فرمول ویژه ریشه کن کردن تنبلی که نیوتون تجویز کرده است

leave-the-laziness-in-newtons-way

چرا تنبلی میکنیم و راه غلبه بر تنبلی چیست؟

چرا کارها و برنامه هایمان را شروع نمیکنیم؟

چرا وقتی یک کاری را شروع میکنیم، بعد از مدت کوتاهی از آن دست میکشیم و کارهای مان را تمام نمیکنیم؟

چرا با وجود اشتیاق فراوان برای رسیدن به اهداف و آرزو هایمان در زندگی ، باز هم سستی میکنیم و حرکت نمیکنیم؟

 

قبل از اینکه پاسخ این سوالات مهم درباره تنبلی و راه حل غلبه بر تنبلی را بدانیم، باید کمی بیشتر دقت کنیم تا به خوبی متوجه شویم که ما و اطرافیان مان به یک سری رفتار های مشخص و ثابتی عادت داریم، و چون به آن رفتار ها علاقه داریم آن رفتار ها برای ما عادی شده اند و مرتبا آنها را تکرار میکنیم.

این رفتار های ثابت را در زندگی خودمان و اطرافیان مان بسیار دیده ایم:

 • افراد پرخوری که نسبیت به سایرین همیشه تمایل بیشتری به غذا خوردن دارند.
 • افرادی که همیشه تمایل به خواب بیشتر دارند.
 • علاقه مندان به شبکه های اجتماعی که افراط خاصی در گذراندن وقتشان در این شبکه ها دارند.

البته در نقطه مقابل رفتار های بد، رفتار های خوبی هم وجود دارند، مانند:

 • انسان های پر تلاشی که همیشه تمایل به فعالیت و تلاش بیشتر و انجام کارهای جدید دارند.
 • افراد سحر خیزی که میل شدیدی به صبح زود بیدار شدن دارند.
 • انسان های موفقی که روز به روز موفق تر میشوند.
 • افرادی که به ورزش کردن روزانه شان اهمیت میدهند.

این مثال ها فارغ از اینکه عادت های خوبی هستند یا عادت های بد ، همگی یک مفهوم واحدی را برای ما معنی میکنند و آن مفهوم این است که  ما به عادت های رفتاری همیشگی مان میل خیلی بیشتری داریم.  اگر میخواهید جواب سوالات ابتدای این صفحه و راه حل نهایی غلبه بر تنبلی و ترک عادت در مثال هایی که زدیم را بدانید بهتر است آن را به صورت علمی از فیزیکدان برجسته ، جناب آقای نیوتون بپرسیم.

نیوتون بزرگ دلیل اصلی میل به تنبلی را اینگونه پاسخ داده است:

قانون تکانش نیوتون

اجسام ساکن تمایل به سکون دارند، مگر اینکه نیرویی بر آنها وارد شود و همچنین اجسام متحرک تمایل به حرکت دارند، مگر اینکه نیرویی مانع حرکت آنها شود ایزاک نیوتون

 

حالا تقریبا برایمان واضح شده که علت تنبلی و اهمال کاری چیست و چرا میل به عادت ها داریم ، اما صرفا فقط دانستن دلیل آن نمیتواند برای ما راه حل کافی باشد. باید به سراغ راه حل واقعی و نهایی غلبه بر تنبلی برویم، برای اینکه عادت های بد مثل تنبلی و اهمال کاری را حذف کنیم باید با موضوع مهمی به نام قانون تکانش آشنا شویم.

 

قانون تکانش چیست و چطور باعث ترک تنبلی میشود؟

این قانون بهترین روش برای غلبه بر تنبلی است که به ما کمک میکند تا از عادت های بد به عادت های خوب برسیم و با آگاهی به طور هوشمندانه رفتار های مان را کنترل کنیم. بیایید با یک مثال ساده طرز کار این قانون را بهتر بفهمیم. قطاری را در نظر بگیرید که در یک ایستگاه ثابت است ، پس برای جلوگیری از حرکت آن نیاز به نیرویی نداریم چون خودش تمایل به ثابت ماندن دارد.(اشاره به قانون نیوتون) اما حالا اگر بخواهیم همین قطار را به حرکت درآوریم، برای به حرکت در آوردن آن انرژی و نیروی زیادی لازم است که پیستون ها شروع به کار کنند و چرخ های قطار را حرکت دهند و با صرف انرژی بالایی که مصرف میشود، خیلی آهسته باعث شروع حرکت قطار میشود و سرعت قطار لحظه به لحظه بیشتر میشود و تا رسیدن به سرعت بالا این نیرو و انرژی باید تامین شود.

بعد از اینکه انرژی اولیه فراوان به چرخ ها وارد شد و سرعت قطار آنقدر افزایش پیدا کرد که به سرعت مناسبی رسید، آیا باز هم باید همانقدر که در ابتدا انرژی وارد کرده بودیم برای ادامه حرکت آن نیرو مصرف شود؟

حرکت اولیه قطار برای غلبه بر تنبلی

پاسخ قطعا خیر است ، چون حالا دیگر خود قطار میل به حرکت دارد و با مصرف انرژی بسیار کمتری روند این حرکت ادامه خواهد داشت. به این قانون تکانش میگوییم.

 

 

دارن هاردی نیز دیدگاهش در مورد قانون تکانش و غلبه بر تنبلی همینطور است:

دست یافتن به تکانش بزرگ ، وقت و انرژی میخواهد. اما وقتی به آن دست پیدا کنید موفقیت و نتایج عالی به سرعت برایتان ایجاد میشود.

دارن هاردی : رسیدن به موفقیت با قانون تکانش

تکانش زمانی اتفاق می افتد که انرژی اولیه مورد نیاز برای حرکت یک جسم مصرف شده و به یک حالت و شرایط جدیدی رسیده و حالا میخواهد بدون اینکه انرژی زیادی مصرف کند، حالت و شرایط جدیدش را پایدار نگه دارد و مدام این وضعیت را تکرار کند.

برای خارج شدن قطار از حالت سکون به حالت حرکت، انرژی زیادی صرف شده است، اما به این معنی نیست که اگر مجددا بخواهیم قطار را به حالت سکون دربیاوریم کار راحتی باشد، چون همانطور که گفتیم حالا قطار میل به حرکت کردن دارد و اگر بخواهیم قطار متوقف شود، دوباره باید انرژی خیلی زیادی برای مخالفت با این جریان وارد شود

 

قانون تکانش هر روز در زندگی ما در حال رخ دادن است

بدون اینکه خودمان احساس کنیم، قانون تکانش هر روز و هر لحظه در زندگی ما در حال وقوع است. همه ما یک سری عادت های خوب و بدی داریم که بدون صرف هیچ انرژی یا زحمتی به صورت کاملا عادی و بدون صرف هیچ انرژی خاصی به صورت روزانه آنها را انجام میدهیم و این عادت ها برای ما بسیار عادی هستند.

اثبات قانون تکانش: احتمال خیلی زیادی وجود دارد که شما امروز کارهایی را انجام داده باشید، که خیلی شبیه به کارهای دیروز تان بوده باشد. اگر این گفته درباره شما صدق میکند، پس پیشبینی اینکه دیروز تان نیز شبیه به پریروز تان بوده باشد پیشبینی دور از انتظاری نیست.

اگر از شرایط خاصی از زندگی تان ناراضی هستید و بخشی از کارهای روزانه تان را نمیپسندید یا تمایل به بهبود آن دارید  باید از تکانش منفی به تکانش مثبت برسید.  هر چقدر اهداف و آرزو های تان بزرگتر باشد ، انرژی بیشتری برای رسیدن به تکانش نیاز دارید.

اتفاق خوب این روش:
طبق این قانون فقط ابتدای شروع کار سخت است، وقتی بتوانید انرژی خودتان را برای شروع یک تغییر بزرگ منسجم کنید و شروع به تغییر عادات جدیدی که میخواهید بکنید حرکت جدید شما مانند همان قطار پر سرعتی خواهد بود که هیچ چیز جلودارش نخواهد بود و غلبه بر تنبلی برای شما ممکن خواهد بود

 

اقدامات ضروری برای غلبه بر تنبلی و شروع تکانش:

برای ریشه کن کردن و غلبه بر تنبلی باید بدانیم سیستم فکری ما مانند قانون اول نیوتون عمل میکند. به این صورت که در زمان تنبلی کردن تمایلی به شروع و انجام کار جدید ندارد و ترجیح میدهد همان رویه قبلی و یا تبلی را پیش بگیرید و مدام آن را ادامه دهد و هر روز گسترش اش دهد. حالا ما تصمیم به تغییر وضعیت خودمان داریم اما انرژی شروع و انجام آن کار را نداریم که خب بنا به قانون اول نیوتون کاملا طبیعی است در نتیجه ما نیاز به یک نیروی قوی تر از آن نیروی سکون خودمان داریم و باید این قدرت را در خودمان ایجاد کنیم ، این نیرو از طریق ایجاد انگیزه در خودمان و توجه به محرک ها انجام میشود.

 1. قدم اول: از همین لحظه اهداف تان را مشخص کنید و تصمیمات جدید تان را بگیرید تا بتوانید شروع به ایجاد رفتارها و عادت های جدید کنید.
 2. قدم دوم: رفتار ها و تصمیم هایی را که اتخاذ کردید به کار بگیرید و شروع به انجام آنها کنید.
 3. قدم سوم: تکرار ، تکرار و تکرار کنید. آنقدر رفتار ها و تصمیمات جدیدتان را تکرار کنید تا زمانی که تبدیل به عادت های جدید شما بشوند و بخشی از ریتم همیشگی زندگی روزانه تان باشند.
 4. قدم چهارم: در انجام این تصمیمات و اقدامات ثابت قدم بمانید 

 

نکات مهم در تکانش و ترک تنبلی:

 • رفتار های جدید را باید آنقدر ادامه دهید که به کارهای عادی شما تبدیل شود.
 • سعی کنید هر روز صبح کارهایی که میخواهید در طول روز انجام دهید بر اساس اولویت لیست کنید و سه کار ضروری لیست تان را که از همه مهم تر هستند را در ابتدا انجام دهید.
 • سپاسگذاری خداوند در ابتدای صبح بابت تمامی داشته هایمان ،باعث میشود قدرت درونی ما برای انجام کارها تقویت شود.
 • سعی نکنید این تکانش را با انجام کارهای بالاتر از توان تان در زمان کمی به دست آورید، انجام کارهای بالاتر از حد توان باعث شکست شما خواهد شد، مانند فرد چاقی که میخواهد مقدار غذای روزانه اش را به یک پنجم برساند تا یک ماهه وزنش به نصف برسد، این تصمیم او نه تنها باعث کاهش وزن نمیشود بلکه بیماری ، ناامیدی و شکست را برایش به همراه خواهد داشت دست یافتن به تکانش بزرگ وقت و انرژی میخواهد اما وقتی به آن دست پیدا کنید موفقیت و نتایج به سرعت ظاهر میشود.
تبریک میگویم! همین که شما این مطلب را به انتها رساندید و تا آخر مطالعه کردید یعنی شما وارد یک تکانش بزرگ شده اید! پیشنهاد میکنم برای ثابت قدم بودن در این تکانش دیگر مطالب مفید نت هوش را هم مطالعه کنید
فراموش نکنیم قانون تکانش یک اصل بزرگ در زندگی تمام افراد موفق بوده است، این قانون برای همه انسان هایی است که خواستار موفقیت و غلبه بر تنبلی هستند.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس قول میدهم هیچ ایمیل تبلیغاتی قرار نیست به شما ارسال شود
لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میشود
ارسال با موفقیت انجام شد
برای دریافت لینک دانلود به پوشه Inbox ایمیل‌تان مراجعه کنید.
اینستاگرام حامد هوشیار
ما متوجه شده‌ایم شما به این محصول علاقه‌مند شده‌اید
این کد تخفیف 50% را به شما هدیه میدهیم تا بتوانید همین الان دوره را دریافت کنید
کد تخفیف: disnet50
مهلت استفاده از این کد تخفیف فقط تا 24 ساعت