نکنید اگر قبلا افرادی وجود داشته‌اند پس شما هم میتوانید.

به نظر من حتی اگر قبلا افرادی هم نبوده‌اند، چرا شما اولین نفر نباشید؟!

با هر جنسیتی که هستید باور داشته باشید که میتوانید ایده‌های خوب و موفقی برای راه‌اندازی کسب‌وکار پیدا کنید. اینها شعار نیستند، حقایق واقعی هستند که شاید شما توجه نکرده‌بودید.

دیگر چه باورهای ذهنی باعث جلوگیری از ایده‌یابی میشود؟

اگر بخواهیم در این مطلب فقط درباره باورهای ذهنی صحبت کنیم، این مطلب هیچ‌وقت تمام نخواهد شد، زیرا به ازای تمام تعداد انسان‌های جهان، گاردها و باورهای بازنگهدارنده ذهنی وجود دارد که میتوانید باعث جلوگیری از ایده‌های ثروت‌ساز شما بشود. من نمیدانم برای شما دیگر چه باورهای اشتباهی ممکن است وجود داشته باشد، و حتی شاید خودتان هم ندانید چه باورهای غلطی دارید.

پس باید چطور باورهای اشتباه را پیدا کرد؟

واقعا هیچ راهکار تضمینی 100% برای شناسایی باورهای فکری غلط وجود ندارد اما من یک روش ساده دارم که خودم از آن نتیجه گرفته‌ام، و به نظرم روش مناسبی است. نگران نباشید روش پیچیده‌ای نیست و خیلی ساده است، اما با وجود سادگی بسیار قوی و کارمد است. از خودتان بپرسید چرا نمیتوانید ایده‌های خوب پیدا کنید و به چه دلیل. فرمول اینگونه خواهد بود:

من نمیتوانم ایده خوب پیدا کنم به این دلیل

به عنوان مثال:

من نمیتوانم یک ایده خوب پیدا کنم چون اینجا ایران است

من نمیتوانم ایده موفقی پیدا کنم زیرا در روستا زندگی میکنم

من نمیتوانم ایده عالی پیدا کنم زیرا من در پایتخت زندگی نمیکنم

من نمیتوانم ایده کسب و کار پیدا کنم زیرا هنوز هیچ درآمدی نداشته‌ام

و…..

اصلا مهم نیست شما چقدر بتوانید لیست بالا را ادامه بدهید و چقدر بتوانید دلایل محکمه‌پسندی بیاورید که اثبات کنید به فلان دلیل شما نمیتوانید. زیرا در همان شرایط که شما مثال میزنید (و حتی بدتر از آن) افراد بسیار زیادی بودند که توانستند موفق شوند، پس شما هم میتوانید.

حتما ذهن‌تان را ریشه‌یابی کنید و عوامل مخرب ذهنی که باعث جلوگیری از ایده‌یابی میشود را کشف کنید. با پیدا کردن مثال‌های مختلف از افرادی که در شرایط شما یا بدتر از شما بوده‌اند، به منطق ذهن‌تان یادآوری کنید که اشتباه کرده است و پیدا کردن ایده مناسب کسب و کار کاملا امکان‌پذیر و بدیهی است.

اگر دوست داشتید میتوانید از باورهای اشتباه ذهنی، یا باورهای مثبت ذهنی‌تان در مورد ایده‌یابی، یا تجربه‌هایی که در این ضمینه داشته‌اید در بخش کامنت‌ها بگویید.

باورهای ذهنی خوب برای پیدا کردن ایده کسب و کار
سرفصل‌های این مطلب:

62 پاسخ

 1. با سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرانقدر و بزرگوار.بنده یکی از افرادی هستم که تا یکسال پیش هیچ چیزی در مورد طراحی سایت نمی دانستم ولی باتهیه دوره بسیار کابردی و خوب وبمستر ثروت ساز الان دانش و اطلاعاتم بسیار زیاد شده و می توانم براحتی یک سایت طراحی کنم.و خواستم در اینجا مراتب قدردانی و تشکر خود را بجا بیاورم. من خودم مدرس زبان هستم ولی وقتی میبینم که استادی با این همه دانش و اطلاعات این چنین رایگان مطالب مفید رو در اختیار دیگران قرار میده واقعا شگفت زده می شوم.دورد بر شما استاد حامد هوشیار عزیز.امیدواریم که بتونیم زحمات شما رو جبران کنیم.

 2. سلام خسته نباشید
  جلسه اول واقعاجلسه خوبی بود باتشکر از شما استاد عزیز
  میگم چه طورسایت مشابه سایت های خودمون رو در ایران مقایسه کنیم

 3. نتیجه جلسه اول از نظر من وچیزی که شما برامون گفتین این بود میتونیم از ایده ها یا دیگران که به قول شما بکر یا ناب بودن میشه یه ایده دیگه ساخت یا تقریبا مشابه اون ایده باشه درسته استاد

 4. تا قبل از شروع دوره چطور یک ایده ثروت ساز پیدا کنیم، (در اولین جلسه از دوره شروع الفبا) یک ایده ناب مانند یک خط ذهنی و خیلی یکدفعه مثل برق از ذهن من عبور کرد، که من با یادداشت کردن اون ایده، بخاطر اینکه فراموش نکنم، و بعدا اون رو عملی کنم، همون موقع هم داشتم به موانع ذهنی که جلوم سبز شد فکر می کردم، اینکه چطور ممکنه و اینکه کلی سرمایه می خواد و اینکه به زمان زیادی نیاز داره و کلا گفتم بزار شروع کنم و از 0 تا 100 کسب و کار اینترنتی که میگن عالیه و منم بهش ایمان دارم رو با دقت و حوصله از دوره شما که مدت ها مد نظرم بود شروع کنم و روی خودم سرمایه گذاری کنم.
  تقریبا یک ماهه دوره وبمستر ثروت ساز رو خریداری کردم و بخاطر شرایط ناهموار زندگی، خیلی وقت من کشته شد، بخاطر همین مجددا، یکسری جلسات الفبا رو مرور کردم و الان دوره ایده یابی رو شروع کردم و ان شاءالله پر قدرت میرم جلو تا نتیجه مهمی رو ازش بگیرم و تو زندگی آینده مسیر مساعدی رو چه از لحاظ ارزش کار و چه از لحاظ مالی برای خود و خانوادم هموار کنم.

  1. سلام آقای امیرمجاهدی،
   مرسی به این همه اراده و انرژی شما. باعث خوشحالیه که دوستانی مثل شما اینقدر مصمم روی آموزش دیدن خودشون برنامه‌ریزی میکنند و وقت میگذارند.
   فقط مراقب باشید روند آموزش دیدن فشرده‌تان، قدرت عملگرایی شما را کاهش ندهد.
   قطعا نتایج عالی پیش رو خواهید داشت.

 5. سلام آقای هوشیار. بنده ایده ام برای کسب و کار اینترنتی ایده کسب درآمد از وردپرس ( به صورت آموزش دادن وردپرس، فروش قالب و افزونه وردپرس و حتی سایت آماده) آموزش دادن مباحث کسب و کار اینترنتی (تولید محتوا، سئو و ….) و در کل کامپیوتر بود. ایده فروش قالب و افزونه با توجه به اطلاعاتی که در وبمستر ثروت ساز کسب کردم فعلا منتفی شد چون فعلا تواناییش رو ندارم. بنده در دوره وبمتسر ثروت ساز تا الان سایتم رو به صورت تقریبی ساختم اما اینکه دقیقا چه ایده ای رو داخلش راه اندازی کنم ذهن من رو مشغول کرده. آیا این دوره برای بنده نتیجه بخش هست؟

  1. سلام آقا حسین،
   ایده اولیه‌ای که انتخاب کردید مناسب است. البته به شرط اینکه سعی کنید یک مزیت رقابتی هم به آن اضافه کنید که سریع‌تر رشد داشته باشید.
   جلسات دوره وبمستر ثروت‌ساز را هم حتما ادامه بدهید.
   موفق باشید.

   1. خیلی ممنون و اینکه داخل دوره وبمستر ثروت ساز آموزش دادید که چطور بشه از ایده آموزش دادن کسب درآمد کرد؟ چون من حدود 17 سال سن دارم و کمی شک دارم که می تونم به کسی آموزش بدم یا نه.

 6. دیدگاهی جز دیدن این همه صداقت و رو راستی و عملگرایی دلسوزانه ندارم ، درود بر شما که با ارداه و با پشتکار و همت والا ارزشمندی و توانمندی رو به دیگر همنوعان هدیه میدین، فعلا دارم سایت رو میبینم و لذت میبرم هم از آموزشها و هم مقالات هم دوره های ارزشمند …..درود خدا بر شما و همه انسانهای بزرگ با رویاهای خلاقانه و باور ساز

 7. سلام جناب هوشیار .الان اومدم وبمستر و بگیرم نشد.چون یه بار اون فرم و ثبت نام کرده بودم ولی در انتها ول کرده بودم.الان میگه قبلا شما ثبت نام شدین و شماره مبایلت ثبت هست.نمیره مرحله بعد که بتونم پرداخت و انجام بدم.واتس اپ هم قطعه

 8. سلام
  جناب هوشیار توضیحاتتون خیلی عالیه و انقدر کامل که جای سوال نمیمونه من دوره ثروت ساز هم خریداری کردم تا اینجا که عالی بود امیدوارم تا اخرش هم همینطور باشه
  مچکرم

 9. آقای هوشیار تو قسمت تکالیف گفتین بررسی کنیم ببینیم سایت های برتر ایرانی کپی برداری شده از کدام نمونه خارجی هستند.
  با سرچ کردن تو گوگل چیزی دست گیرمون نمیشه اصلا
  لطفا راهنمایی کنید❤️

  1. سلام آیدین عزیز،
   خیلی عالیه که متعهد هستی تا تمرین های گفته شده در دوره ایده‌یابی رو انجام بدهی، اما تحقیق الزاما به معنی سرچ کردن در گوگل نیست.
   بلکه یک کار عملیاتی و تحقیقاتی عمیق است.

 10. سلام من مدتی هست که دوره وبمستر روتهیه کردم
  وفقط الان توپیداکردن یک ایده موندم
  باتوجه به اینکه بنده کارمند بانک هستم والبته به موسیقی ودستگاه های آوازی علاقه مندبوده ولی مهارت خاصی دراین زمینه ندارم
  به نظر شما چه کسب وکاری روانتخاب کنم؟
  البته ازکارهای اینترنتی وهمین طراحی سایت لذت میبرم ومیخوام به امید خداهمین کارروادامه بدم
  چون خودتون میدونید دیگه کارمندی جواب نمیده
  ممنون میشم درمسیر ایده یابی راهنمایی بفرمایین

 11. سلام بااینکه محصول وب دیزاین درسایت تموم شده
  برای تهیه این دوره باید چکارکنیم آیاراهی هست؟
  وممکنه بشه انفرادی تهیه کنیم
  ممنونم

 12. سلام جناب هوشیار خسته نباشید
  بنده آموزشهاروطی کردم والبته بامشورتی که چندروز پیش ازتون گرفتم میخوام طراحی سایت روشروع کنم وحالارسیدم به مرحله خرید هاست ودامنه
  سوالی که ازشمادارم اینه که الان که میخوام هاست ودامنه بخرم وبرای خودم یه سایت بسازم اگه بخوام اسم انتخاب کنم دوست دارم سایت آموزشی یادانلودی باشه
  ولی چون موضوعی برای آموزش ندارم شما میتونید یه موضوع پیشنهاد بدین؟
  یامثلا باتوجه به اینکه من کارمند بانکی هستم خوبه دراین زمینه مطالب آموزشی تهیه کرد؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 13. سلام آقای هوشیار عزیز
  بنده از دانشجویان دوره وب مستر هستم.
  یسوالی خیلی ذهنمو درگیرکرده و ازاونجایی که اینستاگرام فیلترشده و پل ارتباطی بینمون بسته شده.خواستم این سوالو بپرسم که بنده اگر به عنوان مثال که سیتمم ویندوزش سون هست اگر ویندوز 10 یا 11 نصب کنم آیا دوره وب مستر از سیستمم از بین میره یا اینکه نه محفوظ میماند؟
  با تشکر از توجه تون

 14. سلام و وقت بخیر
  من یه ایده ای تو ذهنمه، نمیدونم نتیجه ی خوبی میده یا نه، اونم اینه که من به کتابهایی که در زمینه ی موفقیت نوشته شده، خیلی علاقه دارم و میخونمشون، بنظرتون خوبه که کتابها رو بخونم و خلاصه و چکیدشو به صورت پی دی اف دربیارم و بفروشم؟بنظرتون ایده ام خوبه یا متوسطه یا عالیه؟
  ممنون میشم راهنمائیم کنید🌹

  1. سلام به شما،
   اگر چه این ایده بکر نیست و تکراریه، اما همچنان پتانسیل خوبی داره.
   به نظر من در کل ایده بدی نیست، ولی بازهم بستگی به کیفیت پیاده سازی شما داره.
   اگر مزیت رقابتی هم بسازید و اضافه کنید میتونه خیلی بهتر و عالی تر هم باشه.

 15. سلام وقت بخیر استاد عزیز
  چند روز بیشتر نیست با سایت و مطالب شما آشنا شدم ودر دوره وب مستر ثبت نام نموده ام بدون اغراق عالیه از قدرت بیانتون واشراف کاملتون به بحث لذت میبرم نمرتون 20

 16. سلام عرض ادب
  ببخشید سایت الکسا فعالیتشو به پایان رسونده ؟؟یا کلا خرابه باز نمیشه؟؟
  سایت مشابه این رو میتونید پیشنهاد کنید برای تحقیق؟
  با تشکر♥️

 17. سلام و عرض ادب اقای حامد هوشیار
  ویدیوی خیلی مفید و عالی بود
  فقط یک سوال سایت الکسا فعالیتشو به پایان رسونده بنابراین چه سایتی مشابه الکسا رو پیشنهاد میکنید؟

 18. سلام و درود و تبریک سال نو
  شما جناب هوشیار اگر دلسوز یه عده جوان جویای کار و…. هستید، چرا لطفتون رو تکمیل نمیکنید و این دوره ها رو رایگان در اختیار این عزیزان قرار بدید و در صورت موفقیت و کار بلد شدن هنرجویان مبلغ را مطالبه کنید؟!

  1. دوست عزیز اگر به هر دلیلی نمیتوانید از دوره های پولی سایت نت هوش استفاده کنید، میتوانید از دوره های رایگان استفاده کنید.
   خوشبختانه اکثر دوره های سایت نت هوش کاملا رایگان هستند.

  2. جناب امیر عزیز با درود و امید به موفقیت‌های روز افزون شما و همه عزیزان ، در رابطه با پرسشی که فرمودید فارق از تمام هزینه‌های اولیه آموزش و درک مطلب برای مدرس ، هزینه‌های تبدیل ایده به محصول ، هزینه‌های تیم‌های مختلف توسعه ، بازاریابی ، فروش ، خدمات پس از فروش و غیره ، تمام مراجع علمی روانشناسی به روشنی اثبات کرده‌اند مواردی که رایگان در دسترس باشد ، عموماً فاقد تاثیر گزاری لازم است ، زیرا زمانی که وجهی برای خواسته‌ای پرداخت نمی‌شود ، ذهن این خواسته را در دسته بندی ” همیشه در دسترس / اولویت پایین ” قرار داده و تمرکز و توجه لازم را برای آن ایجاد نمی‌کند .
   امیدوارم با تلاش و لیاقت شخصی به نقطه‌ای برسید که خود سرمشق و الگویی برای تولید ثروت و کارآفرینی در جامعه باشید .

 19. سلام استاد دو ماهه دارم با یه موضوع توی ذهنم کلنجار میرم. من آدم مذهبی هستم و قوانین کپی رایت و حقوق دیگران برام مهمه. متاسفانه این باعث شده هر ایده ای که به ذهنم میاد رو رد کنم بخاطر قانون کپی رایت. ( خودم هیچ مهارت و کالایی برای فروش ندارم و می‌خوام محصولات دیگران رو بفروشم) مثلاً یه فرد خارجی هست که دوره های آموزشی می‌فروشه ، میخواستم اون دوره ها رو ترجمه کنم و توی سایتم بفروشم پشیمون شدم گفتم شاید اون یارو راضی نباشه . یا مثلاً پی دی آف های پولی و جزوه های دیگران رو بفروشم و…
  دارم دیوانه میشم😭

   1. همراه گرامی نت هوش، شما قرار نیست صرفا از محصولات دیگران کپی کنید.
    بلکه میتوانید مطالعه بفرمایید و سپس با زبان خودتان با دخل و تصرف شخصی مجدد بازگو نمایید و تولید محتوا کنید.

 20. سلام جناب هوشیار متاسفانه سایت alexa ابزار topsite رو برداشته و سایت similarweb هم ایرانو تحریم کرده و نمیشه سایت های ایرانی رو سرچ کرد و بالا آورد!

  1. از ارائه راهکار شما سپاسگزاریم، فقط دقت داشته باشید که خود سایت archive.org هم بر اساس آخرین فعالیت های بایگانی شده محتوا را ارائه میدهد.
   یعنی از آخرین زمان فعالیت alexa دیگر آرشیوی ندارد، پس این دیتا به روز و قابل اعتماد نیست.

 21. با سلام.
  سایت Similarweb.com که فرمودید هم بسته است .برای سرچ سایتهای برترکه فرمودید یه کوپولو آموزش نمیدید .(بنده مبتدی هستم) ممنئن از راهنماییتون

 22. سلام استاد هوشیار وقت بخیر میخواستم بدونم با ثبت نام توی کدوم دوره در مدت زمان کوتاه مثل جنابعالی می تونم به درامد بالایی برسم؟

دیدگاهتان را بنویسید