زندگی نامه جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا و رازهای موفقیتش

jeff-bezos-bio

مسلما هیچ شخص بزرگی، با موفقیت متولد نمی شود؛ بلکه گام به گام به سمت موفقیتش قدم برمی‌دارد و هر روز برای بهتر شدن تلاش می کند. جف بزوس ، یکی از آن افرادی است که شرایط زندگی اش را به صورت کلی تغییر داد و توانست با همت و تلاش، به کارآفرینی بسیار بزرگ تبدیل شود. زندگینامه جف بزوس به قدری شیرین و جذاب است که تصمیم گرفتیم در این مطلب، آن را برای شما تعریف کنیم.

روز تولد جف بزوس چگونه گذشت؟!

جف بزوس،  در ۱۲ ژانویه سال ۱۹۶۴ در نیومکزیکو با نام جفری پرستون جورگنسن به دنیا آمد. روز تولد او با نگرانی و شادی ترکیب شده بود؛ زیرا اوضاع زندگی شان چندان مناسب نبود و مادری نوجوان داشت که با همسرش میانه خوبی نداشت.

چند ماه بعد از تولد جف، پدر و مادرش از هم جدا شدند و او به بچه طلاق تبدیل شد!

احتمالا حدس می زنید که یک بچه طلاق نمی تواند سرش را در جامعه بالا بیاورد، چه برسد به اینکه موفق هم بشود! شاید هم فکر می کنید که بچه طلاق مشکل روحی دارد و نمی تواند درست فکر و عمل کند. پس باید ادامه داستان زندگی جف را بخوانید تا بفهمید که در اشتباه هستید!

حضانت جف با مادر جوانش بود. او در زمان کودکی در کار کشاورزی به پدر بزرگش کمک میکرد تا اینکه در ۴ سالگی جف، مادرش تصمیم به ازدواج مجدد گرفت و با یک مهاجر کوبایی با نام میگوئل مایک بزوس ازدواج کرد و میگوئل سرپرستی جف را به عهده گرفت. پس از آن طبق آداب و رسوم آن کشور، نام خانوادگی جف به جفری پرستون بزوس تغییر پیدا کرد.

زندگی نامه جف بزوس
جف بزوس در کودکی و نوجوانی

وقتی جف جوان بود، به همراه خانواده اش راهی ایالت میامی شد. او به رشته علوم کامپیوتر و مهندسی برق علاقه زیادی داشت و برای ادامه تحصیل نیز تصمیم گرفت در همین رشته درس بخواند. سال ۱۹۸۶ بود که جف به عنوان دانشجوی ممتاز از دانشگاه پرینستون آمریکا فارغ التحصیل شد.

بعد از اتمام درسش، تصمیم گرفت وارد بازار کار شود. او ذهنی به شدت خلاق داشت و همیشه در حال ایده پردازی بود به همین علت به سرعت در بازار کار، جذب و مشغول به کار شد.

جف مدتی بود که میزان رشد اینترنت و کاربران اینترنتی را زیر نظر گرفته بود. او مشاهده کرد که تعداد کاربران اینترنتی با رشد سریعی در حال افزایش است . جف کاملا پی برد  که شبکه جهانی اینترنت تا چه اندازه خوب و کاربردی است و چه استفاده های خوبی می توان از آن کرد.

ایده ای در ذهن جف شکل گرفت که او را بسیار هیجان زده کرد. او دوست داشت که یک فروشگاه از راه دور راه بیندازد تا بتواند اجناس را از طریق اینترنت بفروشد.

ایده جف بزوس، ایجاد یک کسب و کار آنلاین بود که کسی تاکنون آن را انجام نداده باشد؛  جف بزوس تصمیم گرفت دست به اقدام بزند و  مسیری که شروع میکند را به پایان برساند.  او شغل پر درآمد خود در وال استریت را رها کرد تا بتواند با تمام توجه و قوا کسب و کار اینترنتی خود را آغاز کرده و به درآمد برساند.

جف فردی بسیار عملگرا و پرتلاش بود و به راحتی شکست را قبول نمی کرد. ادامه این مقاله را بخوانید تا با سختی های مسیر کارآفرینی جف بزوس بیشتر آشنا شوید.

مسیر کارآفرینی جف بزوس

او می خواست یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کند. برای همین، تصمیم گرفت که به سراغ فروشگاه ها و شرکتهایی برود که محصولاتشان را از راه دور به مشتری می فروختند و بعد از دریافت پول، آن محصول را برای مشتری ارسال می کردند.

او برای این کار، فهرستی از ۲۰ شرکت برتر در زمینه فروش و ارسال محصول تهیه کرد. می خواست با شرایط کاری این شرکتها و روند کار آنها بیشتر آشنا شود.

روش کار این فروشگاه ها به این صورت بود که ابتدا، کاتالوگی از محصولاتشان تهیه می کردند و آن را به منزل یا محل کار مشتری می فرستادند. بعد از اینکه مشتری محصولات را مشاهده میکرد، می توانست با توجه به نیاز خود، محصول موردنظرش را سفارش دهد.

یکی دیگر از ویژگی های مثبت جف بزوس این بود که بسیار جزئی نگر و دقیق بود. او وقتی این شرکتها را زیر نظر گرفت، متوجه شد که آنها محصولات مختلفی را ارسال می کنند؛ اما هیچ کدام از آنها، در زمینه ارسال کتاب فعالیت نمی کند.  در اینجا بود که جف به جای خالی فروشگاه کتاب پی برد. 

برای او عجیب بود که هیچ کدام از فروشگاه ها، در زمینه فروش و ارسال کتاب فعالیت نمی کردند. جف بزوس تحقیقاتش را بیشتر کرد تا به علت اصلی این موضوع پی ببرد.

سالهای آغازین جف بزوس و آمازون
جف بزوس

 

دلیل وجود نداشتن فروشگاه کتاب چه بود؟

صاحبان فروشگاه ها به جف بزوس گفتند که فهرست جامعی از عناوین کتابها وجود ندارد و آنها نمی توانند بدون وجود کاتالوگ، مشتری ها را با کتابها آشنا کنند. از طرفی تهیه فهرست عناوین کتابها، کار پرهزینه، سخت و زمان‌بری بود.

وقتی به این موضوع پی برد، ایده راه اندازی فروشگاهش را کمی تغییر داد. او تصمیم گرفت که فروشگاهی را در اینترنت راه اندازی کند که بتواند عناوین کتابها را به افراد نشان دهد و به آنها امکان خرید کتاب از راه دور را بدهد.

چشم انداز آینده کاری جف بزوس در هاله ای از ابهام بود؛ زیرا با صنعت کتاب و فضای اینترنت آشنایی زیادی نداشت؛ اما تصمیم گرفت وارد عمل شود.

وبسایت جف بزوس با نام «آمازون» راه اندازی شد و چندین کتاب در آن به نمایش درآمد. با این کار، جف مجبور نبود که کاتالوگ فیزیکی کتابها را تهیه کند. با وجود چنین سایتی،  کاربران می توانستند عنوان و توضیحات کتابها را بخوانند و در صورت دلخواه، آن کتاب را بخرند. 

مادر و ناپدری او نیز از ایده جف استقبال کردند و تمام پس انداز دوران بازنشستگی خود را به او سپردند تا بتواند هزینه های لازم برای اجرای ایده اش را پرداخت کند. این کار، گامهای جف بزوس را محکم تر کرد و به او امید تازه ای داد.

 (حالا اگه ناپدری ما بود روزی ۳بار با تسمه سیاه و کبودمون می کرد) 

زندگی نامه جف بزوس و نقش والدین او در موفقیت اش
جف بزوس و والدین اش

شاید شما هم افرادی را دیده باشید که با ابزارهای مختلف، دائما مشغول سرگرمی و تفریح هستند و در مقابل آنها، کسانی هستند که با همان وسیله ها درآمدزایی می کنند. تفاوت این دو دسته به طرز فکر و عملگرایی آنها برمی‌گردد.  جف بزوس از آن افرادی بود که می خواست از طریق اینترنت، پول دربیاورد و موفق به این کار هم شد. 

برای اینکه وب سایت جف شناخته شود، او باید اطلاعات بیشتری کسب می کرد. به همین دلیل بود که جف مطالعات خود را در زمینه انواع کتابها شروع کرد. او در همایشهای سالانه کتاب فروشها شرکت می کرد تا اطلاعات جدید صنعت چاپ و انتشار کتاب را جمع آوری کند.

به این ترتیب بود که وب سایت «آمازون» ایجاد شد. این روزها، یکی از مشهورترین وب سایتهای دنیا، وب سایت آمازون (Amazon.com) است که گردش پول و سودآوری بسیار بالایی دارد به قدری که جف بزوس را ثروتمند ترین مرد دنیا کرده است.

ثروتمندترین فرد جهان جف بزوس و میزان دارایی او
میزان دارایی و ثروت جف بزوس

در همان ابتدای راه اندازی آمازون، جف بزوس برای آن، چشم اندازی بزرگ مشخص کرد. او وب سایت آمازون را به گونه ای به جلو می برد که روزی به بزرگترین کتابخانه الکترونیکی جهان تبدیل شود. همین اتفاق هم افتاد ؛ امروزه آمازون، شناخته شده ترین فروشگاه در زمینه فروش کتاب و مجله است.

راه اندازی وب سایت آمازون باعث شده است که تجارتهای اینترنتی از این وب سایت الگو بگیرند و در فضای اینترنت شروع به کار کنند. البته تنوع فعالیتهای آمازون گسترش یافته است و در حوزه های دیگری چون فروش پوشاک، لوازم برقی، مواد غذایی، کارت های هدیه و… قدرتمندانه فعالیت می کند.

رازهای موفقیت جف بزوس چیست؟

ریسک پذیری جف بزوس، عملگرایی، دقت نظر، کشف فرصتهای جدید، دنبال کردن آرزوها و ایده ها، بزرگ فکر کردن، هدفمند بودن و بروز بودن از جمله رازهای موفقیت جف بوده است.

جف بزوس یک شغل عالی و پردرآمد در وال استریت داشت؛ اما آن را کنار گذاشت تا آینده بسیار زیباتری برای خود رقم بزند. اگر او آن روز استعفا نمیداد، احتمالا الان  در خوش بینانه ترین حالت، یک مدیر ارشد موفق بود و برای روزهای بازنشستگی خود لحظه شماری می کرد ..اما حال او  ثروتمند ترین مرد دنیاست…

یکی دیگر از رازهای موفقیت او که برای هر کسب و کاری واجب و ضروری است،  بهبود بخشیدن همیشگی خدمات به مشتریان است.  جف میگوید:

سخنان جف بزوس درباره موفقیت کسب و کار
یک نقل قول زیبا از جف بزوس ، ثروتمندترین فرد دنیا

حالا جف بزوس، یکی از بزرگترین کارآفرین های دنیا است که شرح زندگی او برای بسیاری از افراد، الهام بخش خواهد بود. شما کدام یک از ویژگی های اخلاقی جف بزوس را علت موفقیتش می دانید؟

 

 

 

ارسال نظر

من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس قول میدهم هیچ ایمیل تبلیغاتی قرار نیست به شما ارسال شود
لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میشود
ارسال با موفقیت انجام شد
برای دریافت لینک دانلود به پوشه Inbox ایمیل‌تان مراجعه کنید.
اینستاگرام حامد هوشیار
ما متوجه شده‌ایم شما به این محصول علاقه‌مند شده‌اید
این کد تخفیف 50% را به شما هدیه میدهیم تا بتوانید همین الان دوره را دریافت کنید
کد تخفیف: disnet50
مهلت استفاده از این کد تخفیف فقط تا 24 ساعت
من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس نگران نباشید، ایمیل تبلیغاتی نمیفرستیم