۱۲ تکنیک کلیدی مدیریت صحیح زمان که برای موفقیت هر کسی ضروری است

۱۲-time-management-methods

متاسفانه خیلی از افراد، آنقدر سرشان شلوغ است که نمیدانند به کدام کارشان باید برسند؟ اگر تو هم جزو افراد پرمشغله هستی و همیشه زمان کافی برای انجام کارهایت نداری، مشکل اصلی، وجود کارهای زیاد نیست؛ بلکه بزرگترین مسئله تو، عدم مدیریت صحیح زمان است که مانع اتمام کارهایت شده است. یکی از مهمترین مهارت‌هایی که هر انسان جویای موفقیت باید داشته باشد، آگاهی و تسلط به راه‌های مدیریت صحیح زمان است.

یک شبانه روز برای همه انسان‌ها، همان ۲۴ ساعت است؛ پس عقربه‌های ساعت برای تو سریع تر از افرادی همچون: بیل گیتس، مارک زاکربرگ، جف بزوس و… حرکت نمیکند. البته  اگر بیشتر از ۲۴ ساعت در شبانه‌روز هم وقت داشته باشی، اما مدیریت زمان به شیوه صحیح را یاد نگیری، باز هم زمان کافی برای انجام کارهایت نخواهی داشت. 

نگران نباش. در این مطلب از مجموعه مقالات سایت نت هوش قصد دارم بهترین روش‌های مدیریت زمان و برنامه ریزی را بگویم. یکی از افراد بزرگ صاحب نظر در حوزه مدیریت کسب و کار، یک جمله زیبا دارد:

زمان کمیاب ترین منبع است و تا زمانی که آن مدیریت نشود، هیچ چیز دیگری را نمی توان مدیریت کرد.

پیتر دراکر مربی مدیریت

قبل از اینکه بخواهی راه حل مدیریت زمان را بدانی، باید مطمئن شوی که مشکل، واقعا از عدم مدیریت صحیح زمان است! شاید اصلا مشکل از جای دیگری آب میخورد! پس ابتدا با این ۵ تکنیک باید از این بابت مطمئن شوی. پس از حصول اطمینان میتوانی راه حل این مشکل را در این مقاله بیابی.

از کجا بفهمیم مشکل مدیریت صحیح زمان داریم؟

اگر جز یکی از این ۵ گروه هستی میتوانی تاحدودی از این بابت مطمئن باشی:

 

۱- همیشه عجله داری یا کارهای روزانه را تمام نمیکنی

مدیریت زمان با داشتن برنامه کارهای روزانه

اگر همیشه موقع رفتن به جایی احساس میکنی دیرت شده است، یا وقت کافی برای اتمام خیلی از کارهایت نداری، یا هنوز کاری را تمام نکرده به سراغ کار دیگری میروی، احتمالا دچار مشکل عدم مدیریت زمان هستی. پیشنهاد میکنم عزمت را جزم کنی و بعد از اتمام این مقاله، یک برنامه ریزی صحیح برای حل این مشکلت داشته باشی.

توصیه میکنم برنامه‌های روزانه‌ات را همیشه روی یک کاغذ یا در تلفن همراهت یادداشت کنی. بعد از اینکه هرکاری را انجام دادی، یک تیک کنار آن بگذار یا روی آن خط بکش. همین کار بسیار ساده به تو احساس خوبی میدهد تا تمام کارهایت را به صورت کامل انجام بدهی و انگیزه‌ات را برای انجام کارهای بعدی، بیشتر میکند.

 

 

۲- دیگران از دستت ناراحتند یا زیاد انتقاد میکنند

اگر خانواده‌ات همیشه دلخور هستند که وقت کافی برای آنها نمیگذاری و همان سالی یک دفعه مسافرت با خانواده، آنقدر کوتاه و پرمشغله است که به آنها خوش نمیگذرد. اگر در محل کار، رئیس یا همکارانت همیشه گله دارند که چرا بیشتر وقت‌ها کارهای مهم را با تاخیر یا نقص انجام میدهی و خودت هم از این بابت کلافه هستی و احساس میکنی هیچ چیز سرجای خودش به خوبی قرار نگرفته است،  احتمالا دچار مشکل عدم مدیریت صحیح زمان هستی. 

 

۳- لیست کارهای خیلی زیادی در طول روز داری که اکثر آنها انجام نمیشود

کارهای زیاد در برنامه ریزی‌هااگر یک لیست طولانی و بلند بالا از کارهای روزانه و بلند مدت داری و همه آنها تقریبا در یک اولویت هستند، مثل این است که اصلا لیستی نداری! معمولا در چنین لیست هایی، هیچ اولیتی برای انجام آنها وجود ندارد و  احتمال خیلی زیاد، هیچ وقت آن لیست روزانه کارها با موفقیت انجام نمیشود.  این هم یکی از نشانه های عدم مدیریت صحیح زمان است.

 

۴- در نه گفتن ضعف داری

قدرت نه گفتن از آن دسته مهارت‌های کلیدی است که به طور مستقیم، نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس و تاثیر مثبت در زندگی فرد میشود، بلکه  در مدیریت صحیح زمان نیز تاثیر بسزایی دارد. اگر قدرت نه گفتن نداشته باشی، احتمالا خیلی وقت‌ها در حال انجام کارهایی هستی که هیچ میلی به انجامشان نداری و خب قطعا این کارها، زمان قابل توجهی را از تو مصرف میکنند که در نهایت باعث میشود نتوانی مدیریت صحیحی بر زمان داشته باشی.

 

۵- دچار کمال طلبی از نوع منفی هستی

ما کلا ۲نوع کمال طلبی داریم: کمال طلبی خوب و کمال طلبی بد
یکی از بلاهای خانمان‌سوز که از زوایای مختلف میتواند جلوی پیشرفت انسان را بگیرد، کمال گرایی از نوع بد است. کمال گرایی خودش به تنهایی باعث آسیب به زندگی‌ات نمیشود، اگر بتوانی حد و اندازه آن را کنترل کنی حتی باعث رشد و موفقیت هم خواهد بود که به آن کمال گرایی خوب میگوییم. اما معمولا کمال طلبی، بیشتر از نوع منفی‌اش است که علاوه بر اثرات مخرب متفاوتی که دارد، باعث جلوگیری از مدیریت صحیح زمان نیز میشود.

زمان بندی صحیح برای رسیدن به کارها

 اگر همیشه یا کاری را انجام نمیدهی یا وقتی تصمیم به انجامش میگیری میخواهی آن را به بهترین شکل ممکن انجام بدهی، احتمالا دچار کمال طلبی از نوع منفی‌اش هستی.  مثلا اگر وقتی میخواهی برای بیرون رفتن از خانه آماده شوی زمان زیادی را به انتخاب لباس مناسب یا مدل مو (و اگر خانم هستی به آرایش کردن) اختصاص میدهی و در خیلی از کارهای دیگر هم این چنین وسواس‌هایی داری که هر کاری را به بهترین شکل ممکن انجام بدهی، احتمالا درگیر این نوع کمال گرایی هستی و در مدیریت صحیح زمان هم مشکل داری.

 

تا اینجا اگر حداقل جز یکی از ۵ دسته معرفی شده در بالا بودی، میتوانی مطمئن باشی که به یادگیری مدیریت صحیح زمان و ادامه این مقاله برای حل این مشکل نیاز داری.

 

 

۱۲ تکنیک مدیریت صحیح زمان که بتوانی همیشه زمانت را مدیریت کنی

 

شماره ۱» در راستای اهدافت، برنامه ریزی مناسبی داشته باش

اگر دقیق به موضوع مدیریت زمان نگاه کنی، میبینی که مدیریت صحیح زمان در واقع همان برنامه‌ریزی صحیح است، پس با انجام تکنیک‌های درست برنامه ریزی،  میتوان زمان را به بهترین شکل مدیریت کرد. اگر کارهایی که طبق برنامه‌ریزی انجام میدهی با اهداف بزرگ زندگی‌ات هماهنگ نباشد،  هیچ کدام از کارهایی که انجام میدهی، باعث رضایت و موفقیتت نخواهند شد  پس همیشه سعی کن برنامه ریزی‌ات را مطابق با اهدافت و به خصوص اهداف بلند مدتی که داری انجام دهی.

همیشه در برنامه ریزی‌هایت، هم اهداف بلند مدت و هم کوتاه مدت داشته باش

 

شماره ۲» در زمان مناسب بر روی کارهایت متمرکز شو

تمام این حرف‌هایی که درباره تفاوت مردان و زنان شنیده ای که مردها فقط یک کار را میتوانند انجام دهند، اما خانم‌ها میتوانند چند کار را همزمان انجام بدهند را دور بریز و از ذهنت خارج کن. حقیقت مطلق مغز انسان این است که وقتی انسان، تمرکزش را روی یک کار قرار میدهد، آن کار را با کیفیت‌تر انجام میدهد و وقتی همزمان چند کار را انجام بدهد، کیفیت تمرکزش بین چند کار تقسیم میشود. دقیقا به همین علت است که در تمام کشورها و جوامع، قوانین یکسانی را میبینیم مثل:

در هنگام رانندگی، صحبت با تلفن همراه ممنوع!

آیا جایی را دیده‌اید که بگویند به علت اینکه خانم‌ها میتوانند چند کار را همزمان انجام دهند، استثنائا آنها مجاز هستند در هنگام رانندگی با تلفن همراه صحبت کنند؟ قطعا پاسخ خیر است!

البته قبول دارم که غالبا و عموما خانم‌ها میتوانند چند کار را همزمان انجام بدهند و اکثر آقایان این توانایی را ندارند، اما موضوع فعلی ما بر سر مدیریت صحیح زمان است و نه مهارت‌های فردی آقایان و خانم‌ها.

بالاترین سطح عملکرد مخصوص آدم هایی است که متمرکز، خلاق، و فکور هستند. کسانی که می توانند هر مشکل را یک فرصت ببینند.

دیپاک چوپرا نویسنده و پزشک

با توجه به اینکه مغز انسان طوری طراحی شده که اگر روی یک کار متمرکز شود، تمرکز بهتر و کیفیت بالاتری خواهد داشت؛ پس نتیجه میگیریم برای مدیریت صحیح زمان در طول روز هم باید به این اصل اساسی مغز توجه کنیم.  هر چه تعداد کارهایی که در  لیست برنامه ها نوشته ای، بیشتر و متفاوت‌تر باشد، توانایی‌ات برای انجام آنها کاهش می‌یابد  و از طرفی سرعت عمل نیز برای انجام هرکدام پایین‌تر می‌آید و در نهایت باعث ایجاد اختلال در اتمام کارها میشود.

توجه داشته باش که بهترین زمان انجام کارهای مهم در طور روز، صبح تا ظهر است که مغز آمادگی بیشتری دارد. اما با این حال یک قانون کلیدی وجود ندارد و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. تو خودت بهتر از هر کس دیگری از توانایی‌های جسمی و ذهنی‌ات در طول شبانه روز آگاهی داری، پس با توجه به این نکته سعی کن مهم‌ترین و اصلی‌ترین کارهای برنامه‌ات را در بهترین زمانی که بهترین شرایط جسمی و ذهنی را داری انجام بدهی تا بهترین نتیجه را بگیری.

 

شماره ۳» بعضی وقت‌ها با خلاقیت تکنیک شماره ۲ را نقض کن!

در روش شماره ۲ به این اشاره کردیم که مغز بهترین توانایی‌اش وقتی است که روی یک کار متمرکز باشد؛ اما واقعیت این است که خیلی وقت‌ها، برخی کارهایی را که نیاز به تمرکز بالایی ندارند را میتوان همراه با کار مفید دیگری انجام داد. مثلا نیاز نیست موقع پیاده روی لزوما تمام تمرکزت را روی نحوه قدم زدنت قرار دهی! مغزت به خوبی میداند چطور عضلات را منقبض و منبسط کرده و چگونه پاهایت را به حرکت درآورد.

میتوانی خیلی وقت‌ها در طول روز، هنگامی که برخی از کارها نیاز به تمرکز خاصی ندارد، هنگام انجام آنها کارهای دیگری را هم انجام بدهی. در همین مثال پیاده‌روی، وقتی به هر دلیلی قرار است مسافتی را طی کنی، مثلا میتوانی همزمان فایل‌های صوتی انگیزشی یا کتاب‌های صوتی مفید گوش کنی.

یا در هنگامی که به عنوان سرنشین اتومبیل نشسته‌ای، میتوانی در طول مسیر یک کتاب مطالعه کنی. حواست باشد گفتم وقتی به عنوان سرنشین در اتومبیل هستی! اگر در هنگام رانندگی این کار را کردی من هیچ مسئولیتی را قبول نمیکنم.۱

 

 

شماره ۴» مدیریت صحیح زمان، یعنی اولویت بندی درست کارها

همان‌طور که گفتیم، یکی از نشانه‌های عدم مدیریت صحیح زمان، نداشتن اولویت بندی درست است. اگر این موضوع را به درستی انجام بدهی، کمک بزرگی به خودت برای مدیریت زمان کرده‌ای. از آنجا که در مورد اولویت بندی صحیح کارها در مقاله برنامه ریزی به روش افراد موفق صحبت کرده‌ایم، اینجا توضیح نمیدهم و ازت دعوت میکنم حتما آن مقاله را مطالعه کنی.

 

شماره ۵» عادت‌هایی که زندگی‌ات را میسازد

چه بخواهی و چه نخواهی، بخش اعظمی از وجود فعلی‌ات نتیجه عادت‌هایی است که انجام میدهی.  تمام عادت‌های ما چه خوب باشند چه بد، وضعیت فعلی جسمی و روحی و ذهنی ما را ایجاد کرده اند. 

اگر عادت داری که روزانه ورزش کنی، زیبایی و تناسب اندام، یک نتیجه کاملا بدیهی است. اگر اضافه وزن داری، قطعا در عادت‌های تغذیه‌ات مشکلی وجود دارد. باید تمام تلاشت را به کار بگیری که عادت‌های خوب را ایجاد و جایگزین عادت‌های اشتباه کنی. به هر اندازه که در این کار موفق باشی، نتایج بزرگی دریافت میکنی.

خوب است یادآور شویم یکی از عادت‌های بدی که در اکثر افراد باعث عدم کنترل مدیریت صحیح زمان شده، عادت به استفاده افراطی از شبکه‌های اجتماعی است و از آن جالب‌تر اینکه اکثر افرادی که به این عادت دچار شده‌اند، خودشان قبول ندارند که به این موضوع اعتیاد پیدا کرده‌اند.

اعتیاد به موبایل و شبکه های اجتماعی باعث میشود به کارهای اصلی مان در طول روز نرسیم
این تازه درگذشته وابستگی شدیدی به شبکه های اجتماعی پیدا کرده بود.
خانواده اش به او بسیار تذکر دادند اما توجهی نکرد و آدم نشد.
وی سرانجام شبی گوشی به دست به فنا رفت.
باشد که درس عبرتی شود برای همگان

اگر میخواهی در مدیریت زمان موفق باشی در استفاده از شبکه‌های اجتماعی، حتما خط قرمز‌هایی را برای خودت مشخص کن و به خودت قول بده که فقط طبق برنامه‌ریزی که انجام داده‌ای، شبکه‌های اجتماعی‌ات را چک کنی.

من بدون عادت به وقت‌شناسی، نظم، و تلاش، بدون اراده برای تمرکز بر روی یک موضوع در هر زمان، هرگز نمی‌توانستم به موفقیت‌هایی که به دست آورده‌ام برسم.

چارلز دیکنز نویسنده انگلیسی

شماره ۶» استفاده مناسب از تکنولوژی برای مدیریت صحیح زمان

تلفن همراه هوشمندت یک شمشیر دو لبه است! هم میتوان خود را در شبکه‌های اجتماعی و وبگردی غرق کرد! و هم میتوان به صورت اصولی و صحیح از آن برای برنامه ریزی و پیشرفت استفاده کرد. اگر تو هم یک تلفن هوشمند داری که از آن صرفا برای تماس و پیام و نهایتا  به عنوان دوربین عکاسی  استفاده میکنی، اکیدا توصیه میکنم از ابزارهای کمکی تلفن همراه که به مدیریت صحیح زمان کمک میکنند نیز استفاده کنی.

حالا که تا این قسمت مقاله با من همراه بودی و میخواهی از تلفن همراه هوشمندت به شکل حرفه‌ای و اصولی در راستای رسیدن به نتایج بهتری استفاده کنی، تبریک میگویم که جزو گروه افراد بالا نیستی.

 

استفاده از ابزار Google Keep برای مدیریت یادداشت‌ها

یکی از ابزارهای خیلی خوب Google Keep نام دارد که یک دفترچه یادداشت هوشمند است. هر وقت درجایی بودی که دسترسی به قلم و کاغذ نداشتی (یا دلیلی نداشت که دسترسی داشته باشی) میتوانی این ابزار را اجرا کنی و دکمه رکورد را بزنی و صحبت کنی. این نرم افزار، تمام صحبت‌هایت را تبدیل به نوشته کرده و در خودش نگه‌داری میکند. برای ثبت ایده‌ها یا مطالب مهم فوری‌ات، حتما از ابزار گوگل کیپ استفاده کن.

 

استفاده از ابزار Todoist برای مدیریت چک لیست کارها

داشتن چک لیست کارهای روزانه، قطعا یکی از مهمترین کارها برای مدیریت صحیح زمان است. به جای استفاده از دفترچه یادداشت یا کاغذ برای این کار، باز هم میتوانی از تلفن همراه هوشمندت استفاده کنی و خیالت راحت باشد که همیشه در خانه یا خارج از منزل یا در محل کارت، به چک لیست وظایفت دسترسی داری.

 

استفاده از منشی مجازی برای مدیریت زمان بهتر

این مورد به تلفن همراه هوشمندت خیلی ربط ندارد؛ اما یک ابزار خیلی مفید است. داشتن یک منشی برای انجام یک سری کارها، به شدت به مدیریت صحیح زمان کمک میکند. اگر در شرکت یا دفتر محل کارت، منشی نداری و یا اصلا هنوز دفتر یا شرکتی نداری، میتوانی از منشی مجازی استفاده کنی. میتوانی همین الان در گوگل برای دریافت منشی مجازی شروع به جستجو کنی تا سایت‌های معتبری که دفتر کار مجازی یا منشی مجازی در اختیارت قرار میدهند را ببینی.

استفاده از خدمات منشی مجازی برای صرفه جویی در زمان

 

شماره ۷» استفاده از خدمات برون سپاری و فریلنسرینگ (Freelancering)

خدمات برون سپاری و فریلنسرینگ، چند سالی است که به خوبی در کشور رونق پیدا کرده. یک انسان باهوش به خوبی میداند که زمان یا توانایی انجام همه کارها را ندارد. یکی از بهترین کارهایی که باعث میشود در مدیریت صحیح زمان به شکل چشم‌گیری موفق باشی، استفاده از خدمات دورکاری و فریلنسری است.

با یک جستجو ساده میتوانی سایت‌های بسیار زیادی را پیدا کنی که در آن سایتها، افرادی هستند که به صورت غیر حضوری و دورکاری عضو هستند و با خیال راحت میتوانی کارهای مختلفت را با مبالغ بسیار مناسب، به آنها واگذار کنی.  با محول کردن خیلی از کارهای کوتاه مدت یا بلند مدت به فریلنسرها میتوانی هم در زمانت صرفه جویی قابل توجهی داشته باشی و هم به نوبه خودت، باعث کمک به اشتغال زایی دیگران شوی. 

 

شماره ۸» محول کردن کارها به دیگران، راهی برای مدیریت صحیح زمان

متاسفانه برخی از افراد، به علت حساسیت بالایشان، باور اشتباهی که  دارند این است فکر میکنند فقط خودشان بهترین کسی هستند که میتوانند یک کار را انجام بدهند. این طرز تفکر اشتباه، بیشتر در کسب و کارهای پرمشغله وجود دارد.

شاید همکاران یا کارمندان یا هر کس دیگری که از او کمک میخواهی، نتواند در ابتدا به خوبی خودت آن کار را انجام بدهد؛ اما مطمئن باش با آموزش و تمرین و تکرار، در اغلب اوقات از عهده این کار به خوبی برمی‌آید و حتی ممکن است خیلی زود، از خودت هم بهتر انجامش بدهد. اگر میخواهی در زمان صرفه جویی کنی و به خوبی آن را مدیریت کنی،  یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام بدهی این است که بخشی از کارهایت را به دیگران محول کنی. 

 

شماره ۹» از اصل زمانبندی استفاده کن

محسابه زمانی که برای انجام کارها در ماه صرف میکنی، به اندازه محاسبه تمام هزینه‌هایی که در طول ماه انجام میدهی اهمیت دارد. توصیه میکنم همانطور که هزینه‌های ماهیانه‌ات را محاسبه میکنی (امیدوارم که محاسبه کنی!) زمان‌هایی را که به فعالیت‌های مختلف اختصاص میدهی را هم باید حساب کنی تا بتوانی مدیریت صحیح زمان را به درستی اجرا کنی.

در مورد سایر زمان‌هایی که در طول روز بابت کارهای مختلف میگذاری، قطعا فقط خودت میتوانی آنها را اندازه بگیری؛ اما از آنجایی که بخشی از طول روزت را با تلفن همراه هوشمندت سپری میکنی، در این مورد با معرفی یک ابزار خوب میتوانم کمکت کنم.

اگر از گوشی اندرویدی استفاده میکنی اپلیکیشن Quality Time و اگر از کاربران IOS هستی از اپلیکیشن Moment استفاده کن. این اپلیکیشن ها، با دقت بالایی به تو خواهند گفت که بیشترین زمانی را که با تلفن همراهت در حال استفاده هستی، دقیقا چه کار میکنی. مطمئنم نتیجه استفاده از این ابزار برای مبتلایان محترم به شبکه‌های اجتماعی که اعتیادشان را انکار میکنند، بسیار جالب و تعجب انگیز خواهد بود.

 

تقسیم‌بندی کار به بازه‌های زمانی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه‌ای

یکی دیگر از بهترین روش‌های مدیریت صحیح زمان، تقسیم بندی کردن کارها به بازه‌های زمانی حدودا نیم ساعته است. این تکنیک، بیشتر برای کارهای نسبتا طولانی استفاده میشود. مثلا فرض کن میخواهی برای یک امتحان درسی شروع به مطالعه کنی. میتوانی با تلفن همراهت آلارم های هشدار حدودا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای تنظیم کنی و و با فعال کردن یک آلارم، کارت را شروع کنی. بعد از اینکه آلارم اول به صدا درآمد، وضعیت انرژی‌ات را بسنجی و اگر هنوز انرژی داشتی فعالیتت را ادامه بدهی و آلارم دوم را فعال کنی و به همین ترتیب ادامه دهی. اما اگر بین هر بازه زمانی نیاز به استراحت داشتی، یک استراحت ۱۵ دقیقه‌ای داشته باش (یا در صورت نیاز، کمی بیشتر) سپس دوباره به سر فعالیت اصلی‌ات برگرد و همان کار را به همراه تنظیم کردن آلارم‌های هشدار بعدی ادامه بده. این تکنیک هم یکی از تکنیک‌های بسیار موثر مدیریت صحیح زمان است که تو را مجبور میکند با تمرکز بالایی فعالیت مورد نظرت را انجام بدهی.

مدیریت صحیح زمان با تنظیم بازه های زمانی مشخص

 

شماره ۱۰» حواس پرتی‌ها را به حداقل برسان تا مدیریت صحیح زمان داشته باشی

 یکی از مهم‌ترین مسائلی که باعث هدر رفتن وقت و عدم مدیریت صحیح زمان میشود، حواس پرتی‌هایی است که به هر نحوی توسط عوامل خارجی ممکن است ایجاد شود.  برای حل این مشکل، در گام اول باید عوامل حواس پرتی‌ات را شناسایی کنی و سپس تصمیم بگیری که آنها را تا حد ممکن، کاهش بدهی یا حتی اگر میتوانی آنها را حذف کنی!

هر چیزی میتواند جزء عوامل حواس پرتی باشد. شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام یا تلگرام، بازی‌های موبایلی، تلویزیون، دکور شلوغ محل کار و….

 با از بین بردن عوامل حواس پرتی هنگام انجام کارهایت میتوانی به شدت در زمانت صرفه جویی کرده و آن را مدیریت کنی. 

 

شماره ۱۱» قدرت نه گفتن مهارتی است که هیچکس یادت نخواهد داد.

فکر نمیکنم کسی باشد که قدرت نه گفتن را نداشته باشد و الان موفق و پیروز باشد! قدرت نه گفتن ماهرانه یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که معمولا نه در نظام آموزش و پرورش یاد میگیری، و نه در خانواده، و احتمالا هم نه در جامعه! و من در تعجبم چرا در هیچ جایی مهارت به این مهمی را به ما یاد نمیدهند. مهارتی که اگر یاد نگیری، نه تنها نمیتوانی بر زمانت مدیریت داشته باشی، بلکه خطر بدبخت شدن نیز همیشه در کمینت خواهد بود.

  • تمام افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، نمونه‌های بارز افرادی هستند که این مهارت را نداشته‌اند
  • تمام افرادی که در معاملات شراکتی به مشکلات خورده‌اند، فاقد این مهارت بوده‌اند
  • تمام افرادی که به عنوان ضامن بانکی در زندان هستند (یا بدهکار هستند) قدرت نه گفتن را نداشته‌اند.
  • و خیلی نمونه‌های دیگر….

اما خب همیشه هم عدم مهارت نه گفتن لزوما به این چنین موارد بزرگی ختم نمیشود. یکی از بزگترین ضررهایش این است که ما در موقعیت‌هایی قرار میگیریم که باعث لطمه خوردن به زمان با ارزش‌مان میشود.

تا این قسمت از مقاله، ما مهارت‌های مفیدی را یادگرفتیم که بتوانیم مدیریت صحیح زمان را به خوبی انجام بدهیم. اما اگر نتوانیم روی مهارت نه گفتن به خوبی کار کنیم، تمام این زحمات میتواند خیلی راحت از بین برود.

احتمالا تا به حال برایت پیش آمده است که هنگام صحبت تلفنی با یک دوست، دعوت او را پذیرفته‌ای یا به یک خواسته او پاسخ مثبت داده‌ای و بعد از اتمام تماس یا هنگام ملاقات حضوری با او، از اینکه نتوانستی هنگام تماس تلفنی دعوتش را رد کنی، خودت را حسابی سرزنش کرده‌ای.

در واقع  هنگامی که تو به یک پیشنهاد، نه نمیگویی یعنی به یک پیشنهاد دیگر داری آری میگویی.  آیا پیشنهادی که در حال پذیرفتن آن هستی، به زمانی که برایت اهمیت دارد لطمه نمیزند؟ آیا این پیشنهاد، برای تو نمیتواند عواقب بدی داشته باشد؟

برای اینکه مهارت نه گفتن را در خودت تقویت کنی، راهکارهای مختلف و کتاب‌های متفاوتی وجود دارد، اما شاید بهترین راهکار این باشد که سعی کنی همیشه به یاد وقت‌های بیفتی که در معذوریت قرار گرفته‌ای و خودت را در دلت سرزنش کرده‌ای و پشیمان شده‌ای. این کار کمکت میکند که راحت تر بتوانی نه بگویی.

مهارت نه گفتن برای مدیریت صحیح زمان

البته اگر هم دوست داشته باشی میتوانی به شیوه من عمل کنی. من شخصا به صورت پیش‌فرض به همه میگویم نه! حتی زمانی که موافق پیشنهاد هستم میگویم نه. سپس میروم کمی فکر میکنم و اگر در خلوت خودم بعد از فکر و بررسی جوانب، نظرم مثبت بود، آنگاه حرفم را عوض میکنم و قبول میکنم. اینطوری خیالم راحت است که هیچ وقت در معذوریت قرار نمیگیرم و با خیال راحت میتوانم بررسی کنم که چه تصمیمی بگیرم. البته نمیدانم چرا در اکثر اوقات، معمولا همان نه باقی میماند.

 

تا این قسمت از مقاله، ما مهارت‌های مفیدی را یادگرفتیم که بتوانیم مدیریت صحیح زمان را به خوبی انجام بدهیم. اما اگر نتوانیم روی مهارت نه گفتن به خوبی کار کنیم تمام این زحمات میتواند خیلی راحت از بین برود.

باز هم تاکید میکنم، عدم مهارت نه گفتن از زوایای مختلف میتواند مضر باشد و موضوع، فقط به مدیریت زمان یا مثال‌های که زدم تمام نمیشود. این موضوع میتواند در روابط بین تو و دیگران هم مشکل ایجاد کند. مثلا ممکن است باعث تنفر تو از فردی شود که نتوانسته‌ای به او نه بگویی.

 

شماره ۱۲» نظم و انضباط، عضو جدا نشدنی در مدیریت صحیح زمان

منظم بودن، یکی از اصول ضروری موفقیت است. نظم و ترتیب فقط در لباس پوشیدن و ظاهر، یا مرتب بودن منزل یا محل کار نیست. مفهوم انضباط فردی، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که اگر میخواهی در مدیریت صحیح زمان موفق باشی، باید به درستی آن را رعایت کنی.

برای افزایش بهره وری تان، سعی کنید نظم و ترتیب را تمرین کنید و خیلی جدی بگیرید.

برایان تریسی سخنران و مربی مدیریت

نتیجه گیری و کلام پایانی

برای رسیدن به موفقیت و اهداف کوچک و بزرگ، باید بتوانی از زمان خودت به بهترین نحو ممکن استفاده کنی. اگر تا کنون اهمیت مدیریت صحیح زمان را چندان جدی نمیگرفتی، حالا میدانی که برای رسیدن به تمام آن نتایج زندگی دلخواهت، یکی از مهم‌ترین کارهای لازم، مدیریت زمان است. و در آخر دوست دارم این مقاله را با یک جمله زیبا از برایان تریسی به پایان برسانیم:

 

زمان را نمیتوان پس‌انداز کرد! فقط میتوانی آن را خرج یا سرمایه گذاری کنی در غیر این صورت از بین میرود و هیچ کاری نمیتوانی بکنی.

دوست دارم نظرت را درباره این مطلب بدانم. لطفا در پایین همین صفحه در بخش نظرات، برایم کامنت بگذار و بگو کدام قسمت از این مقاله را بیشتر دوست داشتی؟ و به نظرت کدام بخش این مقاله بیشتر میتواند به مدیریت صحیح زمان کمک کند؟

 

 

ارسال نظر

من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس قول میدهم هیچ ایمیل تبلیغاتی قرار نیست به شما ارسال شود
لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میشود
ارسال با موفقیت انجام شد
برای دریافت لینک دانلود به پوشه Inbox ایمیل‌تان مراجعه کنید.
اینستاگرام حامد هوشیار
ما متوجه شده‌ایم شما به این محصول علاقه‌مند شده‌اید
این کد تخفیف 50% را به شما هدیه میدهیم تا بتوانید همین الان دوره را دریافت کنید
کد تخفیف: disnet50
مهلت استفاده از این کد تخفیف فقط تا 24 ساعت
من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس نگران نباشید، ایمیل تبلیغاتی نمیفرستیم