5 قانون حقوقی ضروری در کسب و کار اینترنتی

اگر این قوانین حقوقی در کسب و کارهای اینترنتی را ندانید، جرایم کیفری سنگینی خواهید داشت. در این ویدئو با چند قانون ضروری تجارت الکترونیک آشنا میشویم.
قوانین حقوقی کسب و کارهای اینترنتی
زندان در انتظار شماست، اگر مهم‌ترین قوانین حقوقی کسب و کارهای اینترنتی کشور را ندانید!
قصد ندارم شما را از مجازات های قانونی و کیفری جرایم رایانه‌ای بترسانم، اما ترجیح میدهم حداقل 5 قانونی حقوقی کسب و کار اینترنتی را بدانید.
ندانستن این 5 مورد، عواقب سنگین قانونی دارد و در حداقل ممکن اگر هم برای شما مجازات زندان نداشته باشد، قطعا جرایم نقدی خواهد داشت. در این ویدئو با من همراه باشید تا 5 قانون حقوقی ضروری در کسب و کارهای آنلاین و تجارت الکترونیک را بدانید.
 

مشاهده این ویدئو در کانال یوتیوب

 

چند قانون کسب و کار اینترنتی وجود دارد؟

اگرچه که در ویدئو ابتدایی به چند قانون حقوقی و ضروری در کسب و کار اینترنتی پرداختیم، اما همانطور که خودتان هم میدانید بند و تبصره‌های خیلی زیادی وجود دارد که بهتر است در یک فرصت مناسب نگاهی به آنها بیندازید.
برای اینکه قوانین تجارت الکترونیک، جرایم رایانه‌ای را مطالعه کنید میتوانید از طریق خود سایت اینماد، و سپس بخش “قوانین و مقررات” به کتاب‌های الکترونیکی pdf مربوطه دسترسی داشته باشید:
قوانین حقوقی در کسب و کارهای اینترنتی از سال 1388 پایه‌ریزی شده و هر سال در حال بروزرسانی و اضافه شدن ماده‌های جدید است. پس حداقل سالی 1 بار مجددا آنها را مطالعه کنید.
 
 

تاثیر مجوز در قوانین حقوقی کسب و کارهای اینترنتی

توصیه میکنم در کنار رعایت قوانین تجارت الکترونیک، برای وبسایت‌تان مجوز نماد اعتماد الکترونیک را هم بگیرید. البته قبل از اینکه اینماد بگیرید حتما سایت‌تان را در ستاد ساماندهی وزارت ارشاد هم ثبت کنید.
ثبت وبسایت‌تان در ستاد ساماندهی هیچ هزینه‌ای ندارد و کاملا رایگان میتوانید در خیلی سریع وبسایت‌تان را ثبت کنید و لوگو ساماندهی هم دریافت کنید.
دریافت لوگو ستاد ساماندهی اولین و ساده‌ترین مجوز رسمی شما در فضای آنلاین خواهد بود.
اگر چه دریافت خود لوگو ستاد ساماندهی شاید ارزش خاصی نداشته باشد، اما یکی از بهترین مزایایی که دارد این است که اگر سهوا خطایی در سایت‌تان انجام شود بلافاصله سایت‌تان فیلتر نمیشود، بلکه به شما اخطار و تذکر میدهند تا مورد را برطرف کنید.
 

آیا گرفتن مجوز باعث قانونی شدن یک بیزینس آنلاین میشود؟

 
به این نکته توجه داشته باشید که داشتن مجوزهای اینترنتی مثل: لوگو ستاد ساماندهی، اینماد و… به صورت مستقیم هیچ ارتباطی به قانونی بودن یا غیرقانونی بودن کسب و کار شما ندارد، مگر اینکه ماهیت کلی کسب و کار شما غیر قانونی باشد.
ولی من همیشه توصیه میکنم که این مجوزها را داشته باشید، علاوه بر اعتمادسازی و افزایش کسب درآمد شما در فضای آنلاین، مستندات خوبی هستند تا اگر خدایی نکرده برای کسب و کارتان دردسری ایجاد شد بتوانید با استناد به این مجوزها، قانونی بودن کسب و کارتان را روشن‌تر کنید.
 
 

نتیجه گیری نهایی

رعایت قانون کسب و اینترنتی هم دقیقا مثل تمام قوانین کشور الزامی است، و طبیعتا عدم اجرا و سرپیچی از قانون مجازات‌های خاص خودش را دارد. طبیعتا تجارت الکترونیک هم باید قوانین خودش را داشته باشد که با رعایت آن، باعث میشود فضای آنلاین بستر ایمن‌تر و قابل اعتمادتری باشد.
یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده فضای کسب و کارهای آنلاین فرصت خوبی برای درآمدزایی باشد، رعایت و اجرای نسبتا موفق قوانین تجارت الکترونیک در چند سال اخیر بوده است.
 
 
 
قوانین حقوقی کسب و کارهای اینترنتی
سرفصل‌های این مطلب:

10 پاسخ

 1. با سلام
  ممنون از ویدئو مفیدتون فقط اقای هوشیار من اموزش دریافت اینماد رو پیدا نمیکنم لینک رو هم وارد کردم درست نبود لطفا بررسی کنید
  با تشکر

 2. سلام استاد وقت بخیر،
  سپاس بابت محتواهای جدید سایت
  استاد ما برای سایت از زرین‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎پال استفاده می‎‎‎‎‎‎‎‎‎کنیم، اگر بخواهیم اینماد دریافت کنیم برای سایت، جدا از درگاه پرداخت، اینماد هم از ما مالیات دریافت خواهد کرد یا خیر؟

  1. سلام آقای عباسفام عزیز،
   خود اینماد از شما مالیات یا پورسانت نمیگرید. فقط یک هزینه اولیه دارد (بابت پست کد تاییدیه و….).
   ولی طبق یک سری منابع معتبر و رسمی، اینماد اسم سایت شما را به اداره مالیات گزارش میکند….
   نه به این معنی که از فردا که اینماد گرفتید برای شما مالیات ثبت میشود. ولی خب اداره مالیات تراکنش های شما را بررسی میکند…

 3. سلام آقای هوشیار
  آقای هوشیار برای راه اندازی یک سایت برای یک مجموعه که حسابشون حقوقی هست، آیا لازمه حتما هاست و دامنه و اینماد هم حقوقی باشه و به نام همون مجموعه باشه یا مشکلی نداره که هاست و دامنه و اینماد به نام کس دیگری گرفته بشه و درگاه پرداخت با اون حساب حقوقی ثبت بشه ؟

  1. سلام آقا عیرضا،
   کاری به حقیقی و حقوقی بودن نداریم، در اولویت این سوال را باید بپرسیم که چرا اصلا نباید به نام خود صاحب امتیاز گرفته نشود؟
   حتما و قطعا تمام فرآیندهای ثبت اینماد و ساماندهی و هاست و دامنه و…. حتما به نام فرد مشتری یا شرکت مشتری ثبت شود.
   البته هاست و دامنه حقیقی ثبت میشوند.

   1. ممنون از پاسخگویی شما
    خوب در صورتی که هاست و دامنه حقیقی ثبت شوند باید حتما یکی از اعضای اصلی شرکت باشند که حساب حقوقی دارند یا میشود هاست و دامنه به طور مثال به نام رییس روابط عمومی ثبت شود و بعد اینماد و درگاه به نام شرکت ؟

    1. اگر چه در حال حاضر (تاریخ پاسخگویی) چنین چیزی امکان‌پذیره، ولی با توجه به اینکه در کشور ما قوانین خیلی ثابت و مستحکمی وجود ندارد، و ممکنه هر لحظه یک تبصره جدید اضافه بشود، توصیه میکنم صفر تا 100 کار به نام 1 نفر باشد که خیال‌تان راحت‌تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید