۶ راز مشترک انسان های ثروتمند و موفق تاریخ

۶ The common secret of successful and rich men of history

همه ما دوست داریم بدانیم رازهای انسان های موفق که تاریخ را رقم میزنند چیست؟ این خیلی مهم است که بتوانیم به شیوه درست از افراد موفق و ثروتمند الگوبرداری کنیم. باید بدانیم موفقیت چیست و چه ویژگی های مشترکی در انسان های موفق وجود داشته است که باعث شده آنها به آرزو ها و رویاهایشان دست یابند. اگر ما هم میخواهیم به اهداف بزرگ زندگی مان برسیم،بهتر است با مطالعه و نگاه به زندگی آنها و پی بردن به ویژگی های افراد ثروتمند دریابیم که رموز دستیابی به موفقیت چیست؟ و آنها چگونه به اهداف بزرگ‌شان رسیده اند؟ به دهمین دلیل با یک تحقیق درباره زندگی افراد موفق، دیدم که دلایل بزرگ زیادی برای رسیدن آنها به خواسته ها و اهدافشان وجود داشته است،  اما ۶ راز بزرگ بین اکثر افراد موفق و ثروتمند به صورت مشترک وجود دارد که همه انسان ها با آگاهی به این ۶ عامل میتوانند به موفقیت های بزرگ برسند.  اگر شما هم میخواهید این ۶ راز مشترک در انسان های موفق و ثروتمند را بدانید در این مطلب با نت هوش همراه باشید.

 

۱. به داشتن هوش بالا و IQ بالایی نیاز ندارید

به نظر شما آیا لزوما ، موفق‌ترین انسان‌ها ، باهوش‌ترین افراد در زمان خودشان بوده‌اند؟! اگر پاسخ شما مثبت است، پس بهتر است نتیجه یک تحقیق جالب که بر روی بازیکنان نخبه شطرنج توسط آندرس اریکسون (Anders Ericsson)، استاد برجسته روانشناسی دانشگاه دولی فلوریدا انجام شد را بررسی کنیم.

او متوجه شد که هیچ ارتباطی بین IQ و موفقیت وجود ندارد. در حقیقت بازیکنان شطرنج با IQ های پایین تر اغلب موفق‌تر بودند. این مسئله ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد، اما حقیقت این است که بازیکنان با ضریب هوشی پایین‌تر احساس می کردند که به علت فقدان هوش عجیب و غریب در معرض دشواری بیشتری قرار دارند و همین علت باعث میشود بیشتر و سخت‌تر تلاش کنند تا مهارت‌های خود را افزایش دهند. در ضمن، بسیاری از بازیکنان باهوش شکست خورده بودند، زیرا آنها فکر می کردند که مجبور نیستند برای پیروزی سخت کوشانه‌تر تلاش کنند و در رسیدن به هدف خود دچار انحراف شده بودند.

 

آنجلا لی داکورث (Angela Lee Duckworth) نویسنده و استاد روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا، طی یک سخنرانی در TED اعلام کرد:

موفقیت افراد هیچ ارتباطی به هوش و IQ آنها ندارد و داشتن هوش بالا را نمیتوان شاخص مناسبی برای موفقیت در نظر گرفت.

آنجلا لی داکورث نویسنده و استاد روانشناسی

 

کلید اساسی که افراد موفق را از دیگران متمایز می کند توانایی آنها در درک افراد است.یک مطالعه انجام شده توسط بنیاد کارنگی نشان داد که ۸۵ درصد موفقیت یک فرد براساس  هوش و IQ او نیست بلکه به مهارت های فردی خودش بستگی دارد.

 

۲. کارشناس حرفه ای بودن یکی از رازهای انسان های موفق

یکی دیگر از کلیدهای دستیابی به موفقیت تمرینات مداوم افراد موفق است. یک نویسنده و جامعه شناس به نام مالکوم گلادول، افراد موفق را مورد بررسی قرار داد و دریافت که افراد موفق برتر دنیا ذاتا ماهر و با استعداد نیستند، بلکه آنها به سادگی هر هفته چندین ساعت در حوزه تخصصی شان تمرین می‌کنند تا بتوانند مهارت های لازم را به دست آورند.

تئوری موفقیت از نگاه او این است که اگر فردی، یک کاری را برای ۱۰۰۰۰ ساعت در طی طول عمرش انجام می دهد، در آن کار به یک متخصص بی‌بدل تبدیل می‌شود، زیرا او زمان کافی برای توسعه توانایی های خود را دارد.

به نظر شما این مسئله در بسیاری از کارها صادق نیستد؟ این مورد باعث می شود افراد موفق از کسانی که مهارت های متوسطی دارند متمایز شوند. افرادی که به کار خود متعهد هستند، نظم و انضباط دارند و آنقدر تلاش می کنند تا بر حرفه خود تسلط پیدا کنند.

آیا شما زمان کافی صرف متخصص شدن خودتان در حوزه کاری تان میکنید؟ به یاد داشته باشیم که همانطور که موفقیت یک شبه بوجود نمی‌آید، متخصص شدن در حوزه کاری مان نیز دقیقا همینطور است. ما نمیتوانیم خیلی فوری زندگی خود را طوری تغییر دهیم تا تخصص لازم را به دست آوریم. فقط کافی است به هدف و کارمان متعهد باشیم. باید به صورت مستمر چندین ساعت در هفته را به توسعه و بهبود مهارت های خودمان اختصاص دهید تا در مسیر موفقیت قرار بگیرید. تمرینات مستمر یکی از بزرگترین رازهای انسان های موفق است.

 

۳. درک احساسات دیگران و احترام به آنها

همانطور که زمان بیشتری را برای بهبود مهارت های فنی خود صرف می کنید، فراموش نکنید که مهارت های احساسی خود را نیز توسعه دهید. یکی از بزرگ ترین رازهای انسان های موفق و ثروتمند درک متقابل و رعایت آداب و احترام با اطرافیان شان است. آنها علاوه بر اینکه در حوزه کاری شان متخصص شده اند، در حوزه روابط فردی نیز خودشان را بهبود داده اند. نتیجه بهبود روابط انسانی آنها باعث شده است که افراد محبوب و دوست داشتنی تری باشند. سعی کنید با یادگیری راهکارهای موثر دیگران را بهتر درک کنید و با شناخت بهتر احساسات افراد و احترام به آنها از محبوبیت و دریافت نیروی کمکی آنها بهترین استفاده را داشته باشید.

 

۴. از شکست خوردن نا امید نشوید

تمام افراد موفق در دنیا ۲ دسته هستند: یکی آنهایی که شکست خورده اند و دیگری آنهایی که دروغ میگویند که شکست نخورده اند.

یکی از بزرگترین رازهای انسان های موفق این است که احتمال شکست را همیشه برای خود در نظر می گیرند. چرا؟ زیرا  شکست به معنای یادگیری و تنها راه بهبود مسیر موفقیت است و نحوه واکنش انسان ها به شکست است که خوب یا بد بودن آن را تعیین می کند. 

دنیل کویل (Daniel coyle)، نویسنده کتاب پرفروش “کد استعداد” می گوید:

اگر شما اهداف بزرگی را تعیین می کنید، پس باید در ۵۰ تا ۸۰ درصد از تلاش های خود موفق شوید.

دنیل کویل نویسنده و سردبیر مجله

شاید نتوان به خوبی این جمله را توجیح کرد اما،  فقط دانستن اینکه ممکن است شما شکست بخورید، احتمال موفقیت شما را افزایش می دهد. 

 

۵. یک مربی خوب برای راهنمایی و مشاوره پیدا کنید

تا اینجا به بررسی چند راهکار خوب و موفقیت‌آمیز پرداخته‌ایم ولی ممکن است بازهم این موارد نتوانند به موفقیت شما کمک کنند. آیا تا به حال این سخن را شنیده اید: “اگر می خواهید سریع پیشرفت کنید تنها کار کنید، اما اگر می خواهید پیشرفت تان ماندگار باشد به صورت تیمی فعالیت کنید.” این یک راه عالی برای رسیدن به موفقیت پایدار است، زیرا شما بدون کمک دیگران نمی توانید به نتایج شگفت انگیز برسید.

اگر شما هم میخواهید یک کسب و کار حرفه ای در اینترنت راه اندازی کنید و نمیخواهید با آزمون و خطا و اشتباهات مسیر رسیدن به موفقیت تان را طولانی کنید باید حداقل یک نفر را به عنوان مربی و مشاور حرفه ای کسب و کار اینترنتی خود پیدا کنید. داشتن مربی و مشاور در کسب و کارتان به شما اجازه می دهد تا از تجربیات شخصی دیگران استفاده کنید و در مسیر افراد موفق پیش بروید. مربیان میتوانند الهام بخش شما باشند و کمک کنند تا کسب و کارتان با سرعت بیشتری به سودآوری بزرگتری برسد. داشتن مربی و مشاور خوب یکی دیگر از رازهای انسان های موفق در طول تاریخ بوده است.

 

۶. اعتماد به نفس تان در حد ایده‌عال باشد

یکی دیگر از رازهای انسان های موفق این است که همه آنها از اعتماد به نفس و خودباوری بالایی برخوردار بودند. شما می توانید صد ها ساعت در ماه تمرین کنید، بهترین مربی دنیا را داشته باشید و به با درک و تعامل با دیگران احترام اطرافیان را کسب کنید، اما اگر از قدرت اعتماد به نفس لازم برخوردار نباشید، با وجود تمام تلاش هایتان باز هم موفق نخواهید شد. تمام رهبران موفق دنیا و همه افرادی که به درجات بالای موفقیت و ثروت رسیده اند، همگی از اعتماد به نفس و خودباوری بالایی برخوردار بوده اند

محققان دانشگاه “بریتیش کلمبیا” دریافتند، ورزشکارانی که موفق تر هستند، از عزت نفس و خودباوری بالاتری نسبت به سایر ورزشکارانی که شکست میخورند برخوردارند. حالا که رازهای انسان های موفق را بررسی کردیم وقت آن است که خودمان را بیشتر باور کنیم. اگر شما میخواهید خیلی سریع اعتماد و خودباوری تان را تقویت کنید مقاله بعدی به شما کمک میکند خودباوری تان را به طرز عجیبی افزایش دهید.

پیشنهاد برای مطالعه:
با این ۶ نکته اعتماد به نفس تان را به سقف بچسبانید

 

0/5 ( 0 نظر )

ارسال یک پاسخ