مقابله با اهمال کاری با ۱۲ راهکار تضمینی برای کسانی که کارها را به تعویق می‌اندازند

مقابله با اهمال کاری و به زمان دیگری موکول کردن کارها

راه آسان تشخیص اینکه آیا ما اهمال کار هستیم یا نه؟

اگر همیشه به خودت میگویی بعدا حتما انجامش میدهم و ذهنت سعی میکند قانعت کند که بعدا قرار است معجزه‌ای اتفاق بیفتد، یا شاید خودت را قانع کنی که بعدا زمان و فرصت بیشتری خواهی داشت، احتمالا درگیر تنبلی از نوع اهمال کاری هستی. موضوعی که باید بدانی این است که  کارهایی را که به تعویق می‌اندازی را، چه آن لحظه انجام بدهی و چه فردا، هیچ تفاوتی ندارد؛ زیرا شخصیت تو تغییری نکرده و تو باز هم همان اهمال کار همیشگی هستی  که کارهایش را به تعویق می‌اندازد و اگر این روند تبدیل به عادت شده باشد، تو در یک سیکل منفی همیشگی برای به تعویق انداختن کارها قرار گرفته‌ای.

اگر احساس میکنی دچار این مشکل هستی، اصلا نگران نباش. این مساله اینقدر رایج است که تقریبا بیشتر افراد به صورت غیر ارادی به این مشکل دچار هستند. اما اگر میخواهی جزو ۱% انسان‌هایی باشی که اهمال کار نیستند، حتما در این مقاله از نت هوش با من همراه باش تا بگویم چگونه میتوانی مشکل به تعویق انداختن کارها را برای همیشه حل کنی.

 

چرا دچار اهمال کاری و به تعویق انداختن کارهای میشویم؟

پاسخ به این سوال بسیار آسان است. دلیلش این است که اهمال کاری برای مغز بسیار لذت بخش است و مغز به صورت پیش فرض، دوست دارد راحت باشد و برای فراهم کردن این راحتی و آرامش، تو را دعوت به اهمال کاری میکند. دلیل اینکه چرا ما دچار این مشکل میشویم، در تعریف خود اهمال کاری قرار گرفته است.

اهمال کاری به زبان ساده یعنی تنبلی کردن در کارهای سخت‌تر و موکول کردن کارهایی که قصد انجام آنها را داریم به آینده، و به ازای این به تعویق انداختن کارها، آنها را با کارهای آسان‌تر و لذت بخش تر جایگزین کنیم.

 

از نظر زمان بندی، کلا ۲ نوع اهمال کاری داریم.

دسته اول: اهمال کاری هایی است که یک زمان مشخص و معلومی دارند؛ مثلا درس خواندن را به تعویق می‌اندازیم تا شب امتحان.

وضعیت اکثر ما در شب امتحان:

برای مقابله با اهمال کاری هر کاری را در زمان خودش انجام بده
عاقبت به تعویق انداختن درس ها

دسته دوم: اهمال کاری، زمان مشخصی ندارد؛ مثلا خیلی وقت است تصمیم گرفته‌ای یک کتاب را مطالعه کنی یا در رژیم غذایی‌ات تجددید نظر کرده و تغییر ایجاد کنی. این دسته از کارها، ممکن است تا آخر عمر، هیچ وقت محقق نشود.

در دسته اول، با نزدیک شدن به موعد مقرر، ترس و استرس به سراغت می‌آید که سریع‌تر دست به کار شوی و کار را انجام بدهی. این نوع، معمولا اینقدر شایع است که همه ما تجربه آن را داریم و به اصطلاح، دقیقه ۹۰ کار را انجام میدهیم.

اما دسته دوم، خیلی خطرناک‌تر است؛ چون هیچ زمان مشخصی برایش وجود ندارد؛ درنتیجه هیچ استرس و فشاری تو را وادار نمیکند کارت را انجام بدهی و همین مورد باعث میشود در بلند مدت، احساس ناامیدی و نارضایتی از خودت و زندگی‌ات بیشتر شود.  اینقدر نامحسوس، که روزی به خودت می‌آیی و میفهمی کلی از عمر و جوانی‌ات گذشته و هنوز خیلی کارهای مهم را انجام نداده‌ای. 

اهمال کاران استرسی بهتر از اهمال کاران بدون نگرانی هستند

البته حواست باشد که اهمال کاری را با افسردگی خفیف اشتباه نگیری. در افسردگی خفیف، شخص به این علت که انگیزه و انرژی کافی برای انجام کاری را ندارد انجامش نمیدهد؛ در صورتیکه شخص اهمال کار، توانایی کافی برای انجام آن را دارد.

 

تشخیص سریع اهمال کار بودن با ۲ راهکار ساده:

 

عامل اول:احساس ترس از انجام

احمقانه است که از چیزی که نمی توانی دوری کنی ترس داشته باشی.

پابلیوس سیروس نویسنده

بیا سعی کنیم با خودمان صادق باشیم.

اکثر ما وقتی میخواهیم کارهای بزرگ و مهم‌مان را انجام بدهیم، به دلیل ترس‌های مختلف، ذهن‌مان ما را تشویق میکند تا فعلا کارهای دیگری را انجام بدهیم و از همه مهم‌تر، مغز سعی میکند ما را توجیه کند که آن کارها هم، کارهای مهمی هستند!

به همین سادگی، ترس ما را وادار به اهمال کاری میکند و از آن جالب‌تر اینکه مغز اصلا نمیگذارد ما احساس ترس کنیم، چون به خوبی ما را توجیه کرده که ما در حال انجام کارهای مهمی هستیم، در حالی که واقعا نیستیم!

 

عامل دوم: کمال طلبی پنهان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث میشود ناخواسته کارها را به تعویق بیندازی، کمال‌طلبی پنهان است. وقتی ما درگیر کمال گرایی هستیم، میزان استاندارهای ذهنی‌مان بیشتر میشود و  هر کاری را بخواهیم انجام بدهیم، با معیارهای استاندارد بسیار بالایی که مد نظر داریم می‌سنجیم، و همین باعث میشود کار را به تعویق بیندازیم. 

به عنوان مثال، فرد کمال طلبی که میخواهد یک کتاب را بخواند، از آنجایی که استانداردهای ذهنی‌اش بیشتر شده با خودش میگوید: مطالعه خوب، مطالعه‌ای است که در یک روز تعطیل باشد و شرایط روحی و جسمی، در بهترین حالت ممکن باشد و اتاق، نور بسیار مناسبی داشته باشد و سکوت مطلق باشد و …. تا بتوان یک مطالعه با کیفیت انجام داد. و همین استانداردها باعث میشود فرد، مطالعه‌اش را به بعدا و به وقتی موکول کند که همه این شرایط فراهم باشد.

کمال گرایی یکی از بزرگترین علت هایی است که باعث اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها میشود

۱۲ راهکار تضمینی برای مقابله با اهمال کاری:

 

راهکار شماره ۱: ورزش، دوست سلامتی و دشمن اهمال کاری!

ورزش کردن فقط دشمن اعتیاد نیست؛ دشمن اهمال کاری هم هست. اگر برای انجام کارهای روزانه‌ات احساس رخوت و کسالت میکنی، و البته مطمئن هستی که دچار افسردگی خفیف نیستی، میتوانی سطح انرژی‌ات را با ورزش کردن و سایر کارهایی که به تحرک نیاز دارند، بالا ببری. یکی از فواید ورزش کردن این است که باعث افزایش اعتماد به نفس میشود و  بالا بودن سطح اعتماد به نفس و خودباوری، باعث کاهش به تعویق انداختن کارها میشود. 

 

راهکار شماره ۲: برای مقابله با اهمال کاری، اولویت بندی را یاد بگیر

همه ما در طول روز، یک سری کارهایی را باید انجام بدهیم؛ اما خیلی مهم‌است که کدام کار، در اولویت بیشتری قرار بگیرد و کدام کار در اولویت کمتر. ترتیب اجرای کارها بر اساس اولویت‌هایی که از قبل تعیین شده باشد، تا حد خیلی زیادی دستت را برای اهمال کاری میبندد.

مدیریت زمان و اولویت بندی کارها برای مقابله با اهمال کاری
مدیریت زمان و اولویت بندی کارها برای مقابله با اهمال کاری

پیشنهاد میکنم اگر میخواهی به درستی کارهای روزانه‌ات را اولویت بندی کنی، مقاله برنامه ریزی به روش افراد موفق را مطالعه کنی

 

راهکار شماره ۳: قورت دادن قورباغه، راه همیشگی مقابله با اهمال کاری

اگر کتاب قروباغه‌ات را قورت بده اثر برایان تریسی را خوانده باشی، به مقابله با اهمال کاری‌ات کمک بزرگی کرده‌ای. در بخشی از این کتاب میخوانیم:

از قدم گفته‌اند اگر اولین کاری که باید هر روز صبح انجام بدهی، این باشد که قورباغه زنده ای را قورت بدهی، در بقیه روز خیالت راحت خواهد بود که سخت‌ترین و بدترین اتفاقی را که ممکن است در طول روز برایت پیش بیاید را پشت سر گذاشته‌ای. قورباغه شما، در واقع بزرگترین و مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهید. همان کاری که اگر فکری برایش نکنید، به احتمال زیاد همین طور برای انجام آن تنبلی خواهید کرد. ضمنا کار مورد نظر ،همان کاری است که انجام آن در حال حاضر، میتواند بیشترین تاثیر را بر روی زندگی شما بگذارد.

 

راهکار شماره ۴: از قانون ۲۰-۸۰ یا اصل پارتو غافل نشو

این قانون تکراری، اما همیشه طلایی به این موضوع اشاره دارد که:

۸۰ درصد نتایج فعلی زندگی تو، نتیجه ۲۰درصد از تلاش هایی است که کرده‌ای.

با این حال، چیزی که شگفت‌انگیز است این است که ما در انجام همان ۲۰درصد هم اهمال کاری میکنیم. یکی از بزرگترین دلایل اهمال کاری این است که ما دقیقا این قانون را وارونه کرده ایم و بالعکس به آن عمل میکنیم. چیزی که باعث اهمال کاری میشود، این است که خیلی ها زمانشان را صرف انجام ۸۰ درصد کارهای بیهوده میکنند که در موفقیت‌شان هم هیچ تاثیری نخواهد داشت.

پس با توجه به این قانون، در گام اول ۸۰% کارهای کم اهمیت و ۲۰% کارهای مهم را شناسایی کن. سپس تصمیم بگیر در مقابل این وسوسه که به جای انجام کارهای ۲۰% به سراغ کارهای ۸۰% بروی، مقاومت کنی. این قانون کمکت میکند بهتر بتوانی از به تعویق انداختن کارهای ضروری جلوگیری کنی.

 

راهکار شماره ۵: نقش عوامل وسوسه انگیز در به تعویق انداختن کارها

تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی، مهم‌ترین عوامل وسوسه انگیزی هستند تا تو را از اهداف و خواسته‌هایت دور کنند. بر اساس تحقیقات، اگر تو در معرض یکی از این عوامل حواس پرتی قرار بگیری، حتی اگر از آن استفاده نکنی، باز هم تا ۲۰% ممکن است در کاهش کیفیت عملکردت تاثیرگذار باشد.

نخستین قانون موفقیت تمرکز است. یعنی همه نیروهای خود را روی یک نقطه متمرکز کنید. سپس مستقیماً به سراغ همان نقطه بروید و به چپ و راست منحرف نشوید.

ویلیام ماتئوس فوتبالیست برزیلی

راهکار شماره ۶: افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

همانطور که گفتم، یکی از دلایل اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها ممکن است به دلیل ترس از انجام کار یا ترس از شکست باشد. در این شرایط، یکی از بهترین کارها برای مقابله با اهمال کاری، افزایش اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس و خودباوری، نیرو و انگیزه کافی برای انجام کارهای دشوار را فراهم میکند و از موکول کردن کارها به آینده میکاهد.

 

راهکار شماره ۷: عادت‌های خوب برای مقابله با اهمال کاری

هم موفقیت و هم شکست، تا حد زیادی نتیجۀ عادت هستند.

ناپلئون هیل نویسنده و سخنران

 همانطور که اهمال کاری‌های مکرر کارها، باعث ایجاد عادت همیشگی برای اینکار میشود، انجام به‌موقع کارها نیز میتواند به یک عادت خوب تبدیل شود. اینکه تلاش کنی همیشه کارها را به موقع انجام بدهی، کم کم منجر به یک عادت خوب و همیشگی در درونت میشود و جالب اینکه پس از مدت کوتاهی، بدون مصرف انرژی خاصی میتوانی ۲۰درصد کارهای لازم(قانون پارتو) را به طور روتین به راحتی انجام بدهی

 

راهکار شماره ۸: به جای خوردن درسته فیل، آن را لقمه لقمه کن

هیچ کس نمیتواند یک فیل را درسته قورت بدهد؛ اما اگر آن را لقمه لقمه کنی قطعا قابل انجام است. به‌جای آنکه یکباره یک کار بزرگ و پیچیده را بخواهی شروع کنی، آن را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کن. با انجام این کار، هم میتوانی آن را به سرانجام برسانی، و هم انگیزه کافی برای جلوگیری از اهمال کاری خواهی داشت.

 

راهکار شماره ۹: تمرین کردن، لازمه دست‌یابی به تمام مهارت‌ها و موفقیت‌ها

تمرین و ممارست، کلید دستیابی به هر مهارتی است. ذهن، یک ماهیچه قابل پرورش است. همانطور که با ورزش کردن، میتوان عضلات را تقویت کرد، با تمرینات مختلف هم میتوان مغز را پرورش داده و تقویت کرد.

تا این قسمت از مقاله، تمام راهکارهای ارائه شده به شرطی میتواند مفید باشد که تمرین کردن روی آنها را فراموش نکنیم.

تمرین و ممارست، کلید دستیابی به هر مهارتی است.

 

راهکار شماره ۱۰: زمان‌بندی صحیحی برای کارهایت قرار بده

یکی از علت‌های اصلی که ما کارها را به تعویق می‌اندازیم، این است که فعلا وقت کافی برای انجام آنها را نداریم. مقوله داشتن زمان کافی، یکی از چالش‌های بزرگ عصر جدید است که تقریبا همه ما به نوعی این مشکل را داریم و نه تنها برای انجام خیلی از کارهایمان وقت نداریم، بلکه حتی کارهای در حال انجام را هم احتمالا به موقع به پایان نمیرسانیم. اگر میخواهی برای همیشه مشکل مدیریت زمان را حل کنی، پیشنهاد میکنم حتما مقاله تکنیکهای کلیدی مدیریت صحیح زمان را مطالعه کن.

 

راهکار شماره ۱۱: به نتایج و تبعات اهمال کاری فکر کن

یکی از بهترین روش‌های مقابله با اهمال کاری، فکر کردن به عواقب به تعویق انداختن کارها است. همیشه سعی کن خودت را در لحظه آینده مجسم کنی که کارها را به تعویق انداخته‌ای و با اهمال کاری که انجام داده‌ای، حالا باید دقیقه ۹۰ با کلی فشار روانی و استرس، کارها را انجام بدهی و خودت را سرزنش میکنی که کاش زودتر آن کار را انجام داده بودی تا الان با این وخامت، مجبور به انجام آنها نباشی.  البته واقعیت مطلق این است که خیلی وقت‌ها، همان دقیقه ۹۰ هم دیگر بی‌فایده است و ممکن است کار از کار بگذرد و ضرر بزرگی کنی. 

از معجزه نوشتن غافل نشو و همین حالا یک کاغذ بردار و عواقب اهمال کاری‌هایت را با تمام جزئیات بنویس تا دیگر کارهایت را به تعویق نیاندازی.

راهنمایی: میتوانی با کلمه “اگر” شروع کنی.

اگر همین امروز رژیم غذایی‌ام را شروع نکنم…………می شوم.

اگر همین امروز فکری به حال سلامتی‌ام نکنم………..خواهد شد.

اگر همین امروز محتوا تولید نکنم به…………نخواهم رسید.

 

راهکار شماره ۱۲: تفریح و اوقات فراغت، لازمه مقابله با اهمال کاری

باورکن ذهن تو ماشین مکانیکی نیست که بتواند ۲۴ ساعته و بدون استراحت، روی یک موضوع متمرکز شود و مدام کار کند.  اگر به استراحت روح و جسمت توجه نکنی، به طور طبیعی فشار کاری و یکنواختی بر تو غلبه میکند و کم کم تمایل به اهمال کاری پیدا میکنی و به تعویق انداختن کارها را در پیش خواهی داشت. 

تفریحات کوتاه به دور از محیط کار، میتواند به طور چشمگیری توانایی‌های فردی‌ات برای تمرکز در دوره‌های طولانی کاری را بهبود بخشد. اهمیت به تفریح و گذراندن اوقاف فراغت در موقع مناسب، کمک شایانی به جلوگیری از به تعویق انداختن کارها خواهد داشت.

شادمانی چیزی نیست که آن را برای آینده به تعویق بیندازی؛ بلکه چیزی است که برای امروز طرح ریزی می کنی

جیم ران کارآفرین و سخنران

توصیه پایانی

حالا که به پایان این مطلب رسیدی، امیدوارم یک تصمیم قاطعانه بگیری و با اجرایی کردن روش‌های گفته شده، برای همیشه اهمال کاری را کنار بگذاری. فقط فراموش نکن که  اگر میخواهی دیگر کارهایت را به تعویق نیفتد، بهترین موقع، همین الان است  و از همین حالا باید این تکنیک‌ها را انجام بدهی.

ارسال نظر

من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس قول میدهم هیچ ایمیل تبلیغاتی قرار نیست به شما ارسال شود
لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میشود
ارسال با موفقیت انجام شد
برای دریافت لینک دانلود به پوشه Inbox ایمیل‌تان مراجعه کنید.
اینستاگرام حامد هوشیار
ما متوجه شده‌ایم شما به این محصول علاقه‌مند شده‌اید
این کد تخفیف 50% را به شما هدیه میدهیم تا بتوانید همین الان دوره را دریافت کنید
کد تخفیف: disnet50
مهلت استفاده از این کد تخفیف فقط تا 24 ساعت
من هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفرم! پس نگران نباشید، ایمیل تبلیغاتی نمیفرستیم