آیا در مسیر موفقیت هستی یا نه؟ از این قطب نما استفاده کن!

قطب نمای مسیر موفقیت

قبل از اینکه بدانیم مسیر موفقیت در زندگی چیست؟ بهتر است بدانیم که موفقیت یک واقعیت شیرین است و شکست یک واقعیت تلخ. قطعا شما، هم شیرینی موفقیت و هم تلخی شکست را چشیده اید. میزان چشیدن این طعم های تلخ و شیرین، بستگی به راهی که در آن قدم گذاشته اید دارد. زندگی مانند مسیر مسابقه ای است که راه های زیادی با پستی و بلندی های مختلفی برای رسیدن به خط پایان دارد.

با این تفاوت که در این مسابقه، همه شرکت کنندگان به خط پایان می رسند. اما رسیدن به خط پایان، لزوما به معنای موفقیت و پیروزی نیست. چرا که در این مسابقه زندگی، خط پایان یعنی پایان عمر! پس به نظرتان چگونه باید بین مسیرهای متنوع و پیچ در پیچ زندگی بتوانیم مسیر موفقیت در زندگی را پیدا کنیم و با موفقیت به خط پایان برسیم؟!

 

چگونه مسیر موفقیت در زندگی را پیدا کنیم؟

سوال فوق یکی از سوال های اساسی زندگی هر فردی است که رسیدن به پاسخ درست آن، تضمین کننده طی کردن مسیر موفقیت در زندگی است. برای رسیدن به پاسخ نیز ابتدا باید خودتان را بشناسید و بدانید که هدف تان از زندگی چیست؟ آیا هدفی که دارید درست است و به آن می توانید دست پیدا کنید؟ سپس در راستای رسیدن به هدف تان مسیر موفقیت در زندگی را نشانه گذاری کنید و به دنبال طی کردن مسیر و رسیدن به انتهای آن باشید. در پایان هر روز، اهداف و رویاهای تان را مرور کنید. ببینید که آیا به اهداف تان یک گام نزدیک تر شده اید یا دورتر؟

 

رادار موفقیت: از کجا بفهمیم که در مسیر موفقیت در زندگی قرار داریم؟

همانطور که گفتیم راه های زیادی برای طی کردن مسیر زندگی وجود دارد؛ اما از کجا و چگونه باید مسیر موفقیت در زندگی را پیدا کنیم؟ پاسخ ساده است.

باید به نشانه ها و علائمی که رادار موفقیت نشان می دهد، توجه کنید. اگر در طی مسیر موفقیت در زندگی با این علائم و نشانه ها برخوردید، می توانید مطمئن شوید که در مسیر درستی قرار دارید. با این حال هیچ گاه به خودتان مغرور نشوید و متعصبانه فکر نکنید که شما همیشه موفق هستید. چرا که به قول معروف: کور کسی نیست که چشم ندارد، کور کسی است که متعصب است!

 

نشانه های مسیر موفقیت در زندگی

 

انگیزه و اراده قوی برای طی کردن مسیر موفقیت دارید

هرکجا انگیزه و اشتیاق باشد، مسیر موفقیت از همان طرف است.

بیل برادلی

انگیزه، عاملی است که اغلب مردم را شگفت زده می کند. زیرا تاثیری شگفت انگیز بر افراد دارد. هیچ چیزی نیرومندتر از انگیزه نیست که شما را به اهداف و آرزوهای کوچک و بزرگ زندگی تان برساند.

حتما شنیده اید که یکی از کارهای افراد موفق، سحرخیزی است. همه مردم می توانند صبح خیلی زود از خواب بیدار شوند، البته اگر بخواهند. با این حال واقعیت آن است که جز درصد اندکی از مردم، این کار را انجام نمی دهند؛ چرا که انگیزه درونی انجام چنین کاری را ندارند. به همین منوال برای طی مسیر موفقیت در زندگی، اولین گام، اشتیاق و انگیزه درونی است که باید در هر فردی وجود داشته باشد.

 

نقطه آغار تمام موفقیت ها انگیزه است.

ناپلئون هیل نویسنده

 

برای موفقیت در زندگی هدف دارید

هدف، مکمل انگیزه است. داشتن انگیزه موفقیت به تنهایی و بدون هیچ هدفی، نمی تواند مسیر موفقیت در زندگی تان را تضمین کند. پس ا گر شما در زندگی تان هدف خاصی دارید  که برای رسیدن به آن با انگیزه زیادی تلاش می کنید، در مسیر موفقیت قرار دارید.

 

دارای برنامه ریزی درست هستید

بسیاری از مردم برای زندگی شان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت دارند؛ اما باز هم به موفقیت نمی رسند. اشکال کار اینجا است که آن ها نمی دانند دقیقا چگونه به اهداف شان برسند؟ برنامه ریزی و به تبع آن مدیریت صحیح زمان، یکی از مهمترین نشانه های مسیر موفقیت در زندگی است. اگر در این زمینه ها مشکل دارید می توانید مقاله ۱۲ تکنیک کلیدی مدیریت صحیح زمان را مطالعه کنید.

 

 

کارهایی انجام می دهید که عاشق آن هستید

حتما شما هم افراد زیادی را دور و برتان دیده اید که از زمین و زمان شاکی هستند. آن ها دائما در حال غر زدن و گلایه کردن هستند. یکی از مهمترین علت رفتار این دسته از آدم ها، این است که از کارشان ناراضی هستند.  در نتیجه به مرور، دچار یاس و افسردگی می شوند. 

با این حال شما مجبور نیستید جزء این دسته از آدم ها باشید! اگر شما کارهایی انجام می دهید که عاشق آن هستید، چه آن کار شغل تان باشد، چه کارهای دیگری مانند مسافرت و نویسندگی، شما در مسیر موفقیت قدم بر می دارید. پس همیشه کاری را انجام دهید که عاشق آن هستید و انگیزه زیادی برای انجام آن دارید. در غیر این صورت شما با شکست و نا امیدی فاصله چندانی ندارید!

اهل سعی و تلاش هستید

برای هر تلاش منظم، نه یک پاداش بلکه چندین پاداش بزرگ وجود دارد.

جیم ران نویسنده و سخنران

پیمودن مسیر موفقیت در زندگی بدون سعی و تلاش امکان پذیر نیست. این ذات زندگی است که با دشواری و سختی همراه است. و برای گذر از این سختی ها و رسیدن به اهداف، باید سعی و تلاش کرد.

وقتی شما برای انجام کاری قاطعانه تصمیم می گیرید و برای رسیدن به آن تلاش زیادی می‌کنید، نتیجه بهتری به دست خواهید آورد و احتمال بیشتری دارد که به اهداف خود برسید. همچنین سعی و تلاش، ذاتا احساس خوب و مثبتی به انسان می دهد؛ حتی اگر نتیجه دلخواه حاصل نشود.

 

عادت های خوب تان را تقویت و عادات بدتان را ترک می کنید

برندگان به انجام کارهایی که بازندگان نمی خواهند انجام دهند، عادت می کنند.

عادت ها، نیروی خارق العاده ای دارند. آنقدر خارق العاده که اگر مثبت باشند می توانند باعث شوند مسیر موفقیت در زندگی راحت تر و سریع تر پیموده شود. شاید شما فکر کنید که افراد موفق همه شان عادت های خوبی دارند و به همین جهت موفقند. اما اینگونه نیست. آن ها نیز انسانند و ممکن است عادت های بدی نیز داشته باشند. تنها تفاوت شان با انسان های عادی در آن است که می توانند با ممارست، عادت های بدشان را ترک کنند و با عادت های خوب جایگزین کنند. فراموش نکنید که:

انگیزه چیزی است که شما را به حرکت در می‌آورد. عادت چیزی است که شما را در مسیر نگه می‌دارد.

جیم ریون

 

مشتاق یادگیری هستید

تا بدانجا رسید دانش من        که بدانم همی که نادانم

ابوشکور بلخی

اگر عاشق این هستید که هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید، بیشتر و بیشتر به موفقیت نزدیک خواهید شد. جهان پیرامون ما آنقدر پیچیده و در حال تغییر و تحول است که برای موفقیت، چاره ای جز یادگیری نیست. به قول اریک ریز: «تنها راه موفقیت این است که زودتر از رقیب تان یاد بگیرید.»

 

اگر در مسیر موفقیت در زندگی هستید اهمال کار و تنبل نیستید

کسانی که به دنبال طی کردن مسیر موفقیت در زندگی هستند، تنبل و اهمال کار نیستند. اگر شما نیز چنین ویژگی دارید، باید به خودتان افتخار کنید. اما اگر اینچنین نیستید، چندان ناراحت نباشید. چرا که اهمال کاری نیز یکی از عادت های بدی است که می توانید آن را تغییر دهید. برای آشنایی بیشتر با تکنیک های  از بین بردن عادت اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها پیشنهاد می کنیم مقاله مقابله با اهمال کاری با ۱۲ راهکار تضمینی را بخوانید.

 

ترس از اشتباه کردن و شکست خوردن، مانع مسیر موفقیت در زندگی

انسان ممکن الخطا است و اشتباه کردن جزئی از مسیر موفقیت در زندگی است. شما بسیاری از کارها، از راه رفتن گرفته تا خواندن و نوشتن را با خطا و شکست یاد گرفته اید.

مارگارت تاچر در این مورد جمله معروفی دارد که می گوید: «شما ممکن است برای موفقیت مجبور شوید بارها مبارزه کنید.»

افراد موفق می دانند تنها با پذیرفتن این اصل که  شکست مقدمه پیروزی است، می توانند بدون استرس و پریشانی مسیر موفقیت در زندگی را بپیمایند.  فراموش نکنید اشتباه کردن و شکست خوردن قرار نیست شما را ناامید کند، بلکه با افزودن تجربه، به شما در موفقیت کمک خواهند کرد.

اگر عزم شما به اندازه کافی برای موفقیت قوی باشد، شکست هرگز نمی‌تواند بر شما غلبه کند.

اگوستین مندنیو نویسنده

 

 

 

نقاط قوت تان را تقویت و نقاط ضعف تان را کاهش می دهید

هیچ انسانی کامل نیست و به همین دلیل است که انسان میل به کمال طلبی دارد. بنابراین هر کسی در زندگی اش نقاط ضعف و قوتی دارد. انسان های موفق، نقاط قوت خود را تقویت می کنند و از همان نقاط قوت برای هموارتر کردن مسیر موفقیت در زندگی استفاده می کنند.  همچنین انسان های موفق، نقاط ضعف شان را شناسایی می کنند و تا حد امکان آن را کاهش می دهند.

 

هوش هیجانی بالا، لازمه حرکت در مسیر زندگی

هوش هیجانی یعنی توانایی شناختن و کنترل عواطف و احساسات. این توانایی، هم در ارتباط با خود فرد است و هم در ارتباط با دیگران. بنابراین اگر شما در موقعیت های مختلف می توانید به خوبی درک کنید که چه احساسی دارید، چگونه آن را کنترل کنید و در ارتباط با دیگران چگونه به بهترین نحو احساسات تان را بروز دهید، تبریک می گوییم. چرا که  بر اساس تحقیقات، هوش هیجانی تاثیر بیشتری از هوش شناختی برای موفقیت در زندگی و کسب و کار را دارد.  و خبر خوب آن است که برخلاف هوش شناختی یا همان IQ، هوش هیجانی یا همان EI را می توانید تقویت کنید.

 

اهل ریسک کردن هستید

برای رسیدن به موفقیت های بزرگ در زندگی باید ریسک کنید. به قول مارک زاکربرگ «در دنیایی که خیلی سریع تغییر می کند، تنها استراتژی که شکست خوردن آن تضمین شده است ریسک نکردن است». پس اگر فرد ریسک پذیری نیستید، این مهارت را هرچه زودتر در خود پرورش دهید. می توانید با ریسک های کوچک این کار را شروع کنید. فراموش نکنید که  یکی از نشانه های مسیر موفقیت در زندگی، ریسک پذیری شما است.  موفقیت در زندگی و خصوصا کسب و کار، بدون ریسک پذیری تقریبا غیر ممکن است.

 

بودن در مسیر موفقیت زندگی با مثبت اندیشی

شاید کمی غیرقابل باور به نظر برسد؛ ولی بر اساس تحقیقات، به طور میانگین یک شخص روزانه بین ۵۰ تا ۸۰ هزار کلمه با خودش در ذهنش حرف می زند. حال تصور کنید نیمی از این حرف ها، جملات منفی و مایوس کننده مثل «این چه زندگیه که من دارم» و «من نمی تونم این کار را انجام بدم» باشد. نتیجه فاجعه بار می شود!

در همین راستا، مارتین سلیگمن، روانشناس و نویسنده کتاب های خودباوری معتقد است:

تفکرات بسیاری از مردم فاجعه بار است. آن‌ها به بدترین چیزهایی ممکن که احتمالاً وقوعش یک در هزار است فکر می‌کنند. مردم جهان ما منفی‌باف شده‌اند و ترجیح می‌دهند خودشان را برای اتفاقات بد آماده کنند تا اینکه آماده رویدادهای خوب باشند.

مارتین سلیگمن

بنابراین اگر شما جزء اکثریت مردم منفی اندیش نیستید و افکار مثبتی دارید، چندین قدم از دیگران جلو هستید. با این حال سعی کنید هر روز بیشتر از دیروز، مثبت اندیش شوید. قدرت مثبت اندیشی را نادیده نگیرید. قدرت ذهن، فراتر از آن چیزی است که تصورش را می کنید.

 

مثبت اندیشی باوری است که تبدیل به موفقیت میشود

احساس همدلی و علاقه دوطرفه بین شما و اطرافیان تان وجود دارد

یکی از مهمترین علائم دیگری که به شما می گوید که در مسیر موفقیت در زندگی قرار دارید یا نه، احساس همدلی است. اگر شما برای مردم، خصوصا آشنایان و دوستان تان ارزش و احترام قائلید و به آن ها عشق و محبت می ورزید و آن ها نیز همین حس متقابل را به شما دارند، به شما عمیقا تبریک می گوییم. برخورداری از مقبولیت اجتماعی، هم باعث موفقیت در زندگی و کسب و کارتان، و هم باعث ایجاد رضایت درونی می شود. پس تا می توانید سعی کنید روابط اجتماعی تان را به خوبی توسعه دهید.

 

به سلامتی خود اهمیت می دهید

حتما شما هم جمله معروف «عقل سالم، در بدن سالم است» را بارها و بارها شنیده اید. بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات، غذاهایی که دارای سطح بالایی از امگا ۳ هستند، می توانند توانایی و تمرکزتان را برای انجام کارهای ذهنی بالا ببرند. همچنین بر اساس مطالعه ای دیگر که توسط محققان دانشگاه انجام شده، افرادی که در طول هفته ورزش می کنند، نسبت به کسانی که ورزش نکرده اند، شاداب ترند و استرس کمتری دارند.

 

روزتان را با قدردانی و شکرگزاری به پایان می رسانید

قبل از اینکه بخوابید، به اتفاقات روزی که گذشت فکر کنید. آن اتفاق می تواند یک چیز کوچکی مثل خنداندن یک دوست باشد یا اتفاق بزرگتری مثل یک معامله کاری پرسود. هرچه که باشد بخاطر آن شکرگزار خداوند باشید.  چرا که با شکرگزاری نعمت های بیشتری را به سمت خود جذب می کنید. 

اگر شکرگزاری کنید نعمت خود را بر شما خواهم افزود.

قرآن کریم

 

قرآن کریم

 

کلام پایانی برای بودن در مسیر موفقیت زندگی

برای پیدا کردن مسیر موفقیت در زندگی به خودتان فرصت دهید. راه‌های مختلف را پیدا کنید. و سرانجام بهترین مسیر را انتخاب کنید. در مسیری که انتخاب کرده اید، قاطعانه قدم بردارید. از طی مسیر موفقیت در زندگی لذت ببرید و دائما به موفقیت یک شبه فکر نکنید.

هرگز تسلیم نشوید، امروز سخت است و فردا سخت تر، اما پس فردا روز روشنی برای تان خواهد بود.

جک ما موسس Alibaba

ارسال نظر

من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس قول میدهم هیچ ایمیل تبلیغاتی قرار نیست به شما ارسال شود
لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میشود
ارسال با موفقیت انجام شد
برای دریافت لینک دانلود به پوشه Inbox ایمیل‌تان مراجعه کنید.
اینستاگرام حامد هوشیار
ما متوجه شده‌ایم شما به این محصول علاقه‌مند شده‌اید
این کد تخفیف 50% را به شما هدیه میدهیم تا بتوانید همین الان دوره را دریافت کنید
کد تخفیف: disnet50
مهلت استفاده از این کد تخفیف فقط تا 24 ساعت
من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس نگران نباشید، ایمیل تبلیغاتی نمیفرستیم